Skip to main content

Nejen v Česku, ale i v Číně nabrali nemovitosti v roce 2017 a zejména v minulém roce svižné tempo. Větší část realitních aktérů a majitelů se shodují, že letos růst cen nejspíše zpomalí. Nedá se to ovšem říct plošně. Ceny bytů se budou vyvíjet v závislosti na lokalitách, v některých může dojít k poklesu, nebo naopak kvůli vyčerpané nabídce k dalšímu růstu. Za současným realitním boomem stojí historicky nejnižší úrokové sazby a také pozitivní nálada v ekonomice. Díky tomu se v uplynulém roce byl ochoten zadlužit velký počet lidí. Zejména těch, kteří si nespočítali výnos z nemovitosti a netuší, co se bude dít v následujících letech. O tom, jak si vše propočítat a investovat do nemovitostí, přednáší i Nela Kubasová z Realitní shaker.

To ovšem bude mít velký dopad pro domácnosti, které čerpají úvěr „na krev“ a jež se mohou dostat do finančních potíží v době budoucího růstu úrokových sazeb. Pokud dlužníci nebudou mít na splátky, tak asi tušíte, jak to dopadne. Je tedy vhodná doba spíše prodávat, než-li pronajímat?

Vidíme, že ceny rostou ve všech regionech a pohybují se těsně před vrcholem v roce 2008. Ceny rodinných domů se s předkrizovými hodnotami už srovnaly. Největší zájem je z dlouhodobého pohledu o menší byty do 60 metrů čtvereč­ních. Ty lidé kupují pro vlastní bydlení i za účelem pronájmu. Velké oblibě se u nás daří portálu Ulovdomov. V Praze se dnes podle odhadů realitních aktérů prodá na investici v průměru 30 % bytů.

Velký trend ze západu a zájem je nyní o krátkodobé pronájmy, nejčastěji přes Airbnb, nebo Flatio. Zároveň jde o alternativu, jak i na předražené nemovitosti vydělat. Dnes existují i služby, které se o vše postarají za vás a vy si můžete v klidu odjet na dovolenou. My spolupracujeme s Janou Komínovou z Bnbporadenství

Možná jste zaregistrovali, že ČNB zpřísnila hypotéky. Od dubna neposkytují banky více než 90 % peněz na pořízení či výstavbu nemovitosti. Chtějí zamezit realitní bublině a ochránit domácnosti. To však může mít opačný efekt a domácnosti, které využijí kombinace hypotéky s jiným úvěrem to může naopak i „potopit“. ČNB to nemá jak zjistit. V každém případě takováto kombinace může vyjít dráž, než 100% hypotéka. Jestli si nechcete zvýšít splátku úvěru a cashflow domácnosti, pojďte se raději vzdělávat a najít jiná řešení.

Nemovitosti v roce 2017. Prodat nebo pronajímat?

To bude téma letošního realitního semináře Realita investičních realit. Jestli chcete vytěžit z aktuální situaci na trhu co nejvíce a získat aktuální informace od pěti profesionálů, tak navštivte v sobotu 22. dubna seminář v Brně. Ať se naučíte, jak efektivně pronajmout nemovitost přes Airnb, nebo se rozhodnete prodat za víc, než je zdrávo, určitě si odnesete kupu praktických informací, kontaktů a tipů. V poslední části semináře se též dozvíte, kam investovat volný kapitál z prodeje a jak se bude trh vyvíjet.

Tomáš Zdražil

V osmnácti jsem si přečetl Bohatý táta, chudý táta od R. Kiyosakiho, na to začal podnikat. V roce 2015 objevil Bitcoin a založil Investree. Chtěl jsem zpřístupnil informace veřejnosti, propojovat příležitosti a organizovat byznys eventy po světě. Baví mě vanlife, jachting, coliving a minimalismus. Pět let jsem žil na pěti kontinentech a snažím se fungovat jako globální občan, když zrovna nežiji Bali v Brně na přehradě.