Skip to main content

Prezident Evropské centrální banky (ECB) Mario Draghi uvedl, že evropské banky by mohly zastávat určité pozice v držení kryptoměn.

Mario se několikrát vyjádřil k Bitcoinu a dalším kryptoměnám což potvrzuje skutečnost, že banky mají zájem o virtuální měny. Kvůli nedávným vývojům, jako je uvedení futures Bitcoin kontraktů na burzy Chicago Mercantile Exchange (CME) a Chicago Board Options Exchange (CBOE) mohou banky začít pracovat s kryptoměnami.

„Nedávný vývoj, jako je uvedení seznamu Bitcoin futures kontraktů na burzách v USA, by mohl navést i evropské banky k tomu, aby zastávaly pozice v kryptoměnách, a proto se na to jistě podíváme,“ uvedl pan Draghi během prohlášení v Evropském parlamentu.

Riskantní investice

Pan Draghi však vysvětlil, že evropské finanční instituce nezvyšují chuť na digitální měny jako Bitcoin. Dále vysvětlil, že Bitcoin a další kryptoměny jsou neregulované a že jsou velmi riskantní investicí. Bitcoin a trh jsou velmi volatilní a ceny jsou předmětem neustálých změn. Kromě toho kryptokurzury nesouvisejí s žádným konkrétním dohledem.

Vedoucí představitel centrálního bankovnictví EU také zmínil nadcházející jednotný dohled prostřednictvím „jednotného mechanismu pro dohled“. Ten dohlíží na rizika digitálních aktiv vůči institucím podléhajícím dozoru nebo bankám.

„Dovolte mi nejprve říci, že nedodržujeme systémově relevantní držení digitálních měn supervizovanými institucemi – bankami, jinými slovy. Úvěrové instituce Evropské unie vykazují omezenou chuť na digitální měny, jako je Bitcoin. “ řekl ředitel ECB.

Změna kurzu ECB

Draghi již dříve uvedl, že ECB nemá pravomoc regulovat kryptoměny. Jeho připomínky tento týden tedy nenaznačují regulace, ale větší dohled a přístup ke kryptoměnám mezi EU bankami, případně státy. Později dodal, že kryptoměny ještě nebyly dostatečně zralé, aby ECB mohla zvážit jejich regulaci.

Pokud banky začnou držet a investovat do kryptoměn, trh může dostat významný příliv peněz. Bitcoin je přirozeně deflační kryptoměna. Pokud se banky rozhodnout investovat větší objemy peněz do této virtuální měny, pak její cena může také zaznamenat pozoruhodný nárůst.

 

Zdroje: ccn.com, usethebitcoin.com

Kateřina Hlůšková

Studovala jsem ekonomiku a daně na VUT. Kromě cestování, osobního rozvoje a sdílené ekonomiky mě zajímají nové technologie a účetnictví pro firmy na dálku. Můj web Virtualniucetni.com.