Skip to main content

Život na Bali víc otevře poslední článek byl o tom, proč jsem tam přijel po třetí. Nechyběl můj postoj na plasty, co-living, místní život ani tipy na filmy co nás obohatily. Teď chci jít víc do hloubky. Otevřít témata, o kterých jsem na blogu ještě nepsal. Po čtyřech měsících jsem v Česku, koukám jak sněží a píši to, co nikde o Bali nenajdeš. Protože se ho přímo netýká, jen se tohle moje uvědomění na Bali zrodilo.

Vztah a vědomá sexualita

Dva měsíce se mnou sdílela postel, skútr a čas Kačka. Žena má každý den jinou podobu, ale nejčastěji je Kateřina Virtuální účetní, jógínka a skvělá kuchařka. Jsme k sobě maximálně otevření a snažíme se pracovat na podnikání, společných aktivitách, duchovním životě, józe, vztahu i sexu. Tak jsem si říkal, že tato témata, která jsou často tabu, trochu otevřu veřejně a nedostanu ban.

Za zimu jsem přečetl 13 knih. Část byla o sexu, egu, vztazích a lásce. D. Deida píše, že prioritou muže je v životě poslání a pak žena. Moje poslání se mění, i život se odvíjí v sedmiletých cyklech (ano, každých sedm let se nám vymění všechny buňky v těle.) Spíš je dobré vědět, že mužům pomáhají v růstu výzvy, ženám chvály.

Vztah není o tom, být spolu 24/365, ale dát si svobodu a čas i sami pro sebe. Vím, že znamená daleko víc ženě věnovat plnou pozornost 30 minut, než celý den rozlítaně, ale není to lehký. Možná proto, že ženy a svět jsou nepředvídatelné.

Šťastný můžeš být jen s tím, co máš, ne s tím, co nemáš. Takže jestli se příště otočíš za ženou, tak tu energii neposílej do mysli fantazie, ale prodýchej ji od nohou až k hlavě. Nejsem guru, stále se učím, ale překvapuje mě, jak málo se o těchto věcech mluví.

Sex je orgasmický

Pak v tom nemají mít mladí guláš. Pokud ve filmu není obscénní sex, nebo vražda, nestane se z něj trhák. Raději koukají na porno a chtěj vše dokonalý. Pletou si sex, ejakulaci a orgasmus. Neví, že sex je orgasmický, když je předehra a dohra v rovnováze. Dost chlapů chce všechno hned, po sexu se k ženě otočí zády a myslí jen na vlastní uspokojení. Možná to taky znáš.

Důležitá je ve vztahu vzájemná polarita, jak zmizí přitažlivost, tak i vztah. Víš, že mysl je mužský element – jang, srdce je ženský – jin? Největší dar, co můžeš ženě tedy dát, je schopnost otevřít její srdce.

Život na Bali

Je toho na knihu. Vedli jsme řady diskuzí o náboženstvích, manželství, polyamorii, pornu, tělu, tantře, Oshovi. Pro každého je správné něco jiného. Všichni jsme sexuální bytosti, každý se svojí pravdou. Věřím, že časem pravdu, kterou držím zatím v úzkém kruhu, rozliju ven.

Myslím si, že nám a celé společnosti chybí jednota a kontakt se vším. Dotknout se členů rodiny, jen když jim přejeme k narozkám je málo, stejně tak jako jít do lesa jen na houby. Tzn. víc se dotýkejme, objímejme a buďme opravdu autentičtí. Nepotlačujme v sobě vnitřní já.

Zdraví a tělo na prvním místě

Slovo NE-MOC znamená nemít moc nad tím, co se děje v nás. S každým prdem chodíme k doktorům a na vše cpeme preventivně prášky. Všichni lidé jsou takový hypochondři. Jsme v přítomnosti, jen když je něco špatně. Tlačí nás boty, bolí nás zuby, hlava, tak to vnímáme. Když se nic neděje, tak si ty části těla ani pořádně neuvědomujeme.

