Skip to main content

Začínající podnikatelé nemají na růžích ustláno. Jedním z počátečních rozhodnutí bývá, zda je pro firmu/ podnikatele vhodné vlastnit či nevlastnit automobil, tedy jakým způsobem investovat peníze do jeho pořízení a provozu. Je řešením automobil zakoupit za hotové, na úvěr nebo využít finanční či operativní leasing?

Nespornou výhodou pořídit si své vlastní auto pro podnikání je to, že s ním můžete nakládat, jak se vám zlíbí. Ale co dál? Podnikatel si pořídí reprezentativní automobil, ten ale za pár let díky technickému i morálnímu opotřebení ztratí velkou část ze své původní hodnoty. Navíc nastává problém s následným prodejem takového vozu. V případě platby v hotovosti se podnikatelé připraví o cashflow, které mohou využít k rozvoji podnikání či firmy. Díky operativnímu leasingu mohou podnikatelé prezentovat své podnikání pomocí nejnovějších vozů a eliminovat nečekaná vydání.

Operativní leasing je ekvivalentem klasického leasingu, až na výjimku, že po skončení smlouvy zůstane vozidlo majetkem leasingové společnosti. Pro podnikatele je velkou výhodou, že platí pouze rozdíl mezi pořizovací a zůstatkovou hodnotou vozidla, nemusí skládat žádnou akontaci a celá splátka je daňově odpočitatelnou položkou.

Jaké další zásadní výhody má operativní leasing?

  • Nevážete kapitál, který můžete investovat do svého podnikání či jiných zdrojů, které vám budou generovat pasivní příjem a tím pokryjete svoji splátku.
  • Optimalizujete firemní cashflow.
  • Kromě tankování paliva se o provoz auta nestaráte (pojištění,asistence, servis, nové gumy, palivové karty apod.).

Pronájem auta je v trendu

V rozvinutých zemí je na operativní leasing pořizována více než polovina vozidel určených k podnikání. U nás to jsou zatím řádově procenta, neboť tato služba je zatím nejvíce využívána velkými nadnárodními společnostmi. 

“To, že kamarád jezdí v mercedesu, nemusí nutně znamenat, že se mu v podnikání tak daří, ale spíš si umí užívat a pracovat s cashflow.”

Pokud zvažujete různé firmy financování, nechte si u leasingové společnosti spočítat, zda vám operativní leasing může či nemůže být prospěšný. Dobrá leasingová společnost vám nabídne kompletní rozpočet servisních nákladů, ze kterých jasně uvidíte, zda se to vyplatí i vám. Srovnejte nabídky a dívejte se na věci pohledem investora.

Tomáš Zdražil

V osmnácti jsem si přečetl Bohatý táta, chudý táta od R. Kiyosakiho, na to začal podnikat. V roce 2015 objevil Bitcoin a založil Investree. Chtěl jsem zpřístupnil informace veřejnosti, propojovat příležitosti a organizovat akce a byznys kempy Cashflow summer. Zajímám se o technologie, sdílenou ekonomiku a minimalismus. Pět let jsem žil na pěti kontinentech a snažím se fungovat jako globální občan, když zrovna nežiji Bali v Brně na přehradě.