blank Skip to main content

Zájem o dividendové akcie roste

Už vás někdy napadla myšlenka, jak by to bylo krásné pozorovat nebe se založenýma rukama za hlavou a vědět, že se vám někde zhodnocují finanční prostředky? Žádná manuální činnost, pot, nervy. Moderní způsob výdělku má mnoho rozdílných podob a nahrává těm, kteří mají zájem se svým životem něco dělat. Jedna z cest vede přes dividendové akcie a průběžné dokupování. Fintech aplikace typu Robihood a Revolut z investování udělali velmi dostupnou záležitost pro každého.

Než se podíváme dále, tak dění na finančních trzích můžeš sledovat zdarma na Finviz.com, nebo TradingView. Pokud chceš vědět, kam investují velký hráči, jako W. Buffett? Běž na Gurufocus.com. To jsou velmi pomocné služby, které hlavně využívám pro analýzy a vizualizace na trzích.

Dlouhodobě perspektivní scénář

Dividenda přinášejí svým majitelům pravidelný výnos, tedy za předpokladu, že obchodujete se správně zvolenou společností. Označují výnos vyplácený akciovkou v rozhodný den do rukou akcionáře. Tento den se určuje na valné hromadě a přichází jednou do roka.

Hlavní motivací v ostrém světě plném útočných investorů vyhrává praktikování ověřené strategie co nejlevněji nakoupit a do budoucna se ziskem prodat. Jen si ohlídejte, ať prodáte po rozhodném dni, výnos by tak patřil novému investorovi, který od vás odkoupil.

Nejzajímavější dividendové akcie

Aktuální trendy poukazují na návrat ke stabilním produktům. Velcí investoři upouštějí od rychle rostoucích segmentů a své finanční prostředky vkládají do dividendových titulů s neochvějnou pozicí. Tuzemský trh se samozřejmě nemůže srovnávat s tím zahraničním, přes to v něm nalezneme zajímavé možnosti, kam své finance investovat. Třeba akcionáři ČEZu, Kofoly. Oblibou jsou i tzv. akcie FAANG.

Podívejme se na ty nejoblíbenější světové dividendové akcie a nechte i své peníze vydělávat.

McDonald’s (MCD)

Oblíbený řetězec fastfoodů McDonald’s se řadí mezi jedny z dalších známých dividendových titulů, které nezklamou snad za žádné situace. Společnost si poradila i s pandemií koronaviru, která restaurační průmysl zasáhla ze všech nejvíce.

Po tomto propadu ale analytici očekávají v roce 2021 značný růst tržeb o 13,7 % a růst příjmů o 34 %. Svým investorům McDonald’s může nabídnout 2,4% dividendový výnos, spolu se zvyšováním dividendy již od 70. let.

Walmart (WMT)

Walmart si za svojí šedesátiletou kariéru na trhu vydobyl místo největšího maloobchodního prodejce na světě. Denně tak v jeho kamenných prodejnách, ale i e-shopu nakoupí více než 265 milionů zákazníků. V roce 2020 však dokázal, že ho pandemie koronaviru a ani přicházející recese nedokáží nějak zásadně ohrozit.

Největší potenciál má společnost především v postupném upevňování své pozice v online prostředí. V návaznosti na to se vedení rozhodlo založit i svoji novou zpoplatněnou službu Walmart+, která se nápadně podobá konkurenční službě od Amazonu. Důležitým aspektem pro dlouhodobé investory je především jeho dlouhodobé navyšování dividend již 48 let po sobě, přičemž nabízí i 1,5% dividendový výnos.

JPMorgan Chase & Co. (JPM)

Akcie JPMorgan Chase do poloviny prosince zaznamenaly 13% pokles, který přináší investorům perfektní příležitost pro jejich pořízení za nízkou cenu. Případní investoři se mohou navíc těšit i na stabilní pasivní příjem v podobě dividendy s 3% výnosem.

APPLE (AAPL)

Akcie Applu již přes 40 let představují jistotu dobré investice. Pokud byste si koupili akcie za 1000 dolarů při uvedení společnosti na burzu před 40 lety, měli byste dnes v kapse 1,2 milionů amerických dolaru.
Apple nevyplácí nijak velkou dividendu, čtvrtletní dividenda představuje nyní 0,2 dolarů na akcii, což představuje roční výnos okolo 0,6 %. Kouzlo Applu je však někde jinde. Apple má obrovskou finanční rezervu 196 miliard dolarů v hotovosti. Tyto peníze nepoužívá na výplatu dividend, ale na odkup svých vlastních akcií. Tím pádem se kurz Applu v následujících letech výrazně nepropadne.

Amazon (AMZN) bez dividend

Amazon je jednou z největších firem světa, jejíž tržní hodnota (market capitalization) přesahuje jeden bilion, tedy jeden tisíc miliard, dolarů. Akcie Amazonu patří mezi jedny z nejoblíbenějších a to možná i proto, že v posledních zhruba 10 letech přinesly mimořádné zhodnocení (cca 2 400 %). A nejspíš má ještě mnoho před sebou. Obchodní strategií Amazonu dosud vždy bylo nevyplácet žádné dividendy. Téměř celý zisk totiž firma reinvestuje, a proto také neustále roste.
Za úspěchem Amazonu stojí především jeden muž a to ambiciózní vizionář Jeff Bezos. Zakladatel, CEO a největší akcionář (drží 12% podíl) a od roku 2017 nejbohatší člověk planety.

