Skip to main content

Úspěch je to, co za úspěch považujeme. Ovšem než se dostanu k tématu úspěchu, tak krátké shrnutí, proč jsem sbalil život do batohu a vycestoval žít offline daleko od domova.

Tento rok byl v hodně věcech zlomový. Nejprve jsem přeprogramoval mozek a přestal chtít vlastnit závazky a kupovat nicotnosti. Prodal jsem byt a přestal se ovlivňovat společností, jak bych se měl oblékat, co studovat. atd. Naše generace Y má víc příležitostí než všechny před nimi.

Ideální doba, žít svobodně kdekoli na světě.

Tak dlouho jsem čekal na vhodné letenky na Bali, až si je koupila řada mých kamarádů a já si začínal myslet, že přes zimu zůstanu v Česku. Pak mě ovšem napadlo, že je celkem nuda letět přes celý svět a během té pouti se jinde nepodívat. Tak jsem otevřel Kiwi.com a bylo vymalováno! Nápad nakombinovat si jen jednosměrné letenky a nevědět, kdy se vrátím, zněl jako větší challenge.

31.10. jsem opustil rodný domov a přes Alpy se vydal na jih Portugalska se na týden zašít do městečka Faro. Už jsem i přezul na letní obuv, vypadá to na fajn working holiday a možná i koupačku v oceánu. Našel jsem si tu coworking Votum, dostal monitor a ještě mě místní developeři potěšili. Podle nich je týden krátká doba, tak mě tu nechají free. Za týden je cíl Porto, protože letenky tam za 9 eur by byla škoda nevzít. A kam poletím dál? To můžeš sledovat na mém Facebooku.

Jenže to, že teď můžu pracovat odkudkoliv, chvíli trvalo.

Když jsem přečetl Slabikář a Robinson Crusoe, tak až v devatenácti se mi do ruky díky Amway dostala třetí kniha Bohatý táta a chudý táta, která mi otočila život naruby. Pojednává o nastavení mysli, cashflow kvadrantu a pasivních příjmech. Poprvé jsem se dočetl, že jsou důležité známky ve škole, protože v reálu dělají jedničkáři pro trojkaře, a také, že se lidé dělí na levou a pravou strana kvadrantu. Ti na levé vyměňují svůj čas za peníze, ti na pravé straně nechají peníze dělat za ně. Jako trojkař jsem věděl, že se musím dostat napravo.

Ta cesta mi trvala šest let a představovala hodně týdnů odříkání a makání na sobě samém, stovky tisíc investovaných do vzdělání, stovky tisíc procestovaných a stovky obrazně řečeno vyhozených do záchodu. A nejen tahle cesta, ale i cesty lidí, které jsem na svém putování potkal, můžeš poznat také. Jejich jména jsem vložil totiž do digitální knihy Vydělávej online, žij offline.

Není nic tak rychle zapomenuto jak včerejší úspěch.

Mohl bych si říct, že jsem si splnil další sen, zvládl úspěšně dopsat digitální knihu a vycestovat na neurčito, ale proč píšu o tom, jaká kniha byla první? Za ty roky jsem přečetl desítky skvělých knih, některé najdeš i na Goodreads, ale knihy jsou krásná ukázka, jak funguje úspěch. Jeden den dočteš knihu, nebo tě povýší v práci, vybereš si dividendu, založíš firmu a další den už si na tu věc nevzpomeneš, natož za měsíc. Sám už si žádnou celou myšlenku z Bohatéto táty nevybavím, jen vím, že to mělo velký dopad. Proč je tedy pro nás úspěch tak důležitý, když tak rychle pomine?

Ve státní svátek všech svatých, kdy tu byla většina města uzavřená jsem dopoledne posedával na různých lavičkách po městě a chvíli v kostele. Stále dokola i při večerním běhu jsem si pokládal stejnou otázku, proč chci být úspěšný? Co to pro mě znamená? Představil jsem si, že mi je 70 let, rodiče, prarodiče a další příbuzní tu už nejspíš nebudou, stejně tak jak třeba moje firma. Co mi zbyde, s kým se budu vídat? Díky tomu jsem si vše sepsal a lépe pochopil proč a pro koho vše dělám.

Investujeme a podnikáme, abychom byli úspěšní, ale přemýšlíme v tom životě nad tím, proč chceme být úspěšní? Co to pro tebe konkrétně znamená? Možná Tě to donutí zamyslet jako mě.

„Pravý úspěch je jen v srdci, když investujeme do lásky.“ říká Pierre Franckh

Tomáš Zdražil

V osmnácti jsem si přečetl Bohatý táta, chudý táta od R. Kiyosakiho, na to začal podnikat. V roce 2015 objevil Bitcoin a založil Investree. Chtěl jsem zpřístupnil informace veřejnosti, propojovat příležitosti a organizovat akce a byznys kempy Cashflow summer. Zajímám se o technologie, sdílenou ekonomiku a minimalismus. Pět let jsem žil na pěti kontinentech a snažím se fungovat jako globální občan, když zrovna nežiji Bali v Brně na přehradě.