blank Skip to main content

V oblasti investování do nemovitostí existují různé mýty: „Musím být bohatý! Rád bych investoval, ale nemám na to vůbec čas! Soused Pepa řešil pronájem bytů, ale měl pořád jen nějaký problémy s nájemníky. Nakonec mi stejně zůstanou jen dluhy!“ A podobně.

Jaká jsou ale skutečná rizika a co je naopak na nemovitostech tak lákavého, že 75% lidí, kteří chtějí investovat, by uložili peníze právě do nemovitostí?

Těch pozitivních důvodů je hned několik:

 • na nákup nemovitosti si můžete vzít velmi výhodnou půjčku s úrokem 2-3% (hypotéku), což je u investic ojedinělé (pokud byste si chtěli například půjčit na nákup akcií nebo na pravidelné úložky na stavební spoření, museli byste si vzít spotřební úvěr, který se v současné době pohybuje min. kolem 8%)
 • funguje zde princip samofinancování (hypotéku reálně neplatíte Vy ze své kapsy, ale nájemník)
 • navíc ještě získáte pravidelný měsíční pasivní příjem
 • rovněž na inflaci můžete zapomenout (zpravidla ceny nájmů rostou procentuelně s výší inflace)
 • o své investici vždy rozhodujete sami a máte nad ní plnou kontrolu
 • ceny nemovitostí jsou ovlivněny mnoha nesourodými faktory; díky tomu změny trvají delší dobu a vy máte čas zareagovat (oproti tomu např. akcie mají známky „stádového chování“…jakmile se zvýší/sníží poptávka, má to okamžitý vliv na jejich cenu)
 • investiční byt na pronájem je dlouhodobá investice – díky tomu nemusíme v krátkých intervalech sledovat dění na trhu a reagovat na jeho vývoj (přesto bychom však v obraze měli být)
 • bydlení je jednou ze základních potřeb, proto všechny důležité informace snadno získáte z běžných médií; navíc pokud v této oblasti dochází k zásadním změnám, jste o tom informováni ze všech stran

Jak to však u investic bývá, se ziskem je také spojeno riziko. I pronájem bytů má svoje nevýhody:

 • koupíte nemovitost, která bude dlouhodobě klesat na hodnotě
 • koupíte byt v lokalitě, kde bude dlouhodobě klesat výše nájemného
 • nízká obsazenost bytu (kvůli vysoké nabídce nebo nízké poptávce
  po pronájmech se Vám podaří Váš byt pronajmout pouze na pár měsíců v roce)
 • nájemníci-neplatiči, po kterých Vám zbude jen hromada dluhů
 • nájemník Vám byt poškodí/ vybydlí
 • z neznalosti koupíte nemovitost s nějakou právní vadou (věcné břemeno apod.)

Nespravedlnost“ ve světě realit

Je potřeba si však uvědomit, že výše zmíněná rizika (bohudík) platí pouze u některých typů nemovitostí, u některých typů nájemníků a především jen u některých typů investorů/pronajímatelů. Tyto rizika se totiž dají velmi dobře řídit a s trochou zkušeností je můžeme eliminovat na minimum.

JE TEDY NA VÁS, jakým způsobem budete ke své nemovitosti přistupovat a spravovat. Například správným průzkumem trhu před samotnou koupí vyselektujete nevhodné lokality, které nejsou perspektivní a u kterých hrozí pokles ceny nebo nájemného. Pokud přeci jen je lokalita zajímavá a přesto nájemné klesá, může to znamenat, že je velká poptávka po vlastním bydlení, tudíž i ceny nemovitostí kvůli vysoké poptávce stoupají. Nemusíte tedy nemovitost držet za nízký nájem, ale prodáte ji a dokonce za vyšší cenu.

Taktéž obsazenost bytu lze velmi dobře ovlivnit (opět hraje roli lokalita, správná výše nájemného, vhodný způsob inzerce,atd.). Ale o tom až jindy.

A perlička na závěr

Věděli jste, že u pronájmů můžete dosáhnout stabilního, a přesto nízkorizikového výnosu od 7% výš?! Nenechte se mýlit všeobecným názorem, že více jak 5% výnos u nemovitostí je již vyšší dívčí 🙂

Přijďte se nechat inspirovat a dozvědět se konkrétní kroky a tipy, jak toho můžete dosáhnout i vy, na konferenci, kde téma investování do nemovitostí a pronájem bytů nebude chybět v programu.

Nenechte se ovlivnit špatnými zkušenostmi Vašich známých, kteří vás od investování zrazují. Udělejte si svůj střízlivý pohled na věc a sami si na základě faktů získaných na semináři zhodnoťte, zda je tento typ investice vhodný právě pro Vás.

Nela Kubasová

Investorka a zakladatelka projektu realitnishaker.cz