Skip to main content

Jeden z nejbohatších lidí světa, mexický miliardář Carlos Slim Helú, navrhuje zkrácení pracovního týdne. Pokud by lidé pracovali jen tři dny, měli by podle něj čas na vzdělávání, cestování či kulturu. V zaměstnání by trávili denně dvanáct hodin a do penze by odcházeli později, nastínil v rozhovoru pro americkou agenturu Bloomberg.

Nezaměstnanost je velký problém v mnoha zemích, především v Evropě.

„Je důležité, aby lidé neodcházeli do důchodu v 50, 60, nebo 65. Myslím, že by měli odcházet do penze později, protože mají víc znalostí a zkušeností. A myslím, že by měli pracovat tři dny v týdnu. Tak bude prostor i pro jiné,“ vysvětlil pro Bloomberg svou vizi miliardář.

„Moderní společnost požaduje víc znalostí, víc zkušeností a méně fyzické síly,“ prohlásil muž, jehož majetek se odhaduje na 49,5 miliardy dolarů (v přepočtu asi 1,2 bilionu korun). „Ekonomika se přeorientovává na služby,“ prohlásil s tím, že to mnozí stále nechápou.Více volného času by podle něj pomohlo rozvoji turismu, kultury, sportu nebo vzdělání. Lidé by se mohli navíc učit novým věcem a vyřešilo by to prý i problém s rostoucími náklady na důchody.

Dvanáct hodin denně v práci

Podle jeho vize by v případě zkráceného pracovního týdne mohli lidé trávit v práci i dvanáct hodin denně. Někteří by pracovali od pondělí do středy a jiní od čtvrtka do soboty. Firma by tak zajistila šestidenní provoz, díky kterému by údajně udržela zkušené pracovníky a zároveň dala prostor mladým.

Podle Slima by taková změna nevedla nutně ke snížení platů. Upravený pracovní týden by se totiž v první řadě týkal firem, které vytvořily více pracovních pozic, než je nutné.

Miliardář rovněž uvedl, že by nikomu nebránil pracovat šest dní v týdnu. „Pokud chcete pracovat víc, pracujte. Můžete mít dvě práce, jednu od pondělí do středy a druhou od čtvrtka do soboty,“ řekl Slim.„Nejvhodnější odvětví jsou ta, která mají hodně personálu, například vládní agentury. Místo propouštění se dá zavést toto schéma,“ doplnil. Slim připustil, že by to možná vedlo k nárůstu nákladů na práci, ale zase by se snížily výdaje způsobené ztrátou zkušených zaměstnanců. Sám už v jedné ze svých společností těmto lidem nabízí kratší pracovní týden, aby firmu neopouštěli.

Švédsko už testuje kratší pracovní dobu

Mexický magnát není první, kdo prohlašuje, že se civilizace mění a že pětidenní pracovní týden a osmihodinová pracovní doba už dávno nejsou nezbytné k udržení ekonomického rozvoje. Například šéf britských labouristů Jeremy Corbyn se chce zabývat návrhy na šestihodinovou pracovní dobu, uvádí list The Independent.

Švédsko už šestihodinovou pracovní dobu dokonce na vybrané skupině obyvatel testuje a předběžné výsledky ukazují, že dopady jsou veskrze pozitivní, informoval The New York Times. Zaměstnanci jsou zdravější, snižuje se absentérství a zlepšuje se jejich produktivita práce.

Dalším z návrhů, jak reagovat na měnící společnost, je zavedení garantovaného příjmu. V Evropě ho už testuje řada zemí, kdy lidé dostávají určitý obnos peněz bez ohledu na jejich nezaměstnanost, zda pracují, nebo ne (více čtěte zde). Podle předběžných výsledků mají příjemci tendenci dokončit vzdělání, rozšířit si kvalifikaci nebo začít s podnikáním, a tak přispět do ekonomiky.

Zdroj:Ekonomika dnes

Tomáš Zdražil

V osmnácti jsem si přečetl Bohatý táta, chudý táta od R. Kiyosakiho, na to začal podnikat. V roce 2015 objevil Bitcoin a založil Investree. Chtěl jsem zpřístupnil informace veřejnosti, propojovat příležitosti a organizovat byznys eventy po světě. Baví mě vanlife, jachting, coliving a minimalismus. Pět let jsem žil na pěti kontinentech a snažím se fungovat jako globální občan, když zrovna nežiji Bali v Brně na přehradě.