blank Skip to main content

Náš webový portál poskytuje vzdělání v oblasti pasivních příjmů a rozvaha je pro rodinný rozpočet klíčová. Pasivita však nemusí vždy vykazovat známky prospěšného budování finančních prostředků. Podívejme se například na pasivitu v hospodaření s osobním rozpočtem určeným pro chod domácnosti. Rychlejší cestu do pekel opravdu naleznete jen velmi těžko. Přitom stačí jednoduchá rozvaha.

Není třeba patřit k odborníkům na odhadnutí své osobní situace. Pokud s vlastními prostředky vycházíte s obtížemi, je třeba odhalit disharmonii mezi aktivem a jeho odvrácenou stranou. Teprve až po nastolení rovnováhy můžeme s poklidem říci, že patříme do nevýrazného průměru běžného občana. Dokážete misky vah nepatrně vychýlit na stranu Aktiv, nebo se raději spokojíte se stagnujícím stavem?

Pracujete-li s domácím rozpočtem, rozvaha, vám ukáže jak na tom doopravdy jste. Na levé straně si položte svoje příjmy na druhé si dejte výdaje. Rozdílu říkáme peněžní tok neboli cashflow, na nečisto s ním pracujeme v Cashflow klubech po celé ČR.

Otevřete se aktivním položkám

Aktivum je tvořeno naším majetkem a vším, co ho dokáže udržet v plusových hodnotách. V tomto segmentu tedy nalezneme například akcie, nemovitosti určené k pronájmu, výdělek ze zaměstnaneckého či podnikatelského poměru a další. Ano, máte pravdu – aktiva jsou paradoxně tvořena i pasivními příjmy. Vaším úkolem je dostat aktiva alespoň do jednobrankové výhry, v opačném případě se váš finanční rozpočet dostane do dluhové pasti nebo bude v lepším případě pouze nečinným.

Aktivum může být i vstupenka na 3. ročník populárního Cashflow Summitu. Můžete získat vzdělání v oblasti pasivních příjmů s přidanou hodnotou a stát se součástí seriózní konference dne 4. června.

Máte nad svými financemi kontrolu, nebo tok svých peněz nesledujete? To je chyba. Udělejte to pro tentokrát trošku jinak a sepište si přehlednou tabulku svého vlastního majetku a všech doprovodných aktiv. Nezapomeňte na hodnotu vlastní nemovitosti, klidně připište i vůz, stav bankovního konta. Vytvořte si i speciální kolonku pro investice. V aktivech můžeme uvést všechna umělecká díla, starožitnosti a vybavení bytu.

A teď se podívejme na pasiva

Pasivní položky vašeho nově vytvářeného schématu se dají zjistit relativně snadno. Stačí si otevřít svůj šanon s důležitou dokumentací a přepsat údaje o dlužných částkách – je to hypotéka, leasing, úvěr, další půjčky drobnějšího charakteru. Patří tam i nicotnosti, které nám peníze z peněženky vytahují. Stav se samozřejmě vyvíjí, proto ho dodatečně upravujte dle aktuálních potřeb.

Závěrečné porovnání a rozvaha

Jakmile získáte informace o obou světech, lze vyčíslit rozdíl mezi tržní hodnotou vašeho majetku a finančními závazky. Chceme li se bavit o úspěšném koučování osobních financí, je nutné být v plusových hodnotách. Záporné číslo značí dluhovou past. Udělejte vše proto, aby se záporné hodnoty ve vašem domácím rozpočtu neobjevovaly. Využijte například kalkulačky pasivních příjmů a odstartujte rozšiřování svého kapitálu pro zajištění kladných čísel ještě dnes.

Tomáš Zdražil

Jsem zakladatel Investree, organizuji konference jako Cashflow summer a rád propojuji příležitosti. Nomádím po světě, hlavně přes zimu. Pohltilo mě cestování na motorce, kryptoměny, sdílená ekonomika, colivingové a neziskové projekty.

Leave a Reply