Skip to main content

V kryptosvětě existuje mnoho způsobů, jak si přijít na hezké peníze. Jedním z nich je právě inovativní decentralizovaná síť Masternode.

Co je Masternode?

Je to decentralizovaná síť uzlů, která plní specifické funkce nad rámec jednoduché transakce, ale v jejich funkčnosti jsou značně odlišné od normálních uzlů.

Tyto masternody nepracují samostatně, ale vždy komunikují s jinými uzly, aby vytvořily právě decentralizovanou síť.  Není třeba tedy vkládat důvěru ve třetí stranu, která by potenciálně mohla transakce kompromitovat. Často jsou označovány v krátké formě jako MN. 

Výhody Masternode:

 • Větší soukromí transakcí
 • Provádění okamžitých transakcí
 • Účast na řízení a hlasování
 • Aktivace rozpočtování a pokladního systému v kryptoměnách

Mimo tradičních Proofofwork odměn za těžbu jsou uživatelé také odměňováni za provoz a udržování specifických serverů – Masternodů. Odměnou je získání podílu blokových odměn v příslušné kryptoměně.

Dash masternode generuje Dash, MUE masternode generuje MUE. Tohle je zřejmé. Výnos se liší především podle počtu masternodů a každá měna může mít různé výplatní doby. PIVX se třeba vyplácí denně, Crown dokonce vyplácí několikrát za den. To z masternode tvoří v podstatě pasivním příjmem bez nutnosti pořizovat drahé těžební zařízení.

Co je k provozu potřeba?

Začněte tím, že si stáhnete peněženku vaší měny a použijete ji k vytvoření masternode. Po nastavení počítače jako serveru se s ním peněženka spojí jako jeden z mnoha uzlů, které podporují blockchain.

Jakmile je MN v provozu, poskytuje jedinečnou řadu funkcí, jako jsou okamžité nebo anonymní platby. Umožňují také decentralizovaný systém správy, který provozovatelům uzlů umožňuje hlasovat o důležitých událostech v blockchainu.

Pouhé držení požadované měny ale pro masternode nestačí. Každá měna má vlastní požadavky pro provoz MN.

Zabezpečení

Existuje takzvaná vstupní bariéra, která má za úkol zajistit, že se systém nestane nebezpečným. Masternode to má podchyceno tak, aby provozovatelé nijak nepodváděli nebo nepoškodili systém. Jako vstupní investici musíte vložit určité množství měny do vašeho MN. V této souvislosti to znamená, že měnu po určitou dobu uzamknete. Měna nemusí být v masternode, ale musí být určitým způsobem držena. Pokud majitel toto množství měny přesune nebo utratí, masternode přestane pracovat. Tento systém „důkazu vlastnictví“ slouží k motivaci uživatelů masternode a k zabránění ovládat jednotlivcům převážnou část sítě.

Takže je celkem nepravděpodobné, že provozovatel masternode bude podvádět, když má určitý podíl na řízení celého systému. A i kdyby se tak rozhodl, bude potrestán formou devalvace svého vlastního majetku.

Pro začátek si určitě připravte:

 • Minimální množství konkrétní kryptoměny, což je u každé měny jiné (například pro DASH MN potřebujete 1000 jednotek DASH a pro PIVX MN potřebujete 10 000 jednotek PIVX)
 • VPS nebo hostitelský server peněnženky
 • Speciální IP adresu
 • Úložný prostor pro blockchain

Masternode lze instalovat na tři typy zařízení:

 • Na domácí počítat, musí být ale online 24 hodin denně
 • Připojení na server s vlastním pronájmem, například Blue Host
 • Použití hostingu, jako jsou například Dash Nodes nebo NodeShare

Jak se masternode vyplatí pro investory?

Každá kryptoměna má jiný motivační model, díky němu může opertátor masternode získat slušný měsíční nebo týdenní příjem. Pokud jste investovali do kryptoměn, které vám umožní spustit masternode, měli byste tuto možnost určitě zkusit.

Důležité je zvolení správné měny pro investici. A podle toho byste si měli i vypočítat návratnost vašich investic.

