Skip to main content

Zkuste najít mezi sebou osobu, která by nebyla ráda, kdyby peníze pracovali za ní. Každý svým způsobem hledá přivýdělek, který bude v první řadě výnosný. Ne každý však dává šanci investicím. Mnoho lidí se tak rozhodne pro druhou práci. Jestliže ale nechcete investovat všechen čas do dvou zaměstnání, co takhle sáhnout po možnosti investice? Jestliže nebudete příliš zbrklí a budete se o investice zajímat, mohou vám pokryt některé vaše výdaje, včetně inflace. Pro začátek je dobré pokrýt alespoň tuto položku.

O jaké investici se bavíme?

Bavíme se o investici v podobě P2P půjček. Peer-to-peer je pojem, který spojuje žadatelé a investory. Jinými slovy jde o půjčování financí od lidi, nikoliv od bankovní či nebankovní instituce. Na straně investora se může postavit kdokoliv. Stačí splnit základní podmínky. Tou hlavní je plnoletost. Jakmile tuto podmínku splníte, vyberete si portál, jež vám vyhovuje a pouštíte se do investic. Nechte zhodnotit své peníze tím, že budete investovat do půjček žadatelů. Žadatelé v těchto portálech vidí daleko lepší a výhodnější podmínky.

K podmínkám patří pochopitelně i úroková sazba. My se však zaměříme na stranu investorů. Myslíte si, že nejste vhodnou osobou na investice? Věřte nám, že tento druh investic je pro všechny. Jen musíte počítat s tím, že určité riziko zde zkrátka existuje. Pořád se bavíme o investicích. Riziko spočívá v tom, že osoba, které jste peníze půjčili, může přestat své závazky splácet. Na druhou stranu od toho zde existují zprostředkovatelské portály. Ty se starají o to, aby toto riziko bylo co nejnižší. Mimo jiné vy rozhodujete o tom, komu peníze půjčíte a komu sdělíte ne. To vše probíhá na tržišti nebo aukci. Záleží na vámi vybraném portálu.

P2P platformy jsou pro investory lákadlem

Je pravdou, že tyto platformy každým rokem přitáhnou několik desítek nových investorů. Vy, jakožto investor si musíte být stoprocentně jistý v tom, že víte, co děláte. Jak jsme již naznačovali v předchozím odstavci, existuje zde určité riziko. Pokud se budete zaměřovat na problematičtějšího žadatele, získáte sice vyšší výnos, ale pouštíte se i do většího rizika. Portály si problémové klienty většinou značí ratingem. Ten uvidíte u všech klientů. Každý klient prochází registry, čímž se portál dozví, jak na tom je z pohledu bonity.

Má-li klient záznamy, které se týkají špatné platební morálky, ale stále se do schvalovacího procesu vejde, bude označen horším ratingem. Na scénu poté přichází investoři. Ti se rozhodují, zda mu peníze půjčí či nikoliv. Mezi těmito investory můžete být i vy. Je to svým způsobem něco za něco. Máte odvahu na to, pustit se do rizika? V případě, že uspějete a klient bude řádně splácet, získáváte vyšší výnos. Ve chvíli, kdy klient v průběhu půjčky své závazky nebude zvládat, váš zisk je prakticky nulový.

O žadateli jako investor uvidíte důležité informace

U půjček v aukcích zjistíte, co je žadatel pro půjčku schopný udělat. Nechcete se do rizika pouštět vůbec? Zkuste sáhnout po žadateli, který nemá problém s doložením příjmu, ručitelem, ručením nemovitosti, notařským dohledem nebo ručením formou vlastního automobilu. Jakmile je žadatel schopný jeden z výše uvedených kroků podstoupit, úroková sazba se nejspíš sníží, čímž se automaticky sníží i váš čistý výnos. Na druhou stranu ale budete vědět, že vámi investované peníze jsou prakticky zaručeny.

P2P půjčky

Odkud jsou žadatelé o půjčku

Záležet bude skutečně jen a jen na vás, jakým investorem budete. Jen je potřeba vědět, že pokud chcete skutečně své peníze zhodnotit, čas od času se riziku musíte postavit čelem. V opačném případě lze využít takové zhodnocení financí, jež vám nepokryje ani inflaci. Mezi ty patří spořící účet apod. Pouštíte-li se do P2P půjček, zkuste občas zariskovat. P2P půjčka přináší investorům relativně velké zhodnocení. Investor ovšem musí vědět, co dělá a kam sahá.

Petr Horký

Petra můžete mě znát z Klubu Investorů, se kterým tvořil podcast Swiss Money Talks. Mimo to bude od září studovat bakaláře na London School of Economics (LSE), a pro tento rok se v soutěži Středoškolák roku umístil mezi nejaktivnějšími středoškoláky z celé republiky. Mimo finančních trhů se věnuje golfu, když tedy není v kancelářích jednoho z pražských VC fondů.