Skip to main content

Je neuvěřitelné, jak jsme v některých ohledech důvěřiví a naivní, zvlášť když jde o peníze. Bohužel, dnešní doba nás vede k netrpělivosti a mít všechno hned.  Je nejvíce peněz v historii a dost lidí se snaží o to stát se milionářem přes noc. Už mě nebaví pozorovat, jak lidé sedají do letadel all in a neví kdo je řídí.

Kam jsme to dopracovali, když už vkládáme své těžce vydělané peníze do černích děr.

Internet se plní tisíci projektů, ale kolik z nich je reálných? Jsme ochotní přijít o investované peníze a nepoloží nás to? Tak ok. Já jsem progresivní investor a přijímám vyšší riziko i zodpovědnost. Také bych neuložil více než 20 % portfolia na letadlo projekty. Pro mě je to adrenalinová hra, lepší než kouřit, nebo to dávat do automatů, ale opatrnost je na místě. Ať se na nich nestaneme závislými.

Za vše neplatíme penězi, ale časem, který jsme jejich vyděláváním obětovali.

Proč to všechno píšu a co mě dost štve je zaslepenost některých lidí, kteří vidí jen tu omáčku a věří všem těm projektům, že jsou stabilní a reálné. Dávají tam většinu svého kapitálu a vesele to doporučují rodině, kamarádům a nepřipustí si něco jiného. Dost to může bolet, přijít o peníze se dá skousnout, ale Ti známí Vám to většinou neodpustí, jméno má každý jedno.

Drtivá většina velice výnosných projektů v rozmezí 10-60 % zhodnocení měsíčně je původem z Ruska nebo Ukrajiny, i když se kamuflují i za jiné země. Dle statistik a zkušeností je 99 % Ruských projektů jasné letadlo ponzi a padají jeden za druhým jak švestky. Ti, kteří s tím nemáte zkušenost se možná smějete, ale těch lidí, kteří v Česku tyto hry hraje je tisíce. A ne zrovna jednotky. 

Krize se opakují, byla tu internetová bublina, nemovitostní, tak teď je tu bublina blbosti z hladu po penězích.

Většina společnosti má společnou jednu věc ve svých prezentacích a to velmi tučný provizní systém. Nemusím být génius, ale trojčlenku (+selský rozum už po pár chybách, co jsem nadělal) spočítám. Do těch projektů tečou miliony dolarů, jelikož jsou globální a provize do marketingu, affiliate jsou až 60 %. Šíří se jako virus a to ze všech stran. 

Položme si ruku na srdce a přiznejme si riziko padajícího letadla. Nezničí nás to.

Dobře ve 3 projektech jsem měl peníze, ale takové, které si mohu dovolit ztratit. Z jednoho jsem dostal asi dvacetinásobek zpět a dva na nule. Vše je o morálním hledisku, místo obchodně, to řeším s hodně úzkou skupinou lidí, kteří ví, co dělají.

Wake up guys! Open your eyes.

Češi milují pyramidové hry. Je to teď In. Je jen otázkou času, kdy odpojí stránky a už se nepřipojíte. Ano může to vydržet rok, nebo tři. Milovníci rizika to nejspíš zkusí, ale není lepší využít desítky skvělých MLM společností, které fungují skvěle i desítky let? Slušně si vede Amway, Partners, Mary Kay, Golden Gate, Remax, atd. Ano, je to práce, pár let makání, ale pokud si dáte nohy hore a od druhého měsíce budete jen vybírat zisky, tak máte nevýhodu, že když o to přijdete, jste ještě ve větší pasti, protože nevíte jak si ten obnos peněz vydělat jinak než spořením a nebo ještě větším podstoupením rizika.

Pozor také na pyramidový podvod 40/40/40. Miliony lidí pracuje 40 hodin týdně v práci kterou nemají rádi přes 40 let a poté přežívají s důchodem 40 % z běžného platu. 

Na Cashflow summitu 2016 přednášel i podnikatel Petr Borkovec a ten varoval na černé skříňky a podotknul: „Pasivní příjem je schopnost budovat byznys.“ Má pravdu. Investice do sebevzdělání, cestování a vlastního podnikání je tisíckrát lepší než to zainvestovat do letadla a modlit se. To říká hodně úspěšných lidí kolem mě, někteří z našich mentorů, byli i hosté na naší konferenci Cashflow summit. Z konference si můžeš pořídit záznam a mít přístup k 33 přednáškám na téma alternativních investic, pasivních příjmů a online podnikání. Jako bonus máš i digitální knihu Vydělávej online, žij offline.

Tomáš Zdražil

Jsem zakladatel Investree, organizuji konference jako Cashflow summer a rád propojuji příležitosti. Nomádím po světě, hlavně přes zimu. Pohltilo mě cestování na motorce, kryptoměny, sdílená ekonomika, colivingové a neziskové projekty.