V oblasti investování do nemovitostí existují různé mýty: „Musím být bohatý! Rád bych investoval, ale nemám na to vůbec čas! Soused Pepa řešil pronájem bytů, ale měl pořád jen nějaký problémy s nájemníky. Nakonec mi stejně zůstanou jen dluhy!“ A podobně.
Jaká jsou ale skutečná rizika a co je naopak na nemovitostech tak lákavého, že 75% lidí, kteří chtějí investovat, by uložili peníze právě do nemovitostí?
Těch pozitivních důvodů je hned několik:
- na nákup nemovitosti si můžete vzít velmi výhodnou půjčku s úrokem 2-3% (hypotéku), což je u investic ojedinělé (pokud byste si chtěli například půjčit na nákup akcií nebo na pravidelné úložky na stavební spoření, museli byste si vzít spotřební úvěr, který se v současné době pohybuje min. kolem 8%)
- funguje zde princip samofinancování (hypotéku reálně neplatíte Vy ze své kapsy, ale nájemník)
- navíc ještě získáte pravidelný měsíční pasivní příjem
- rovněž na inflaci můžete zapomenout (zpravidla ceny nájmů rostou procentuelně s výší inflace)
- o své investici vždy rozhodujete sami a máte nad ní plnou kontrolu
- ceny nemovitostí jsou ovlivněny mnoha nesourodými faktory; díky tomu změny trvají delší dobu a vy máte čas zareagovat (oproti tomu např. akcie mají známky „stádového chování“…jakmile se zvýší/sníží poptávka, má to okamžitý vliv na jejich cenu)
- investiční byt na pronájem je dlouhodobá investice – díky tomu nemusíme v krátkých intervalech sledovat dění na trhu a reagovat na jeho vývoj (přesto bychom však v obraze měli být)
- bydlení je jednou ze základních potřeb, proto všechny důležité informace snadno získáte z běžných médií; navíc pokud v této oblasti dochází k zásadním změnám, jste o tom informováni ze všech stran
Jak to však u investic bývá, se ziskem je také spojeno riziko. I pronájem bytů má svoje nevýhody:
- koupíte nemovitost, která bude dlouhodobě klesat na hodnotě
- koupíte byt v lokalitě, kde bude dlouhodobě klesat výše nájemného
- nízká obsazenost bytu (kvůli vysoké nabídce nebo nízké poptávce
po pronájmech se Vám podaří Váš byt pronajmout pouze na pár měsíců v roce) - nájemníci-neplatiči, po kterých Vám zbude jen hromada dluhů
- nájemník Vám byt poškodí/ vybydlí
- z neznalosti koupíte nemovitost s nějakou právní vadou (věcné břemeno apod.)
„Nespravedlnost“ ve světě realit
Je potřeba si však uvědomit, že výše zmíněná rizika (bohudík) platí pouze u některých typů nemovitostí, u některých typů nájemníků a především jen u některých typů investorů/pronajímatelů. Tyto rizika se totiž dají velmi dobře řídit a s trochou zkušeností je můžeme eliminovat na minimum.
JE TEDY NA VÁS, jakým způsobem budete ke své nemovitosti přistupovat a spravovat. Například správným průzkumem trhu před samotnou koupí vyselektujete nevhodné lokality, které nejsou perspektivní a u kterých hrozí pokles ceny nebo nájemného. Pokud přeci jen je lokalita zajímavá a přesto nájemné klesá, může to znamenat, že je velká poptávka po vlastním bydlení, tudíž i ceny nemovitostí kvůli vysoké poptávce stoupají. Nemusíte tedy nemovitost držet za nízký nájem, ale prodáte ji a dokonce za vyšší cenu.
Taktéž obsazenost bytu lze velmi dobře ovlivnit (opět hraje roli lokalita, správná výše nájemného, vhodný způsob inzerce,atd.). Ale o tom až jindy.
A perlička na závěr
Věděli jste, že u pronájmů můžete dosáhnout stabilního, a přesto nízkorizikového výnosu od 7% výš?! Nenechte se mýlit všeobecným názorem, že více jak 5% výnos u nemovitostí je již vyšší dívčí 🙂
Přijďte se nechat inspirovat a dozvědět se konkrétní kroky a tipy, jak toho můžete dosáhnout i vy, na konferenci, kde téma investování do nemovitostí a pronájem bytů nebude chybět v programu.
Nenechte se ovlivnit špatnými zkušenostmi Vašich známých, kteří vás od investování zrazují. Udělejte si svůj střízlivý pohled na věc a sami si na základě faktů získaných na semináři zhodnoťte, zda je tento typ investice vhodný právě pro Vás.