Návratnost investice závisí také na následujících skutečnostech:

 • Cena počáteční investice
 • Bloková odměna nebo motivační mechanismus
 • Počet pracujících masternodů
 • Náklady na hosting
 • Daňové povinnosti
 • Hodnota měny
 • Konečná cena, za kterou prodáte

Nyní je na trhu velké množství kryptoměn, které umožňují provozovat masternode. Ale ne všechny stojí za to. V tabulce jsou měny, které jsou již implementované a aktivně s masternode pracují.

masternode

Služby Masternode:

MN systémy poskytují důležité síťové služby a mají skutečný užitek. Jsou však také používány k vytvoření umělé poptávky po některých měnách.

Funkce související se soukromím – Zcoin, Pivx, Dash
InstantSend – Dash, Crown
Zatřiďování – Tierion
Obchodní služby – Syscoin
Kryptoburza –  BlockNet, Exscudo
Smart kontrakty – Syscoin, BosCoin

Jak to funguje?

InstantSend, neboli okamžité transakce. Každá transakce provedená Bitcoinem trvá přibližně 10 minut, někdy i déle. Důvodem je předcházení problémů možných douplespendů, tedy situacím, kde jsou stejné coiny utraceny dvakrát. Dash se tomu snaží předejít tzv. uzamčením prostředků, které jsou k momentální transakci použity. Podobný mechanismus funguje prakticky v každé digitální měně. Prostředky se ovšem uzamknou pouze lokálně.

Předtím, než se transakce jako taková uskuteční, je třeba síti nejprve oznámit, že se transakci chystáme skutečně provést. Toho docílíme tím, že dáme najevo svůj záměr ze specifického vstupu do specifického výstupu. Uživatel transakci podepíše pomocí vstupů a zpráva o uzamčení se rozešle síti. Jakmile je zpráva doručena všem účastníkům sítě, bude proveden „souhlas“.

Pomocí MN sítě si můžeme být do určité míry jisti, že transakce je opravdu skutečná. Pokud se povedlo transakci „odsouhlasit“, všechny pozdější konfliktní transakce budou jednoduše odmítnuty, a to i v případě, že ID transakce nesouhlasí zámkem umístěným pomocí Masternode.

PrivateSend je anonymní transakce. Bitcoin transakce jsou veřejné a dohledatelné na blockchainu. Pouze identita adres je anonymní (pokud jste tedy nenakoupili Bitcoin např. pomocí vaší kreditní karty.) PrivateSend nám dává opravdovou svobodu pomocí skrytí hodnoty vstupů mezi standardní nominace. Těmi jsou 0.001 DASH, 1 DASH a 10 DASH, podobně jako papírové peníze, které používáme každý den.

Block Net a Exscudo používají masternodes k podpoře jejich decentralizovaných burz. Masternode dohlíží na provedené transakce, které usnadní obchodování a nabídnou fiatové měnové brány. Tyto burzy jsou v současné době ve stádiu vývoje, neboť k použití pro spotřebitele není dostupná žádná platforma.

S nástrojem Syscoin mohou uživatelé přistupovat k ekvivalentům blockchain webů typu peer-run obchodů, jako je eBay. Masternodes bude zodpovědný za usnadnění anonymních a okamžitých plateb na trhu.  

BOScoin integruje masternody pro své smart kontrakty a zavádí řídící systém masternode pro svou kongresovou síť. Vývojáři společnosti BOScoin vytvořili kongresovou síť, která zlepší řízení a rozhodování v rámci sítě. V rámci tohoto systému jsou provozovatelům masternode přidělena hlasovací oprávnění, která rozhodují o rozdělení příjmů.

 

Zdroje: coinsutra.com, steemit.com, investitin.com, coincetral.com, medium.com

Kateřina Hlůšková

Studovala jsem ekonomiku a daně na VUT. Kromě cestování, osobního rozvoje a sdílené ekonomiky mě zajímají nové technologie a účetnictví pro firmy na dálku. Můj web Virtualniucetni.com.