Skip to main content

V kryptoměnách se pohybujeme už nějakou dobu a protože nechceme být jen tradeři, kteří se snaží vydělat na poklesech a růstech daných kryptoměn, tak chceme i nějak přispět k celkové adopci kryptoměnových technologiích do společnosti. Takový převod vlastnictví nemovitosti je téma, které nás pohltilo.

Podmínkou bylo, aby byl projekt opravdu užitečný, dával smysl a využíval naplno nějaké zajímavé kryptoměnové technologie, kterými vyřešíme/zlepšíme nějaký problém nebo proces. A hlavně, aby fungování projektu nebylo zajištěno formou ICO. Každý dnes umí udělat ICO, vybrat peníze na vývoj, ale málokdo dokáže doručit reálný produkt nebo službu.

Smart kontrakty

Smart kontrakty umožňují dělat velice zajímavé věci, který nebyly nikdy dřív možné. Důkazem jsou toho aplikace jako Augur, Golem nebo Decentraland, které jsou postavené kompletně na smart kontraktech.

Celou dobu jsme ale chtěli, aby využití bylo opravdu reálné a bylo vidět. Je důležité, aby využitelnost technologie pochopil i běžný laik, který nemá o daném tématu žádné ponětí. Když vznikal internet, lidé si neuměli představit, že za pár let bude internet standardem. Pro finanční transakce, komunikaci nebo státní správu.

Napadla nás tedy myšlenka zaměřit se na digitalizaci právního systému a začít s programováním smluv a administrativních procesů do smart kontraktů.

blankPředstavujeme Crypviz – SmartLaw

blank

Díky Crypviz – SmartLaw si můžete nechat naprogramovat jakoukoliv klasickou smlouvu do smart kontraktu a vést ji čistě v elektronické podobě uloženou na blockchainu. Díky tomu, že blockchain umožňuje opravdu něco digitálně vlastnit. Lze tuto funkci přenést i na vlastní identitu, která bude reprezentovat jednotlivé osoby v dané smlouvě. Veškeré detaily najdete na webových stránkách Crypviz-SmartLaw.

Celý projekt je pod záštitou Crypviz.io, který je vědomostním garantem celého projektu spolu s Právnickou fakultou v Olomouci. Crypviz – Smart Law následně už jen propojuje lidi z různých oblastí, tak aby programování smluv bylo možné.

Převod vlastnictví nemovitosti pomocí smart kontraktů v praxi

Aby to nebylo jen o tom, že začneme nabízet nějakou novou službu, vytvořili jsme případovou studii. Jak by vypadal proces pro převod vlastnictví nemovitosti přes smart kontrakty. Tato případová studie by měla každému dostatečně a jasně ukázat možnou využitelnost a efektivitu smart kontraktů v praxi.

blank

Klasický převod vlastnictví nemovitosti může trvat až 40 dnů. Implementace smart kontraktů by tento proces zkrátila na jednotky hodin. Za rok 2017 se udělalo 476 610 převodu vlastnictví nemovitosti. Bohužel jsme nedokázali vyčíslit orientační úsporu při použití smart kontraktů. Každému je jasné, že úspora by byla v řádech miliard korun (méně byrokracie a úředníků).

Věříme, že Crypviz – SmartLaw ukáže zajímavou cestu, jak lze digitalizovat právní systém nebo různé administrativně náročné procesy. Náš hlavní cíl je přispět k celkové adopci technologie smart kontraktů. Firmy nebo státy, které začnou využívat tyto technologie jako první, získají značnou konkurenční výhodu před ostatními v podobě ušetřených nákladů.

 

 

Petr Sanetrník

Jsem zakladatelem digitální agentury webfusion.cz zaměřenou na tvorbu webových stránek a online marketing. Dále jsem také spoluzakladatelem vreducation.cz, kde digitalizujeme firemní vzdělávání a spoluzakladatelem Crypviz.io, kde se zabýváme správou majetku v DeFi.