Skip to main content

Aktuálně máme na trhu k dispozici něco přes 1 900 kryptoměn. Osobně mám pocit, že veřejnost se dívá na kryptoměny jako na velice rizikovou a spekulativní investici, což je určitě pravda. Spoustu projektů, které se označují za kryptoměnu nedávají smysl nebo vypadají jako scamy.

Mezi tím vším jsou ale i projekty, které dávají smysl, mají kvalitní tým, smysluplný produkt a plní své závazky z ICO. Tyto projekty především posouvají technologickou využitelnost blockchainu blíže ke skutečnosti a k reálném používaní obyčejnými lidmi.

Jeden z projektů, který dává velký smysl je Omise Go

Omise GO je vedlejší projekt firmy Omise, která poskytuje online platební bránu obchodníkům (něco jako Paypal, Stripe atd…).

blankBusiness profil firmy Omise:

Omise Go – Upgrade online platební brány Omise

 

blank

Omise GO je budoucí nástavba a plánovaný upgrade fungující online peněženky Omise, která už má svoji aktivní základnu obchodníků, kteří mají roční zisk přes 30 MLD USD.

Omise GO funguje jako ERC20 Token (OMG) na Ethereu a jeho hlavní cíl je umožnit realtime, decentralizovanou, transparetní peer to peer výměnu Fiat peněz a kryptoměn mezi jednotlivým finančními institucemi a obchodníky.

Jednoduše řečeno, OMG chce využít technologické možnosti Etherea a vytvořit tak decentralizovanou finanční síť, kde všechny pravidla a procesy budou definované smart kontrakty.

K čemu slouží token OMG?

Aktuálně se token traduje na hlavních kryptoměnových burzách a zatím má pouze investiční funkci.

Token OMG bude vstupní bránou do celého fungujícího online platebního eko-systému Omise. Veškeré transakce mezi jednotlivými subjekty budou vypořádány na automatické decentralizované směnárně a token OMG bude sloužit jako hlavní prostředek směny (na směnárně budou páry vůči fiat měnám a kryptoměnám).

Clearing House během pár minut

Clearing House je systém na vypořádání transakcí mezi jednotlivými finančními subjekty. Lidsky řečeno, když zaplatíte někde svoji kreditkou, tak to trvá 1-3 pracovní dny než se peníze dostanou k obchodníkovi. Díky tomu, že Omise Go funguje na Ethereu, clearing house zde bude zajištěný maximálně v řádech minut, díky vysoké škálovatelnosti transakcí.

Jak bude řešená škálovatelnost, když Ethereum zvládne pouze 15tx / sekunda?

Omise Go je unikátní v tom, že od začátku má mezi svými advisory spoluzakladatele Etherea Vitalika Buterina. Vitalik Omise podporuje z jednoho hlavního důvodu – Omise Go jako jeden z prvních projektů bude využívat layer 2 off-chain škálovací protokol Plasma, který má dokázat vypořádat až 1 000 000 transakcí za sekundu.

blank

Off chain znamená, že transakce budou vypořádány mimo mainet Etherea a na mainet Etherea budou chodit pouze transakce, které budou už obsahovat soubory více transakcí dohromady.

Vitalik aktuálně pracuje hlavně na škálovatelnosti hlavního chainu (layer 1) Etherae pomocí Casperu, který má zásadně zvýšit škálovatelnost. Následné spojení s layer 2 škálovacím protokolem Plasma, může být celá síť velmi škálovatelná v řádech miliónu tx/sekunda.

Jak bude zajištěná decentralizace sítě?

OMG decentralizaci sítě chce vyřešit pomocí Proof of Stake, kdy transakce budou ověřovány skrze holdery OMG, kteří budou odměňování transakčními poplatky od uživatelů. Například od Ripplu, který veškeré transakce verifikuje na serverech, které operují banky nebo přímo Ripple Labs (to že je Ripple centralizovaný je pouze můj osobní názor), Omise zajistí decentralizaci sítě skrze Proof of Stake.

Omise vytvořilo už i kalkulačku, kde si můžete vypočítat teoretický zisk z počtu vložených OMG do Proo of Stake k ověřování. Výpočty jsou za teoretické situace, kdy síť zpracovává objem 100M USD/den. Například při vložení 10 000 OMG (celkem 41 000 USD při ceně 4,1 USD OMG) do Proof of Stake je pravděpodobný zisk celkem 27 375 USD, což je zhodnocení 66 %.

blank

Nadcházející události v Omise Go

V posledních dnech developerský tým Omise Go publikoval open source kód první fáze Plasma Cash, což je hlavní stavební prvek spolu s Plasma MPV (hotové), který vytvoří funkční protokol Plasmy (Plasma MPV + Plasma Cash = Plasma). Release Plasmy je plánovaný na Q3 2018, spuštění Proof of Stake následně na Q4 2018. Více v poslední aktualizované Roadmapě. V následujících týdnech až měsících nás tedy v Omise Go čekají velmi zajímavé události.

blank

Omise Go bude skvěle reprezentovat reálnou využitelnost Blockchainu a Smart Kontraktů ve světě financí. Bude to první finanční síť na blockchainu, která je opravdu škálovatelná a obsluhuje už reálné zákazníky, kteří nebudou mít ani ponětí, že využívají poslední kryptoměnové technologie jako Smart Kontrakty nebo Plasmu.

Je vtipné, jak všichni neustále řeší ceny jednotlivých krypto projektů ale nikdo už neřeší technologie, které projekty vytváří a co budou ve světě ovlivňovat nebo měnit. Tohle je přesně ten hlavní účel který mají kryptoměny jako takové plnit – zefektivnit, zlepšit, více zabezpečit naše aktuální procesy nebo umožnit úplně nové možnosti.

A jak vám dává Omise GO smysl?

Petr Sanetrník

Jsem zakladatelem digitální agentury webfusion.cz zaměřenou na tvorbu webových stránek a online marketing. Dále jsem také spoluzakladatelem vreducation.cz, kde digitalizujeme firemní vzdělávání a spoluzakladatelem Crypviz.io, kde se zabýváme správou majetku v DeFi.