Skip to main content

Investičních příležitostí číhá na každém rohu několik. Pokud si myslíte, že své peníze necháte zhodnotit první příležitostí, která se vám naskytne, jste na omylu. Svět investic není vůbec jednoduchý, a tak se v konečném důsledku nesmíte divit tomu, že o své peníze můžete snadno přijít. Pokud přemýšlíte nad tím, že své peníze necháte pracovat pro vás, budete potřebovat takovou investici, která vám nejenom zaplatí inflaci, ale i vydělá nějakou tu korunu navíc. Mnoho obyvatel si neuvědomuje, že inflace každým rokem roste.

Seznamte se! Přinášíme vám zajímavou investici!

Investujete do klasických věcí, které jsou často využívány? Máte pocit, že každá koruna je výnosná? Pak se dopouštíte obrovských chyb. Většina obyvatel zapomíná na inflaci a považuje tak každou vydělanou korunu za výhru. Tím se však dopouští chyby, jak již bylo zmíněno. Je potřeba nezapomínat na fakt, že inflace každým rokem roste. Chcete-li investovat, vše si musíte nejprve pečlivě promyslet. Především si musíte vybrat takovou investici, jež vám pokryje náklady v podobě inflace a navíc vám vydělá i nějakou tu korunu.

To však už víte z předchozího odstavce. Jednou z nabízených možností je i P2P půjčka. Tato služba se stará o to, aby se spojily dvě hlavní skupiny obyvatel. Tou první skupinou jsou žadatelé. Ti se snaží na těchto zprostředkovatelských portálech žádat o půjčku. Nechtějí se svým požadavkem do bankovní či nebankovní instituce, a to z jednoho hlavního důvodu. Tím je fakt, že chtějí dosáhnout lepších podmínek. Právě z tohoto důvodu se snaží žádat o půjčku prostřednictvím P2P půjček. Na straně druhé jsou investoři. Těmi může být prakticky kdokoliv nad 18 let a s finančním kapitálem.

Jak fungují tyto produkty blíže?

Je potřeba si fungování ukázat na jednom z portálu, který se peer-to-peer půjčkami zabývá. Nebudeme vám jmenovat, o jaký portál se jedná. Povíme vám však základní informace. Každý portál se liší. S tím je rovněž potřeba počítat. Nesmíte se tak následně divit tomu, že jiný portál bude fungovat na zcela odlišné bázi. Vezmeme-li si však jeden z portálu, pak proti sobě stojí dvě hlavní skupiny, o kterých již víte. Tou první jsou žadatelé. Na druhé straně stojí investoři. Ti mohou investovat do jakýchkoliv půjček. Nemusí splňovat žádné speciální požadavky. Portál je nebude nutit do půjček žadatelů, jež jsou rizikové.

Žadatel tedy vyplní vše, jako u klasické půjčky. Poté se jeho žádost přesouvá do kategorie tržiště neboli aukce, kde se bude zobrazovat investorům. Obrovská výhoda spočívá v tom, že do půjčky od žadatele smí investovat více investorů. Nemusíte tak na sebe brát riziko celé částky. Žadatel žádá o částku ve výši 100 tisíc korun? Vy s investicemi do P2P půjček začínáte a tato částka se vám zdá vysoká? Proč nezainvestovat nižší částku? Ta se může pohybovat i v rozmezí od 5 do 10 tisíc. Jen musíte počítat s tím, že celkový výnos nebude tak vysoký. Na druhou stranu na sebe netaháte celé riziko. Představte si, že daná osoba přestane v polovině půjčky splácet své závazky. Každá investice přináší rizika.

blank

Na co půjčku žadatelé využívají

Jaké výhody přináší P2P půjčky investorům?

Každá investice má své výhody i nevýhody. K nevýhodám patří rizikovost. Tu si ovšem vybíráte i vy sami. Klienti jsou označení podle bonitního systému. Čím rizikovější klient, tím vyšší výnos. Počítat ovšem musíte s tím, že rizikový klient může kdykoliv přestat své závazky splácet. Proč nejít do větší jistoty? Na tržišti si jistě naleznete takového žadatele, který vám bude vyhovovat. S jistotou ale musíte počítat s nižším výnosem. Jaké jsou však hlavní výhody pro investora? V první řadě je obrovskou výhodou výnos pohybující se v rozmezí od 5 do 7 %.

Dále se můžete těšit na měsíční příjem. Ten se bude odvíjet od toho, jakou částku budete investovat a kolika žadatelům přispějete na půjčku. Minimální investovaná částka se v tomto případě pohybuje od 200,- Kč. S touto částkou ovšem nepočítejte vysoké výnosy. Jako každá investice i tato vyžaduje jistý finanční kapitál. Teprve poté se vám budou měsíční výnosy líbit. Poslední výhodou je pravidelné splácení, a to až u 97 % žadatelů. Pro příklad si uvedeme částku ve výši 50 tisíc korun. Budete-li ji investovat po dobu 1 roku a s úrokem pohybujícím se kolem 5 %, pak vás očekávaný příjem bude činit přibližně 3 tisíce korun. Částka je za 1 kalendářní rok.

Petr Horký

Petra můžete mě znát z Klubu Investorů, se kterým tvořil podcast Swiss Money Talks. Mimo to bude od září studovat bakaláře na London School of Economics (LSE), a pro tento rok se v soutěži Středoškolák roku umístil mezi nejaktivnějšími středoškoláky z celé republiky. Mimo finančních trhů se věnuje golfu, když tedy není v kancelářích jednoho z pražských VC fondů.