Ethereum 2.0 – Serenity je zajímavý upgrade na druhé největší kryptoměně z pohledu kapitalizace, nastudoval jsem pro vás a shrnul ty nejzajímavější informace. Budu se snažit i vysvětlit základní pojmy.
Proof of Stake (PoS) je systém shodujících se algoritmů pro veřejné blockchainy, které závisí na ekonomickém podílu validátora v síti. V praxi to znamená, že tento systém bude udržovat v bezpečném chodu soubor validátorů, kteří budou odměňování na základě množství vsazených ETH. Na druhou stranu v systému proof of work existují tzv. těžaři, kteří poskytují výpočetní síť. Čím více výpočetní sítě těžař poskytne, tím více je odměněn.
Validátor – účastník řešení algoritmu, který složil alespoň minimální depozit 32 ETH
„Validátoři Ethereum 2.0 mohou očekávat, že vydělají roční odměnu od 4,6 % do 10,3 % za staking, říká senior ConsenSys exec.“
Validátor vsází neboli zastavuje možný obnos dané kryptoměny. V blockchainech založených na PoS se řada validátorů střídá, navrhuje a hlasuje o dalším bloku a váha hlasování každého validátora závisí na velikosti jeho vkladu. Mezi významné výhody PoS patří bezpečnost, snížené riziko centralizace a energetická účinnost.
Obecně algoritmus PoS vypadá následovně. Blockchain sleduje soubor validátorů a každý, kdo drží základní kryptoměnu blockchainu (v případě Ethereum 2.0, ETH), se může stát validátorem provedením zvláštního typu transakce, která zastaví jejich ETH do depozitu. Proces vytváření a schvalování nových bloků se pak provádí pomocí konsenzuálního algoritmu, na kterém se účastní všichni současní validátoři.
Přiřazení odměny validátorům může fungovat na dvou hlavních typech konsenzuálních algoritmů: Chain based PoS a BFT PoS
Výhody PoS oproti PoW
Pro provoz blockchainu není třeba spotřebovat velké množství elektřiny.
V poslední době mnoho kritiků naráží na to, že provoz blockchainu v systému PoW spotřebovává velké množství elektrické energie, tím pádem vzniká ekologický dopad. Systém PoS spotřebuje mnohem méně elektrické energie.
Není třeba vydávat tolik nových mincí, aby byli účastníci motivováni k účasti v síti.
Menší energetická náročnost a nenutnost investování do drahého hardwarového vybavení souvisí samozřejmě s menší finanční zátěží. Proto pro provoz blockchainu stačí menší odměna ve formě uvolňování nových mincí.
Snížená rizika centralizace, z důvodu menší ekonomické a technické náročnosti.
Z důvodu mnohem větší dostupnosti z hlediska finanční stránky věci a menší technické náročnosti provozu tohoto systému.
Motivace k PoS systému kryptoměny ethereum 2.0
Za vložení ETH a potvrzení správných bloků budete odměněni dalším ETH prostřednictvím úrokové sazby pro celou síť a obdržíte část poplatků za síťové transakce. Minimální vklad bude činit 32 ETH. Předpokládá se dostatečný technický výkon počítače a stabilní internetové připojení.
Yes, 32 ETH is the staking minimum in the sharding proposal.
— vitalik.eth (@VitalikButerin) June 2, 2018
Klíčem k správnému validátorství, je zajištění neustálého režimu online za účelem neustálé možnosti schvalování bloků a tím zajištění bezpečnosti sítě.
Pokud tedy váš klient validátora kdykoli přejde do režimu offline, je vám automaticky stržena pokuta z vkladu, za účelem podpory dostupnosti validátorů.
Pokud se dokončují bloky a váš klient validátora je v režimu offline, můžete přijít o aktuální podíl. Pro bližší pochopení lze tento podíl vysvětlit takto: pokud je roční ziskový podíl 5% a vy jste jeden den offline, přicházíte o denní ziskový podíl tzn. 0,0137% s tím, že tento podíl může růst pokud jste více dnů offline.
Pokud bloky nejsou dokončovány, tzn. že více než 33% validátorů je offline a vy jste taktéž offline, můžete přijít o 60% v 18 dnech.
Systém má podmínku. Jestli vaše sázka klesne pod úroveň 16 ETH budete zcela vyřazeni ze systému validátorství.
Výběr prostředků ze systému PoS
V případě potřeby výběru vašich ETH ze systému PoS bude klient umístěný ve frontě. Pokud fronta neexistuje, minimální doba výběru ETH ze systému je 18 hodin a dynamicky se upravuje v závislosti na tom kolik validátorů vybírá prostředky v daném čase. Délka sázky tedy není fixovaná na určité období.
V případě zájmu si mohu v dalším článku podrobně rozebrat ekonomickou výhodnost PoS systému etherea 2.0.
Ethereum 2.0 je takový decentralizovaný světový počítač. V současné době už funguje testnet tohoto systému. Za upgradem stojí společnost Prysmatic Labs. Plánované spustění 3.1. není tak růžové. Pokud chceš vědět víc o road mapě a spuštění PoS, mrkni na aktuální přednášku Pavla Přecechtěla.
Tato změna sebou ponese zajímavé následky. Osobně mě zajímá co přinese masivní přechod těžařů etherea do jiných měn z důvodu využití hardwarového vybavení za nemalé částky. Možné následky si můžeme podrobněji rozebrat v dalším článku.
Pokud jsi na poli kryptoměn začátečníkem určitě tě bude zajímat jak nakoupit kryptoměny a později je prodat. Nebo jeden z nejzajímavějších tokenů na Ethereu a to BAT a jeho prohlížeč Brave.
Budu rád za feedback, konstruktivní výměnu názorů a kritiku k této tvorbě.