Skip to main content

Proč je cena za Litecoin o tolik výš, než byla minulý týden? Prozradíme vám to:

V minulém týdnu zaznamenal Litecoin bezprecedentní nárůst o 333 % za pouhých pět dní, včetně 9hodinového nárůstu o 38 % ve čtvrtek, dalších 29 % v neděli a 73 % v pondělí. Ve chvíli psaní tohoto článku je cena na 321,20 USD (CoinMarketCap).

Mnozí z nás se ptají, co tento šílený růst způsobuje? Zde je pět důvodů.

1. Bitcoin růst & obchodování s futures

Cboe zahájila obchodování s futures 10. prosince, což způsobilo špičku v cenách Bitcoinu – a CME plánuje zahájit vlastní obchodování s futures za pár dní (18. prosince). Charles Bovaird poznamenal, že chování Litecoinu má přímý poměrný vztah k Bitcoinu. V tomto případě existují dva možné způsoby, jak by mohl Bitcoin pozitivně ovlivnit Litecoin:

a) Zvýšená pozornost u Bitcoinu, částečně způsobená obchodováním s futures, se přesune k Litecoinu a dalším kryptoměnám.

b) Bitcoin zvyšuje transakční poplatky a ucpává síť, což potenciálně přesune uživatele směrem k Litecoinu.

Zejména díky velkému zpoždění sítě a transakčním poplatkům u Bitcoinu může být Litecoin atraktivnější obchodní alternativou s vyššími rychlostmi a nižšími transakčními náklady.

2. Masivní příliv uživatelů na Coinbase

Na Coinbase přibude za den kolem 100 000 nových uživatelů a nedávno dokonce předčil YouTube jako #1 aplikace v App Store. Coinbase bohužel umožňuje nakupovat pouze tři coiny: Bitcoin, Ethereum a Litecoin.

Jak již bylo řečeno, pozitivní vztah mezi BTC a LTC by mohl hrát v jeho prospěch. Mnozí z nás si jistě už teď vyčítají, že nekupují LTC, když jeho čísla rostou přímo před našima očima.

3. Lidi začínají chápat Litecoin

Čím více lidí nakupuje kryptoměny jako Bitcoin přes stránky typu Coinbase, tím více je zřejmé, jak jsou rychlost transakcí a nízké poplatky u Litecoinu přínosem.

Zvláště při použití služby Changelly, která umožňuje uživatelům převést mnoho kryptoměn přímo na jiné (spíše než obchodovat s BTC nebo ETH a pak s požadovanou kryptoměnou), LTC nabízí jedinečnou výhodu ve své rychlosti. A i když v této kategorii existují i jiné možnosti, žádná není na Coinbase.

4. Nezkušení kupující

Mnozí z těchto lidí, kteří zaplaví Coinbase, nakupují kvůli FOMO („strach ze ztráty“), který generuje současná kryptografie, což může způsobit nepravidelné chování kupujících – a často spíše nákupují, než hodlují nebo prodávají.

Tito lidé volí rychlost a pohodlí před důsledným průzkumem možností – což znamená, že mají tendenci nakupovat za nejvyšší možnou cenu, což ji dále zvyšuje. A dokonce i zkušení kupci převádí svá portfolia do LTC v naději, že budou profitovat ze současného nárůstu.

5. Charlie Lee, sociální média a tisk

Tvůrce Litecoinu Charlie Lee, již velmi známá osobnost ve světě blockchainu, nedávno přijal pozvání do několika médií, například CNBC Squawk Alley nebo The Glenn Beck Program.

Podívejme se na poprask okolo Etherea, který na jaře odpálil jeho cenu z 90 USD na 410 USD. V tuto chvíli média zviditelňují Litecoin podobným způsobem. Z výše uvedených skutečností a “horečky” okolo kryptoměn usuzujeme, že přichází zrod nových hodlerů, které přivedlo právě LTC.

blank

Takže, udrží se současná míra růstu? Trendy naznačují příchod inflačního období v naprosto neudržitelné míře. Samotný Charlie Lee varoval kupující, aby očekávali „víceletý bear market“, ve kterém by LTC mohlo klesnout až na 20 dolarů.

Na druhou stranu, kryptoměny ještě zdaleka nejsou mainstreamem mezi většinou lidí a úloha, kterou hraje Coinbase v přivádění nových kryptonadšenců může způsobit, že LTC před tím, než klesne, ještě pořád vystřelí nahoru.

Článek je převzatý z Forbesu, jeho autorem je Jesse Damiani.

Vojtěch Konečný

Redaktor Investree, VICE, E-on a copywriter na cestách