Skip to main content

Vzhledem k tomu, že se v loňském roce se objevila myšlenka využívat blockchain pro bezpečnost letectví, zahájila společnost Aeron, založená na Kypru, vývoj mobilní aplikace. Zaznamenává a ověřuje kvalifikaci pilota. Aplikace nahradí tradiční záznamy palubního deníku (ve kterém se provádí zápisy letových hodin ručně). Aplikaci můžeš stahovat v obchodě Google Play a Apple App Stores.

Aplikace Aeron Pilot, která „zachraňuje životy“

Podle údajů zveřejněných v one- pageru Areon se 57 % leteckých nehod stalo kvůli lidské chybě. Projektový tým se skládá ze skupiny soukromých leteckých nadšenců, kteří zamýšlejí používat blockchainovou technologii ke snížení počtu nehod, ke kterým dochází ve vzduchu kvůli špatnému vedení záznamů.

Mobilní aplikace společnosti Aeron umožňuje ukládat všechny potřebné údaje o palubním deníku v digitálním formátu. Společnost vyvíjí decentralizovanou databázi a on-line systém, který by obsahoval globální údaje o letadlech, letových školách a pilotních projektech.

Klíčovým problémem jsou piloti a letoví instruktoři, kteří mohou falešně zaznamenávat záznamy o letu. Mohou zfalšovat prokázání zkušeností, které pilot ve skutečnosti nemá. Vedle lidské chyby jsou nehody hromadně způsobeny neúplnými údaji: zda došlo k narušení dat nebo jen kvůli nedostatku správného zajištění letadla, sestavení protokolů o údržbě a tak dále. Všechny tyto problémy lze vyřešit technologií Blockchain, která vytváří neměnné záznamy o letu a databáze údržby.

Systém registru společnosti Aeron může sledovat záznamy pilotů a letadel, které jsou uloženy v Blockchainu. Záznamy jsou dostupné pro veřejný audit a nemohou být padělané. Tento systém by mohl usnadnit komunikaci mezi klienty, piloty, letišti, údržbářskými a servisními společnostmi.

Registr Aeron lze použít také pro záznamy o údržbě letadel a sledování náhradních dílů, které potvrzují, že náhradní díly jsou autentické a údržba byla provedena podle norem.

Digitální alternativa k tradičnímu palubnímu deníku se zdá být lepší volbou pro cestující soukromých letů.

Agregátor pro soukromé lety

Podle aktualizované Roadmap zveřejněné na Twitteru dne 1. března, společnost plánuje podporu své dceřiné webové stránky Aerotrips.com, což je portál pro rezervaci soukromých letů a dalších leteckých služeb.

blank

Roadmap společnosti Aeron

Společnost Aerotrips vypustila společnost Aeron v listopadu roku 2017 jako „internetový portál a agregátor pro letectví, který věnuje zvláštní pozornost soukromým letům a jednotlivým pilotům“.

V dubnu 2018 Aeron plánuje dokončit integrace aerotrips.com do blockchainu a v červnu 2018 poskytne tokeny pro webové služby. Podle aerotrips.com mohou nadšenci létání a cestovatelé rezervovat vyhlídkové a demo lety prostřednictvím agregátoru.

„Naše globální databáze obsahuje také nabídky letů od soukromých pilotů. Přímé partnerství s letovými školami a aerokluby nám umožňuje navrhovat nejlepší nabídky aviatik pro studenty a piloty.“

Giveaway

Letecké tokeny (ARN) jsou dnes dostupné na burze Binance a HitBTC, stejně jako na obchodních místech KuCoin, Bit-Z, Coinrail a dalších burzách.

„Ze všech výkazů uvedených na Binance má ARN nejnižší celkovou nabídku (20 mil. ARN) a token je poměrně citlivý na pohyby na trhu, takže je pro obchodníky poměrně atraktivní,“ uvedli zástupci společnosti Aeron.

Na konci března spustila společnost Aeron giveaway s 5000 ARN tokeny. Kampaň bude trvat 20 dní. Společnost Aeron publikuje zprávy a aktualizace veřejnosti prostřednictvím účtů Twitter a webu Médiu.

 

Zdroje: cointelegraph.com, bitcoinist.com, aeron.aero

 

Kateřina Hlůšková

Studovala jsem ekonomiku a daně na VUT. Kromě cestování, osobního rozvoje a sdílené ekonomiky mě zajímají nové technologie a účetnictví pro firmy na dálku. Můj web Virtualniucetni.com.