Berkshire Hathaway

Berkshire Hathaway Inc. je konglomerát vedený legendárním americkým investorem Warrenem Buffettem. Sídlo společnosti se nachází v Omaze v americkém státě Nebraska. V současnosti spadá pod křídla Berkshire Hathaway více než 90 firem. Již téměř legendárním se stal Buffetta pravidelný zhruba 20% výnos, který se stal jakýmsi celosvětovým investičním měřítkem a který akciím Berkshire Hathaway zaručuje stabilní růst. Investoři, kteří mají zájem o koupi W. Buffettovy Berkshire Hathaway mají dvě možnosti: akcie třídy A (BRK-A) a akcie třídy B (BRK-B). Oba typy akcií poskytují přístup k tomuto slavnému konglomerátu, ale jsou mezi nimi velké rozdíly, hlavně v ceně. Tyhle akcie jsou moje nejoblíbenější a dlouhodobě je přikupuji.

Dva základní ukazatele

Burzovní a investiční svět je plný ukazatelů a zkratek se záhadným významem. Zájemci o nákup dividendových akcií musí znát minimálně tyto dva pojmy:

  • P/E poměr – srovnání výše dividendy s cenou akcie. Je to vlastně aktuální výnos v procentech. Vzhledem k pohyblivé ceně akcií a možnosti úpravy výše dividend ale nezakládá žádnou garanci stejného výnosu do budoucna.
  • Výplatní poměr (Payout Ratio) – vyjadřuje jaký podíl zisku firma vyplácí akcionářům. Neexistuje žádný běžný standard a obvyklá výše závisí zejména na sektoru v němž firma hospodaří. Varujícím znamením bývá dlouhodobá výplata více jak 90%. Dividenda pak může být v následujících letech zkrácena. Často ale tento poměr stoupá díky účetním odpisům po velké investici.

Rada pro začínající investory

Vložit své peníze do akcií není vůbec těžké, mnohem složitější je správné načasování. Nakoupit akcie známých společností dokáže opravdu každý. Myslíš obchodování, nebo nákup akcií vážně, otevři si účet na interactivebrokers.com, pokud ale chceš český support, rozhodně bych zvolil bych Evropského brokera Degiro. Jen počet registrací je vysoký, takže neověříš účet hned, ale jinak intuitivní přístup. Pokud chceš kupovat jen za pár tisíc, nebo si jen vyzkoušet první nákup hlavních akciových titulů je cesta i přes digitální banku Revolut. 

Tříletý časový test

Příjmy z prodeje cenných papírů jsou od daně osvobozené i v případě, když doba mezi nákupem a prodejem stejných cenných papírů dosáhla minimálně tři roky. Říká se tomu časový test.

Tři roky (36 měsíců) se počítají pro každý jednotlivý nákup nebo prodej samostatně. Když nakupujete a prodáváte postupně, platí pravidlo zvané FIFO z anglického „first in, first out“, česky „první dovnitř, první ven“. Jinými slovy: nejdřív vždycky prodávej to, co jsi nejdřív nakoupil.

Ovšem hlavní kouzlo spočívá v ceně nákupu. Nikdy nekupujte předražené dividendové akcie na ATH, které pak neprodáte jinak, než se ztrátou. Největší výdělky se totiž ukrývají v akciích s nižší cenou a potencionální předpovědi budoucí prosperity. Pokud tě hodnotové investování zajímá víc, je dobré si najít svého mentora. Za mě je ideální odborník a investor Rosťa Navrátil. 

Trading mentor

Rosťa je původní profesí konstruktér letadel a vysokoškolský učitel. Na burzách aktivně obchoduje od roku 1994 a postupem času se stal “full time” trader. Více o něm se dočteš na www.tradingmentors.cz. V tomnto čtyři roky starém webináři se Rosťa dělí o příběh své cesty od průzkumníka slepých uliček až po profesionála. Nasměruje tě a poradí ti, čeho se vyvarovat, abys v prvních letech neztratil příliš mnoho času i peněz. Poodhalí strategie, které úspěšně obchoduje, řekne, co si myslí o reálných očekáváních nováčků, zveřejní své výsledky obchodování za rok 2016 a poradí, jak můžeš zasadit trading do kontextu svého života.

Klidně mu můžeš napsat osobně, jen si bere do ročního mentoringu pouze pár vybraných žáků. Ovšem řada známých a přátel dosáhla díky němu fakt krásných výsledků. Sám se nikde nepropaguje, na rozdíl od Kovaříků a podobných obchodníků, kteří mají jako hlavní byznys prodej kurzů a vyskakují v každé reklamě. Investování zdar.

 
Tomáš Zdražil

Jsem zakladatel Investree, organizuji konference jako Cashflow summer a rád propojuji příležitosti. Nomádím po světě, hlavně přes zimu. Pohltilo mě cestování na motorce, kryptoměny, sdílená ekonomika, colivingové a neziskové projekty.