Skip to main content

Dubaj, město přezdívané jako „město budoucnosti“, plánuje další transformaci. V roce 2018 se chce stát první zemí na světě, kde bude vláda založena na blockchainu. V roce 2020 chtějí provádět transkace digitálně právě prostřednictvím blockchainu. Jde hlavně o žádosti o vízum, vyúčtování plateb a licenční obnovování, která představují více než 100 milionů dokumentů každý rok.

Podle společnosti Smart Dubai, která provádí workshopy vládních a soukromých organizací s cílem identifikovat služby, které lze provádět na blockchainu, by tato strategie mohla ušetřit 25 milionů hodin lidské práce a 1,5 miliardy $ ročně. Přesunem do bezpapírové vlády by se výrazně zvýšila celková produktivita Arabských emirátů.

„Naším cílem je sjednotit všechny realitní, bankovní, hypoteční a další služby na jediné platformě,“ řekl sultán Butti bin Mejren, generální ředitel DLD. „Tato iniciativa je stále ve stádiu dětství. V blízké budoucnosti budeme svědky toho jak blockchain povede k výraznému zlepšení služeb svým klientům.

Nemovitosti na Blockchain

Tato technologie neunikla ani realitnímu světu. Dubaj Department Land (DLD),  vládní agentura pověřena dohlížet na nákup pozemků a schvalování realitních obchodů, spustila v říjnu systém na blockchainu, pomoci kterého zabezpečuje veškeré finanční transakce a elektronicky zaznamenává všechny smlouvy o nemovitostech. Vede seznam majitelů domů a nájemníků, včetně účtů za elektřinu, vodovodních a telekomunikačních služeb.

Přijetí blockchain v oblasti nemovitostí, je však pouze prvním krokem. V říjnu emirát spustil vlastní kryptoměnu s názvem, emCash, kterou lidé používají k úhradě vládních i nevládních služeb. „Digitální měna má mnoho výhod – rychlejší zpracování transakci, jednoduchost a minimální náklady,“ řekl Ali Ibrahim.

Důvera investorů

Podle DLD, tato technologii předchází podvodům a vlivem schopnosti transparentnosti má potenciál ovlivnit tisíce globálních investorů v Dubaji a získat tak jejich důvěru.

 

Zdroj: překlad z forbes.com

Kateřina Hlůšková

Studovala jsem ekonomiku a daně na VUT. Kromě cestování, osobního rozvoje a sdílené ekonomiky mě zajímají nové technologie a účetnictví pro firmy na dálku. Můj web Virtualniucetni.com.