Na motorce do Maroka? Zni to crazy? Pro někoho je cestování hlavně o penězích nebo odpočinku na dovolené. Pro mě je to životní styl. Domov je pro mě všude, kam mě táhne srdce. A dokonce je to pro mě i levnější způsob života než v Česku. Dnes ti prozradím tři oblasti, díky kterým můžeš cestovat levněji a utratit minimum peněz za ubytování. Nemusíš být digitální nomád, stačí jen vědět, jak využívat trendy a nástroje dnešní doby.
1. Ubytování zdarma. WTF?
Ano, sedím u moře na jihu Maroka v parádním surfařském centru, dlabu tu místní Tajine a za dva týdny jsem nevytáhl peněženku. Máme tu vše, včetně lekcí jógy a super apartmánu. A peníze nejsou třeba. Dojeli jsme na motorce do Maroka s Kateřinou na cestovním enduru Benelli. Jsme na cestě přes dva měsíce a za ubytování jsme platili jen šestkrát. Měli jsme pro sebe vilku ve Švýcarsku, i Španělsku a místo peněz jsme nabídli svoje zkušenosti, jazyk a čas. Tohle nás baví, hledat jiné řešení a bartrovat, když to jde.
Pravděpodobně znáš Airbnb, největší světovou platformu na ubytování. Já ji využívám velmi často, i přes appku v mobilu. A víš, že tam můžeš sbírat kredity a za ně cestovat? Super, máš vyhráno! Když někomu pošleš odkaz, zasdílíš ho na Facebooku a on se zaregistruje, tak dostane 22 euro a ty 13 euro. Kredit buď vybereš, nebo utratíš za ubytování kdekoliv po světě. To je fér. Druhou možností je pronajmout si svůj pokoj, byt, cokoliv a za to dostat kredity. Takto tam mám nasbíraný kredit, ze kterého platím ubytování. Třeba dvě noci v tomhle modrém městečku Chefchaouen.
Moje oblíbená služba je Workaway
Využil jsem ji už asi desetkrát. Loni v Maďarsku a Řecku na Lefkádě nás to tak nadchlo, že se vyplatí tam mít účet, který stojí pár stovek na celý rok. Za pár hodin práce nebo výměnou zkušeností dostaneš zdarma bydlení a jídlo. Zkusili jsme jógová centra, vilky i farmu a ničeho nelitovali. Luxusní místa, parádní výhledy, bazény, sauny, veganské jídla a spousta aktivit, co jsme mohli zkusit.
Realita je taková, že jsme dělali práci v průměru 1 – 3h denně. Hlavně tu, která nás baví, včetně online marketingu, stránkách na Wordpresu, zasvěcení do světa kryptoměn až po odreagování se při sekání zahrady, natírání plotu, nebo stavění srubu. U toho jsem většinou poslouchali podcasty. Párkrát jsme dostali ještě peníze na další výdaje. Pro mě těžko uvěřitelný. Žádný harmonogram, prostě svoboda a super milí lidé, za kterými se můžeme kdykoli zase stavit.
Třetí možnost, kterou milujeme, je spaní venku. Na světě je tolik úžasných míst, kde můžeš koukat na hvězdy a nikdo tě rušit nebude. Je škoda být zavřenej celý léto v jedné krabici a nespat venku, a to dokonce ani v místě svého bydliště. Můj optimální cíl je, tak měsíc v roce strávit ve stanu nebo pod širákem. Mimo svoji komfortní zónu.
Při současném cestování na motorce je to skvělá kombinace. Na delších přejezdech spíme venku, a když navštívíme na den, dva, větší město, usadíme se přes Airbnb kredity. Když chceme někde zůstat déle, využijeme jednoduše Workaway, nebo podobné služby jako House sitting, kde někomu pohlídáte domácího mazlíčka, když jede na dovolenou. Vy u něj bydlíte zdarma a hlídáte kočku, psa nebo třeba krmíte rybičky. V nejlepším případě jen zaléváte kytky. A nelze nezmínit starý dobrý Couchsurfing, který v Maroku celkem jede a vyzkoušeli jsme ho ve městě Fez.
2. Sdílená ekonomika nefrčí jen v Česku
Tohle je věc názoru. Moc dobře si uvědomuji, že 99,6 % vesmíru je plasma, tma a zbytek jsou planety, hvězdy a fyzické objekty. Proto je můj cíl mít 0,4 % fyzického majetku, zbytek zážitků a virtuálních kryptoměn. Do hrobu si stejně nic nevezmu. Většina lidí jede na dovolenou a jejich byt, dům, auto a další pasiva, co vlastní, jim doma stojí a jsou nevyužitý. Proč to nepronajmout na Airbnb nebo nezkusit Homeexchange? Síť, přes kterou někoho ubytujete a pak se můžete na oplátku kdekoli po světě a na jakkoli dlouho ubytovat vy.
Jestli auto zrovna nepotřebujete nebo máte jedno navíc, můžete ho hodit na HoppyGo. Nebo vybrat jiné z nabídky Ajo. Kamkoli jedete, dejte svoji trasu na Blablacar, naložíte pasažéra a on s vámi sdílí náklady na cestu. Dá se půjčit i kolo, nosiče na auto přes Sharygo nebo taky mobil od Alzy, jak to mám já. Nejenže získáte svobodu, ale z pasiva děláte aktivum.
3. English is really what you need
Jestli jsem měl na něčem ve škole víc zapracovat, tak to byly jazyky. Sice jsem studoval ve Skotsku a využil tři stáže v zahraničí, ale mohl jsem víc dřít na své angličtině. Nemohu se vymlouvat na systém, ale teď to doháním, co to jde. Čtu v angličtině, jsem aktivní na Twittru, poslouchám podcasty. Řekneš si možná, je to jen jazyk, ale díky tomu právě získávám při cestování mnohem více zážitků, příležitostí a kamarádů. Jakmile máš s lidma nějakou společnou řeč ke komunikaci, pak se dějí divy.
9 tipů na zlepšení angličtiny
Bez peněz cestovat lze, ale bez jazyka je to horší. Jasně, můžeš vše překládat přes Google translator, ale svět se propojuje a je to pro mě největší svoboda. Když umíš anglicky, můžeš studovat kde chceš, pracovat kde si přeješ, mít partnera/ku odkud sníš a domov na druhé straně světa. Easy peasy lemon squeezy.
Už ti to taky dochází? Není to „jen“ angličtina, ale celoživotní skill, který ti odhalí k objevování celou planetu. Věnuj se jazykům, co to jde, tohle je informační doba a většina podstatných informací proudí ze zahraničí. Každý, kdo to taky nestihl ve škole, to může dohnat online (a určitě souhlasíš, že české školy nejsou zrovna nejvhodnější místo na učení angličtiny).
Nezapomeň se mi ozvat, nejen jestli se vydáš na motorce do Maroka, ale jak se ti daří cestovat zdarma, nebo učit angličtinu. Nebo se přidej na nějaký coliving s námi. Good luck!