Skip to main content

Nedávno jsem psal článek o komunitním bydlení 2.0. Více tam rozepisuji co to znamená a jaký má coliving rozmach. Dozvíš se, proč nesouhlasím se známým rčením „sousedy si nevybíráš“. Jak rychle se šíří digitální virus, sdílená ekonomika a dostupnost internetu.

A teď se podívejme kam se chystám na zimu

Uváděl jsem výhody bydlení v přírodě a proč bydlíme u Brněnské přehrady v lese. Jenže pět zim po sobě jsem strávil v teple a opět jsem neodolal. Nechali jsme to s Kateřinou –  Virtuální účetní otevřené, kam poletíme na zimu. Když mi najednou přišlo upozornění, zpáteční letenky na Filipíny za 10 tisíc. Takže na začátku ledna odlétáme na tři měsíce. Měsíc budeme cestovat po Filipínách a pak se usídlíme na dva měsíce opět na Bali.

Coliving nebo spíše Baliving?

Jelikož tam poletím po čtvrté a cítím se tam jako doma, rozhodl jsem se udělat další coliving. Mám od 5. února na měsíc pronajatou vilku v atraktivní lokaci Canggu a pak se nejspíš přesuneme do Ubudu. Uvidíme, hlavně moc neplánovat.

Coliving bude to ideální nejen pro milovníky jógy, jídla, surfování a sluníčka, ale hlavně nomády, hodlery a podnikatele, s kterými můžeme u západů slunce, kokosů a čaje rozebírat společná témata.

Po dlouhém hledání jsme vzali vilu, kde jsme byli letos. Nic lepšího za ty peníze jsme nenašli. Má super výhled do rýžových polí a velkou zahradu s bazénem. Navíc je stylově laděná s vysokými stropy.

Vilka nabízí 3 samostatné pokoje s koupelnami, plus jednu zašívárnu, takže o soukromí je postaráno. Navíc můžeme s místním majitelem Aripem chodit běhat a se zahradníkem hrát šachy. Společné prostory jsou vybaveny velkou otevřenou kuchyní, třemi sedačkami a samozřejmě internetem. Pokud tě to zajímá mrkni na FB událost.

Než ale odletíme nabízí se tři možnosti, kde se můžeme střetnout. 

Na konci světa Coliving – coworking

Chce se v listopadu podívat do colivingu Na konci světa na Vysočině, kde má samostatnou chalupu u lesa v CHKO. Ráj pro nomády za super kačku. Víme to, jelikož jsme tam letos dva měsíce letos strávili. Pokud chceš na pár dní vypadnout z města, určitě se spoj s Honzou.

Coliving Na konci světa

Zimní coliving v Rakouských Alpách

Pak v prosinci jedem na dva týdny na první zimní pobyt do Rakouských Alp. Máme booklou nádhernou chatu (chalet) v atraktivní vesnici Niedernsill, která se nachází uprostřed známých lyžařských oblastí Zell am See / Kaprun a Kitzbühel / Kirchberg. Chata je pro 10 osob a jedeme na dva turnusy. Ještě je místo pro dva jednotlivce, kteří by rádi spojili práci, lyžování a saunování.

Coliving alpy

Jsme generace globálních občanů?

Sám jsem se nazval „globálním občanem“. Tuším, že nechci trávit na jednom místě celý život, ale budu se pohybovat ve střednědobých pobytech po různých částech světa. Do budoucna i s rodinou. Proto chci testovat model colivingů v různých koutech a zjistit jaký model je vyhovující. Pokud máš zkušenost, rád se inspiruji.

Poslechni si semnou rozhovor pro Red Bull: Rozhovory z Česka – podcast Dana tržila

Co budeme pryč, napsalo mi přes 60 zájemců o bydlení na přehradě

Kdo by nechtěl zažít takový Balife u přehrady. Žít tři až čtyři měsíce v krásném lese, malé osadě bez plotů, kousek od vody, kde se můžeš otužovat, nebo se sousedem dávat saunu, čaj a mít tu tolik krásných cest na vycházky. Pravidelně se tu také pořádají grilovačky a společné běhy. Pak jsem to sdílel na FB skupinu bydlení. Napsalo mi přes 60 zájemců, že byl rychle obsazený.

Tak co, kde se potkáme? Pokud tě zajímá komunitní život, výhody a místní developerské projekty a příležitosti? Napiš.

Tomáš Zdražil

V osmnácti jsem si přečetl Bohatý táta, chudý táta od R. Kiyosakiho, na to začal podnikat. V roce 2015 objevil Bitcoin a založil Investree. Chtěl jsem zpřístupnil informace veřejnosti, propojovat příležitosti a organizovat byznys eventy po světě. Baví mě vanlife, jachting, coliving a minimalismus. Pět let jsem žil na pěti kontinentech a snažím se fungovat jako globální občan, když zrovna nežiji Bali v Brně na přehradě.