V momentě, kdy vlastníš větší množství kryptoměn, by sis měl pořídit hardwarovou peněženku. Až potom si můžeš říct, že je „skutečně vlastníš“. Rozhodně nedoporučuji k úschově používat krypto burzy. Každou chvíli dochází k problémům či dokonce vykradení. Všude najdeš doporučení na spoustu hardware peněženek. Nejčastěji je to Trezor nebo Ledger. Pojďme se podívat na zoubek oboum jmenovaným.
Proč používat hardwarové peněženky Trezor nebo Ledger?
Jak uložit bezpečně své kryptoměny? První variantou jsou papírové peněženky. Vytiskneš si svůj privátní a veřejný klíč na papír. Zařízení ti nemůže nikdo hacknout, ale pokud papír ztratíš, přišel jsi o všechno. Manipulace s ním je také o něco problematičtější.
Druhou možností jsou hardwarové peněženky. Zařízení vypadá jako flashka nebo přenosný harddisk. Ať už Trezor nebo Ledger, obě mají v sobě zašifrovaný privátní klíč a díky tomu, že nejsou připojeny k internetu, nemohou být ani hacknuté. V případě ztráty si jednoduše obstaráš novou hardwarovou peněženku a použiješ SEED – seznam anglických slov, které vytvoříš při nastavení peněženky a slouží jako záloha. Jinými slovy, pokud to myslíš s kryptoměnami vážně, tato varianta uchování je jak komfortní, tak bezpečná.
Co je to SEED?
SEED je 12 unikátních slov, které se vygenerují při nastavení peněženky. Všechny prostředky v peněžence jsou svázané s těmito unikátními slovy. SEED je mnohem důležitější než peněženka samotná, proto si jej fyzicky opiš vícekrát a ulož na bezpečná místa. Počítač, telefon a cokoliv připojeného k internetu, není bezpečným místem.
Trezor nebo Ledger?
Oba produkty jsou v kryptosvětě velice respektovány. Ať už Trezor nebo Ledger, v obou případech nešlápneš vedle. Osobně používám Trezor. Tyto hardwarové peněženky se moc neliší a mají vysokou úroveň zabezpečení. Kryptoměny vlastníš ty, nikoliv třetí strana v podobě burzy nebo online peněženky. Odlišnosti přicházejí s cenou, ovládáním a množstvím podporovaných měn.
Trezor T
- Cena: kolem 180 EUR
- Intuitivnější rozhraní, slot na SD kartu, displej
- Flexibilita a konektivita při převodech a obchodování
- 1000+ podporovaných měn
Ledger
- Cena: kolem 95 EUR
- Malý dispej
- Ve funkcionalitě se neliší
Vzhled
Trezor je větší a vyrobený z plastu, nový model má dotykový dispej. Ledger má část z nerezové oceli a disponuje dvěmi tlačítky pro ovládání, obrazovkou a USB portem s kabelem, který je součástí balení.
Kompatibilita
Trezor T podporuje systémy Windows, MacOS, Linux a Android. K dispozici je také rozšíření pro Google Chrome. Peněženku připojíš k PC pomocí USB a instrukce tě navedou ke stažení rozšíření do prohlížeče Chrome. Zařízení je plně funkční jakmile nastavíš PIN a zapíšeš SEED. Ovládání je možné i pomocí aplikace jako např. MyCellium. Stačí zakoupit redukci.
Co se týka Ledgeru, tak princip hardwarové peněženky zůstává stejný, mění se akorát uživatelské rozhraní. Po zakoupení redukce je rovněž možné ovládat peněženku z telefonu pomocí aplikace.
Zabezpečení
Jediným řešením, jak se dostat v obou případech k privátnímu klíči, je pomocí USB připojeného do PC. Společně s PIN kódem a SEED ti HW peněženky nabídnou velice bezpečné zabezpečení pro tvé kryptoměny. Nemají žádné baterky. Vylučuje se tedy možnost vybití. Zařízení se spustí pouze připojením k PC nebo telefonu.
Seznam kryptoměn
Trezor aktuálně podporuje 1000+ měn. Jejich nastavení najdeš ve webovém rozhraní.