Trpíme syndromy vyhoření, alergiemi, cukrovkou, ale pochází to z postoje k nám samotným – nemáme sami sebe rádi, popíráme se. Víc tohle téma rozvádí třeba rozhovor Jaroslava Duška v rámci Duše K s doktorem Nývltem.

Chytly mě na Bali dva moudráky a dva dny to byla šílená bolest, ale pusu mám velkou podle zubaře, takže je preventivně extrahovat nebylo potřeba. Navíc často je extrakce 3. molárů prováděna zbytečně, ale to je jiná kapitola. Spíš se chci podělit, jak jsem to řešil. Prvně jsem na ně kapal whiskey, což bolest tlumilo, ale pak kamarád říká, tak to dělej jak Dušek. Když ti není dobře, drž půst a pij vodu. Výsledek? Po 36h detoxu na kokosové vodě je po bolesti.

Dušan záchrana po detoxu

Kamadárdovi Vojtovi se skříply při surfu záda, napsal do skupiny na FB, že hledá terapeuta a ozval se Dušan. Zjistili jsme, že prodal tři masérská studia, nemusí už pracovat a má za sebou znalosti více než třicet druhů masáží. Samozřejmě nejen, že pomohl hned Vojtovi, ale i všem na vile, kteří měli i chronické bolesti krku a ramenou. Jsem moc rád, že jsem s ním podnikl cestu po Lomboku a mohl ho poznat více, stejně jako svoje tělo.

blank

Ono i čistá voda může být lék, stačí vypít každé dvě hoďky skleničku a organismus funguje lépe. Možná proto, že lidské tělo se přibližně z 60-70 % skládá z vody. Nejen voda, ale i jídlo se stává námi. Když jíme třeba chléb, v rámci trávení se potrava rozkládá na jednodušší látky, až do buněk. Chleba se stává tělem a našimi myšlenkami. To je hustý.

To stejné dech, slovo prána znamená životní dech. Představuje tedy životní energii, kterou potřebuje každý živý organismus. Proč teda tolik lidí dýchá pusou? Žádné zvíře, nedýchá pusou, až na psa, když je přehřátý, jen člověk.

Když budeme dýchat jen nosem do spodních laloků, dochází k lepší výměně kyslíku za oxid uhličitý. Máme více energie a rychlejší regeneraci. Můžeš to sám zkusit nejen při sportu. Dokonce je prý nemožný zápal plic nebo nachlazení. Něco na tom bude. Jasně, že jsme tím, čím krmíme mozek, co jíme, pijeme a dýcháme. Keep it simple.

Vlatnění majetku vs. sdílení

Takhle vypadá hodnota auta, vyskládaná na stole. S dvěma nomády jsme vyskládali na stůl naši techniku a zamysleli se. Naše generace nevlastní, sdílí si bydlení, auta i informace, kupuje si zážitky, pracuje online a s batohem obráží svět. Je to svoboda, opruz, nebo trend?

Život na Bali

Samozřejmě, tenhle lifestyle nemá jen výhody a rozhodně není pro všechny. Někdo potřebuje “vlastnit” kupu věcí a mít auto, které využívá 5 % času. Někdo je rád obklopen mraky známými a dovolená na týden u moře mu stačí. Je to v pořádku, můžeme si svobodně vybrat.

Dneska se člověk může během dne teleportovat kamkoli a celé dobrodružství živě streamovat do světa. Ano, každý máme vlastní televizní kanál. Stačí zapnout na Facebook nebo Instagram živé vysílání a najít publikum. Nemusíš sedět pasivně u televize, kde průměrný šedesátiletý Evropan stráví 15 let života.

Dává mi smysl tvořit obsah a předávat hodnotu

Učit se a učit dál. Dívat se na svět z droní perspektivy a sdílet to. Z těchto hraček a nástrojů se stala práce pro milióny lidí na světě. To, jestli budeme jejich otroky, nebo nám poskytnou svobodu pracovat odkudkoli a mít přístup ke všem informacím, je jen na nás.

