Skip to main content

Můj život se skládá z pobytů, akcí a různých cest. Furt někde lítám. Jsem minimalista, proto jezdím všude s příručákem nebo na motorce s boxem. Na tento lifestyle je potřeba mít pořádné nomádské vybavení a vědět jaké praktické věci na cesty si s sebou zabalit a do čeho.

Právě pobýváme s Kačkou na Vysočině, kde budem do konce května na chalupě. Na konci světa. Co-work, co-living. Kromě nomádění tu často opékáme na ohni, střílíme z luku a lezem po skalách. Dost vedem talky se super lidmi, nomády, kteří sem přijedou většinou na pár nocí. Zjistil, že je lepší spojit schůzku s vycházkou. Na což je tahle chalupa na Vysočině super středobod. Jsme tu u lesa, signál pokulhává, ale internet šlape. To stačí, SMS a volání už stejně nepoužívám.

Praktické věci na cesty

Jaké praktické věci na cesty používám a bez čeho nedám ani ránu? Sepsal jsem 13 věcí, se kterými jsem maximálně spokojen a neměnil bych je. Napiš mi svoje top 10, rád se inspiruji. 

Batoh od Peak Design na každý den

praktické věci na cesty

praktické věci na cesty

Měl jsem pár let super batoh ještě ze stáže v Německu, ale chtěl obměnit. Když člověk do něj dal drona, už byl full. Dostal jsme tip a pořídil si pořádný nomádský batoh na denní nošení od Peak design. Vzal jsem 30 l verzi, která je nejen pro fotografy, ale i pro kreativní dobrodruhy a cestovatele jako já.

Líbí se mi, že je do něj přístup ze všech stran, je nepromokavý a má unikátní zavírací systém, že se tam do něj jen tak někdo nedostane. Navíc, má zastoupení v Česku a doživotní záruku. Neber to.

 

Miluji barefoot boty, Skinners i konopné tenisky

Zamiloval jsme si před rokem chodit v barefoot botech. Ty jsme si nakonec vyrobili s Kačkou. Prvních pár dní trvalo, než jsem si zvykl, ale teď bych to za nic nevyměnil. Strávil jsem v nich celý rok i přes zimu.

Dost mi k tomu pomohla kniha Zrozeni k běhu. Protínal ji příběh indiánské národnosti Tarahumarů z Měděných kaňonů v Mexiku, kde žijí mimo civilizaci. Několikrát vyhráli Leadville trail na 100 mil. A to co mě nejvíc inspirovalo, je, že běhají v sandálech, nebo bosky, baští hodně zelenou stravu a chia semínka, skvělá pro budování svalů. A necítí se po běhu unavení.

Chápu, že tady v Česku není přes zimu teplo jak na Bali, proto se nabízejí alternativy. Mám ponožky Skinners, ve kterých chodím na vycházky i kratší běhy. Užívám si kontakt se zemí a noha je ještě k tomu chráněná.

A do třetice všeho dobrého přišla češká firma Bohempia s konopnými teniskami. Barefoot tenisky mají dostatek místa pro prsty, jsou pružné a s tenkou podrážkou. Díky konopí jsou pevné, antiseptické a ekologické. Právě jsme je testovali na Colours of Ostrava a paráda.  

Láhev na vodu a nesáček

Dlouho jsem měl skleněnou láhev od borce ze Srí Lanky, jenže byla těžká. Přešel jsem na plastovou od Aladdin, kterou jsem po roce někde ztratil, a tak jsem dostal tip a pořídil dvě od Goodglass. Nemám rád plasty a kupovat si petky u mě nehrozí. Jelikož si i na nákup beru nesáček od kamarádů z Pancakers.life.

Nomádská výbava – na čem pracuji

Pár let jedu na iOS, z Aira jsem přešel na Mac Pro 2017. A už bych to nevyměnil. Mac Pro je stejně těžký jak Air, jen výkonější s Retina displejem. Dám ho všude, jen občas nemám po ruce redukci na USB-C, ale jak často to v době bezdrátové potřebujeme, že?

A když už máš laptop za 50 tisíc, na kterém jsi několik hodin denně, je dobré řešit zdraví. Jak u toho sedět, aby nám za pár let neodešla záda, oči a neměli jsme ucpaný karpál? Já si koupil Nexstand podstavec za pár dolarů, dobíjecí magic klávesnici od Applu, vertikální myš a stáhnul si F.lux.  Zprávy občas nahrávám hlasem, mám vyplé notifikace a vyhýbám se tomu mít mobil nebo laptop v posteli. Ideál být hodinu po přebuzení a před spaním offline. To jsou nějaké základní pravidla, která mě vyhovují a pomáhají preventivě chránit od bolestí zda až po zdravý spánek. Řekl bych nejdůležitější praktické věci na cesty!

praktické věci na cesty

Praktické věci na cesty – peněženky a finance

Jedna věc je peněženka na cash, ID a různý karty. Tu jsem měl deset let, ale na Bali se rozpadla a hledal jsem minimalistickou variantu. Vyhrála dřevěná a elegantní peněženka od Bewooden, která se dá dobře zkombinovat s doplňky.

Jenže, co přišel Apple Pay a karty mám v mobilu, tak platím na dva kliky. Stejně tak ty slevové a další kartičky jsem oskenoval přes QR kód do aplikace Stocard. Tudíž, spíš se přikláním k digitální revoluci.

To nejdůležitější kamkoli je pro mě sejf, hardware peněženka Trezor T, kterou tahám všude. Je fajn mít svůj majetek pod kontrolou. Když to zjednoduším, můžeš svůj majetek zabalit do 12 slov. I kdyby ti vše vzali, můžeš být milionář. Vím, že když se zavřou banky, přijdu o kartu, mobil nebo cokoli dalšího, dostanu se k pěnězům zpět. Zachránilo mě to v Íránu, kde neakceptují Visa a Mastercard. A hotovost jsem s sebou taky neměl. Je to už další kapitola, pokud tě zajímá jak nakoupit krypto, přečti si tento článek.

 

Tomáš Zdražil

V osmnácti jsem si přečetl Bohatý táta, chudý táta od R. Kiyosakiho, na to začal podnikat. V roce 2015 objevil Bitcoin a založil Investree. Chtěl jsem zpřístupnil informace veřejnosti, propojovat příležitosti a organizovat byznys eventy po světě. Baví mě vanlife, jachting, coliving a minimalismus. Pět let jsem žil na pěti kontinentech a snažím se fungovat jako globální občan, když zrovna nežiji Bali v Brně na přehradě.