- Bitcoin (BTC)
- Litecoin (LTC)
- DASH
- Zcash
- Bitcoin Cash (BCH)
- Bitcoin Gold (BTG)
- Ethereum (ETH)
- Ethereum Classic (ETC)
- ERC-20 Tokens
- Expanse (EXP)
- UBIQ (UBQ)
- NEM (XEM)
- Namecoin
- Dogecoin
- další
Ledger patří mezi hardwarové peněženky s největším množství podporovaných kryptoměn. Pro přepínání mezi jednotlivými měny si stáhni rozšíření Ledger Manager. Pro každou měnu máš pak vlastní rozhraní.
- Bitcoin (BTC)
- Bitcoin Cash (BCH)
- Bitcoin Gold (BTG)
- Ethereum (ETH)
- Ethereum Classic (ETC)
- Litecoin (LTC)
- Dogecoin (DOGE)
- Zcash (ZEC)
- Ripple (XRP)
- Dash (DASH)
- Stratis (STRAT)
- Komodo (KMD)
- Ark (ARK)
- Expanse (EXP)
- Ubiq (UBQ)
- Vertcoin (VTC)
- Viacoin (VIA)
- Neo (NEO)
- Stealthcoin (XST)
- Stellar (XLM)
- Hcash (HSR)
- Digibyte (DGB)
- Qtum (QTUM)
- PivX (PIVX)
Zajímavosti a aktuality
V případě Ledgeru lze držet pouze 4 různé kryptoměny současně. Výjimkou jsou ERC20 tokeny (coiny postavené na Ethereum platformě), které nahraješ do Ethereum peněženky v Ledgeru, ale jen přes webové rozhraní MyEtherWallet. Proto si nezapomeň aktivovat podporu připojení přes webové rozhraní.
Trezor je českým crowdfundingem (způsob financování, při kterém lidé přispívají menším obnosem k cílové částce) společnosti SatoshiLabs.
Sám doporučuji šáhnout po nové verzi Trezoru, která nabídne dotykový displej pro lepší ovládání a umožní vytvářet aplikace třetích stran. Model Trezor T objednáš zde.
Shrnutí hardwarových peněženek
Obě zařízení jsou používány k odeslání a přijímání transakcí. Také k jejich prohlížení, operaci a sledování. Trezor má o něco málo lepší software a dokonce umožňuje synchronizaci transakčních informací s účtem DropBox. Pokud ztratíš Ledger, je možné peněženku obnovit bez připojení k PC a podporuje mnohem větší množství měn. Nemá ale dostupný adresář s hesly.
Neporadím ti, které zařízení je lepší nebo horší a jestli vůbec je pro tebe hardwarová peněženka dobrou investicí. Spousta lidí vlastní obě peněženky právě z důvodu omezení počtu vložených kryptoměn.
Mám pro tebe pár pravidel, podle kterých by se měl každý individuálně rozhodovat:
- Jaké množství vlastním?
Čím větší množství máš, tím samozřejmě větší zabezpečení potřebuješ. Pro velké částky oceníš hardware, pro manipulaci s menším množství se hodí zase online peněženky. - Potřebuji uschovat více druhů kryptoměn?
Tady by se mohl lámat chleba jestli Trezor nebo Ledger. Vždy si zkontroluj, kolik tvých měn podporuje daná hardwarová peněženka. V případě, že některou nepodporuje a nechceš přijmout riziko s online variantou, přichází do hry možnost papírové peněženky. - Jakou má peněženka reputaci?
Tohle pravidlo se týká hardwarových peněženek Trezor nebo Ledger celkově. Vždy ji pečlivě prolustruj na Googlu, nastuduj recenze a to všechno dříve, než někam vložíš své finanční prostředky. - Kolik stojí?
Teprve teď je dobré zvážit cenu.
Jak získat krypto, kde jej držet a další tipy najdeš v našem článku Jak směnit koruny na krypto levou zadní nebo použij můj detailní návod jak nakoupit jednoduše na CoinMate burze. Určitě nevynechej ani přednášku Martina Šípa z Paralelní polis.