Skip to main content

Kvantový počítač? Ano, Google udělal skok ve vývoji počítačů. Vyvinul kvantový počítač s procesorem, který nese názve Sycamore, a s tím prohlásil „kvantovou nadřazenost“ nad nejsilnějšími superpočítači na světě. Dokáže vyřešit problémy, které jsou prakticky neřešitelné pro normální stroje.

Kvantový počítač dokázal vypočítat nemožné

Kvantový počítač dokázal vypočítat složitý příklad během 200 sekund. Stejný příklad by těm nejlepším počítačům současnosti trval odhadem 10 000 let, píší vědci v časopisu Nature. „V současnosti je náš přístroj zhruba 1,5 trilion-krát rychlejší,“ říkají.

Síla kvantového počítače spočívá ve využívání principů kvantové fyziky. Klasické počítače používají k výpočtům „bity“, které mohou existovat pouze ve dvou stavech: 1 nebo 0. Kvantové počítače využívají kvantové bity, neboli „qubuity“, které však mohou existovat současně jako 1 i 0, což je mechanika označovaná v kvantové fyzice jako stav superpozice.

Qubity zapisují nulu i jedničku zároveň

Klasické počítače využívající pár bitů mohou uložit jednu ze čtyř kombinací, pro zapsání informace: 00, 01, 10 nebo 11. Pár qubitů však může uložit všechny čtyři stavy najednou, protože dokáže zapsat 1 i 0 zároveň. Pokud přidáte více qubitů do počítače, síla roste exponenciálně.

Nový počítač od Google se svými 53 qubity dokáže zapsat více než 10 000 000 000 000 000 (10 kvadrilionů) kombinací.

Reálné využití až ve vzdálené budoucnosti

Díky těmto kvantovým principům jako je „superpozice“ a „kvantové provázání“, zvládl Sycamore chip svůj úkol za 200 sekund. Dosáhnout stabilního výsledku v reálném světě je však ještě stále obtížně dosažitelné.

Zatímco do klasických počítačů můžeme naskládat miliony operujících bitů, u kvantových počítačů je obtížné seskupovat qubity do funkčního celku. Principy, na kterých čip stojí, fungují navíc jen krátkodobě a mají sklon k odchylkám a chybám.

Přestože je tedy současný úspěch Googlu velkým krokem pro svět kvantových počítačů, jedná se o čerstvě zrozené odvětví, jehož praktické využití je na vzdáleném horizontu.

Kvantový počítač může ohrozit Bitcoin – teoreticky

Kvantové počítače teoreticky mohou významně zrychlit proces „řešení komplexních výpočtů“, čímž mohou být reálnou hrozbou pro Proof-of-work – mechanismus Bitcoinu, který slouží pro podložení jeho hodnoty. V ohrožení může být i bezpečnostní systém blockchainu. Kvantové výpočty budou nadřazené moderní kryptografii, což by mohlo ohrozit bezpečnost privátních klíčů.

Velká jména se hrozby nebojí

„Kvantový počítač od Google je stále daleko od toho, aby byl v praxi funkční.“ říká Vitalik Buterin, jeden ze zakladatelů Etherea.

Tip: Finanční systém budoucnosti? Decentralizované finance

Andreas Antonopoulos, průkopník a odborník na Bitcoin, říká, že „kvantová nadřazenost nemá na Bitcoin absolutně žádný dopad. Google dokázal, že kvantové počítače mohou mít uplatnění na specifické druhy problémů. Ty jsou však odlišné od problémů, které řešíme, bavíme-li se o prolomení kryptografie.“

Zdroje: Livescience, Cointelegraph

Josef Laštovička

Několik let tvořím a překládám články z oblasti zdravého životního stylu, ze světa investic a kryptoměn. Rád si otevírám mysl a obzory díky cestování a sebevzdělání.