Skip to main content

Revoluci finančního systému však mohou přinést Decentralizované Finance (DeFi). S rozbřeskem blockchainu a navazujících platforem jako je Ethereum, je nyní možné vytvořit jakoukoliv aplikaci, která může být využívána odkudkoliv, kýmkoliv. V současnosti takto již vznikají úžasné věci. 

Sám vidíš, že se finanční svět za posledních 100 let neuvěřitelně změnil. Přinesl nesčetné pokroky a inovace. Od tisknutí peněz, zrušení zlatého standardu až po zavedení internetových bank a plateb mobilem. V posledních letech však začalo být více patrné, že většina výhod a hodnot současného finančního systému neslouží většině jeho uživatelů, ale že se spíše stává obětí korporátní chamtivosti.

Decentralizované Finance a jejich zrod

Na tvorbě kryptoměnového finančního systému se podílí kdokoliv, kdo chce, odkudkoliv ze světa. To je decentralizace. V roce 2015 vznikla kryptoměna: Ether, běžící na blockchainu Etherea. Ethereum je podobné Bitcoinu, ovšem možnosti jeho kódu a funkcí jsou o krok dále. Je to jako počítač, který může používat celý svět. Aplikace, které na tomto počítači běží, se nazývají Decentralizované Aplikace – dApps. Ty mají velikou výhodu: neběží na jednom přístroji, ale namísto toho běží na celé síti vzájemně propojených počítačů. Je tedy velice obtížné je vypnout/ukončit.

dApps v nedávné době zažily explozi v oblasti financí. Začaly vytvářet svůj vlastní ekosystém, který je nyní známý jako Decentralizované Finance – DeFi.

Nejprve přišly stablecoiny (fixované na 1$), které ze systému odstranily volatilitu. To bylo důležité pro vybudování základů zdravého ekosystému. Krásný příklad je stablecoin DAI. Poté přišly půjčovací dApps, které lidem umožňují půjčky (z obou pozic) s úroky, které jsou nastavené algoritmem reagujícím na stav trhu. Díky decentralizaci nejsou pro zprostředkování služby zapotřebí žádné velké korporace, a tak jde profit za půjčení peněz tam, kam má: k lidem.

DeFi půjčky jsou lepší, než ty v současném systému

Půjčky jsou jenom jedním z odvětví DeFi. Hybatel je projekt Maker DAO. Můžeme si na nich ukázat výhody tohoto systému:

  1. Lepší úroky: Pokud si půjčujete, půjčujete si s úrokem, který se uzpůsobuje aktuálnímu poměru mezi nabídkou a poptávkou.
  2. Každý si může půjčit: není zde prostředník posuzující vaši kredibilitu. Dokud máte zástavu pro půjčku, dostanete půjčku.
  3. Vysoká návratnost pro ty, kdo půjčují: Peníze, které tyto půjčky vydělají se hned vrací k těm, kdo je půjčují. 8-10% úrok je celkem standardem DeFi. Dosáhněte toho na spořícím účtu v bance…

Kam vývoj decentralizovaný financí směřuje?

Půjčky jsou celkem základním nástrojem finančního systému. Bylo obtížné zajistit, aby fungovaly bezpečně a spolehlivě bez prostředníka, který by bránil útokům a zneužívání. Teď, když je ale tento úkol splněn, můžeme začít pracovat na mnohem více fascinujících projektech, které dávají DeFi velký smysl a které vytváření mnohem více vzrušující příležitosti jejich využití.

Současný finanční systém je chamtivý, sloužící spíše malé části populace. Na světě je více bohatství, než kdy před tím, ale veliká část populace je od tohoto bohatství odříznutá. Nemá k němu přístup. Propast mezi bohatstvím a chudobou stále roste. Současný systém je designovaný tak, že odměňuje chamtivé.

DeFi je budoucnost finančního světa. Otázkou je, jak tato budoucnost bude vypadat. To nikdo nedokáže předpovědět. V roce 1997 by ovšem nikdo nedokázal předpovědět, že za 10 let budou lidé streamovat své životy na internetu. Ta myšlenka by zněla naprosto bláznivě. 10 let od teď je možné, že lidé budou streamovat svůj finanční život. Jak?

Real-time platby

Ano, živě probíhající platby vyhodnocované ze sekundy na sekundu.

Představte si budoucí život Karla. Karel je počítačový programátor. Svojí prací si vydělá 4000 Kč za 5 hodin denně. Měsíčně to dá 80 000 Kč. Díky DeFi však Karel nemusí čekat na výplatu každý měsíc. Peníze se mu aktualizují okamžitě, ze sekundy na sekundu. Karel tak může vidět, že mu na účet každou sekundu práce přibude zhruba 0,2 Kč.

To taky dává smysl, že? Dnes pracoval, dnes by měl dostat zaplaceno.

Karel si potom zajde s kamarády na karaoke. Během toho co zpívá svoji oblíbenou „Být stále mlád“, každou sekundu se mu z účtu odečte 0,05 Kč. Cestou z karaoke si pronajme auto. Již se nevyplatí ho vlastnit. Cesta domů mu trvá 23 minut a 20 sekund. Přesně za tento využitý čas zaplatí, ani o sekundu navíc.

blank

„Počkej, lidi kdysi platili za půjčování auta na celý den? Proč? To je postavené na hlavu, vždyť auto používám jen sotva půl hodiny,“ říká si Karel.

Když přijde Karel domů, logne se na svůj World of Warcraft účet (ano, lidé to ještě pořád hrají). V tom okamžiku se Karlovi začnou odečítat peníze z účtu.

„Platit dopředu na celý měsíc? Vždyť hraji jen pár hodin měsíčně, proč bych měl platit za něco, co nevyužívám? Ještě že finanční doba kamenná už skončila.“

Decentralizované finance aneb Finanční systém 2.0

A tak je to se vším ostatním. Proč byste měli platit za něco, co nevyužíváte? A proč byste měli platit prostředníkům, kteří jsou zbyteční?

Decentralizované finance se staly jedním z nejaktivnějších sektorů na blockchainu. Zejména projekty na Ethereu posouvají toto utváření nového globálního finančního ekosystému. Vznikají stableciony, decentralizované směnárny, peněženky, půjčovací služby, pojišťovací služby, tržiště se služby freelancerů, investiční enginy – zkrátka systém decentralizovaný financí rozkvétá. Budoucnost se utváří právě teď.

Zajímá tě víc? Mrkni na oblíbené projekty a záznam z Cryptonight Olomouc 2020. nebo si projdi začátečníkův průvodce DeFi. Buď na začátku této finanční revoluce.

Decentralizované Finance

Decentralizované finance podporují jednotlivce, aby se zapojili do tohoto nového finančního systému a zároveň svými vylepšenými řešeními mění přístup již zaběhnutých institucí. Projekty se systémem decentralizovaných financí rostou po tisících. To, co vidíme nyní, je ranná fáze nového odvětví průmyslu. Jaký je tvůj oblíbený DeFi projekt?

Zdroj: Medium

Josef Laštovička

Několik let tvořím a překládám články z oblasti zdravého životního stylu, ze světa investic a kryptoměn. Rád si otevírám mysl a obzory díky cestování a sebevzdělání.