To, co do manuálu nenapsali, je, abychom se na těchto vymoženostech nestali závislí. Jak u toho sedět a používat je, aby nám za pár let neodešla záda, oči a neměli jsme ucpaný karpál? Můžeš si také koupit Nexstand podstavec, vertikální myš, stáhnout F.lux a nahrávat zprávy hlasem, ale co ti to pomůže, jestli máš zaplé notifikace, pracuješ večer v posteli, víc žiješ online a internet ti spíš svobodu bere?

Život na Bali – odpojení

Btw, i nomádi se umí odpojit. Právě jsme na pláži pálili oheň, opékali kukuřici a hráli na kytaru. Zjistili jsme kolik celých trampských textů si nepamatujeme. Takže bez těch mobilů bychom si pořádně ani „nezazpívali“. Paradox.  To se nedá sdílet, ale musí zažít. Ať to máš jakkoli, žij víc offline.

Život na Bali

Život na Bali – Ceremonie, svátky a spiritualita

Pro někoho citlivé téma. Sám jsem byl vychováván jako katolík. Čím víc cestuji, tím víc zjišťuji, že náboženství nemá se spiritualitou nic společného. Žádné náboženství nemá monopol. Je stovky náboženství, filosofických směrů a duchovních cest. První náboženství vznikaly už stovky tisíc let zpátky uctíváním různých bohů. Dneska se hodně mluví o New Age, za dalších tisíc let to bude úplně něco jiného. Většina lidí věří tomu, v čem vyrůstali, nikdo jim nedal na výběr. Ani se nezamysleli nad tím, že to může být jinak. Je jen jeden Bůh a vesmír, není potřeba se přetahovat. Zároveň 7 miliard pravd a názorů. Kdo neviděl, ať se podívá na film P.K.

Den ticha – život na Bali

Začátkem března se chystaly přípravy na největší svátek na Bali. Nyepi – den ticha. Zároveň začínal pro hinduisty Nový rok. Probíhali oslavy Ogoh Ogoh a vyhánění zlých duchů. Přes hlavní křižovatky se nosí v průvodu velké sochy, které se pak pálí, nebo prodávají hotelům.

My to strávili s místními, kteří pracují i ve světě a říkali nám, jak se jim líbí v Evropě. Hlavní důvod teda byl, že místo 200 eur doma si mohou vydělat dva tisíce na západě. Vzali nás k sobě na nasi campur, kecali jsme o životě a borci nám hráli na kytaru a buben. Někdo by řekl obyčejná chvíle a přitom jsem osobně pociťoval velkou radost. Líbilo se mi, jak se dokáží hinduisti a muslimové v burkách na ulici objímat, fotit a neřešit, kdo patří do jaké skupiny. 

My se rozhodli být na Nyepi 7.3. – na kokosech

Dát si půst, taky proto, že vše bylo zavřené. Celý ostrov je v klidu, nikdo nevychází ven, nefunguje letiště, ani operátoři. K tomu byl svátek Tomáše, takže super příležitost si udělat den pro sebe. Dočetl jsem dvě knihy, zrekapituoval svoje kroky, zastavit se a jen čuměl. Vnímal dech, celodenní déšť a sám sobě do očí řekl: „Miluji sebe a svůj život“.

Tak moc mě to nabilo, že to chci praktikovat každý rok 7. března. Takový den by měl být globální. Kdy zhasne celá planeta, nesmí se pracovat, vycházet a jen budou všichni offline z domu pozorovat oblohu. Život na Bali, nebo jako na Bali si můžeme udělat kdekoli.

Amen. 🙏

 

Tomáš Zdražil

V osmnácti jsem si přečetl Bohatý táta, chudý táta od R. Kiyosakiho, na to začal podnikat. V roce 2015 objevil Bitcoin a založil Investree. Chtěl jsem zpřístupnil informace veřejnosti, propojovat příležitosti a organizovat byznys eventy po světě. Baví mě vanlife, jachting, coliving a minimalismus. Pět let jsem žil na pěti kontinentech a snažím se fungovat jako globální občan, když zrovna nežiji Bali v Brně na přehradě.