Má kryptoměna Libra potenciál stát na začátku nového finančího systému? Právě jsem doposlouchal poslední díl podcastu Kryptokec. Autor Dan Tržil si pozval mezi hosty Vladimíra Vencálka, Maťo Galvánka a nově i Václava Dejčmara, spolumajitele finanční skupiny RSJ. Vedli výživnou diskuzi nad možná největším projektem finančního světa, kterému sám fandím.
Podcast: Kryptoměna Libra z dílny Facebooku
Svět směřuje do jedné aplikace
Společnosti jako Facebook, Amazon, Google, Apple mají větší ekonomickou moc než některé státy. Sedí na miliardách v hotovosti a neví co s nimi. Kupují menší aplikace, firmy a pomalu ovládaj svět. Vůbec bych se nedivil, kdyby se do budoucna stal Facebook (Libra) bankou a začal půjčovat uživatelům peníze.
Facebook o mně ví třeba to, že u nich mám účet 10 let, publikuji relevantní obsah, buduji komunity, stránky a utrácím dost peněz za reklamu. Trávím dost času na sítích jako Instagram a Whatsapp, které vlastní. Vidí odkud se připojuji a na jakých Apple zařízeních, stejně tak jak řeším svoji bezpečnost. Podle těchto údajů třeba vyhodnotí kolik mi půjčí, třeba v jejich vlastní měně. To není všechno. Peníze si do budoucna budeme posílat jednoduše a bezpečně ve zprávě přes Messenger a Whatsapp. V Americe už je to teď možné díky Facebook Pay. Do budoucna přislíbili expanzi na globální trh. Pojďme se podívat, jak to může vypadat v blízké době.
O co velkým hráčům jde?
Svět se spojuje. Velké ryby požírají malé. Velcí hráči chtějí moc a růst. K tomu by jim pomohlo vybudovat internet po celém světě zdarma. Což je otázka času. Banku v mobilu už dneska každý máme, takže stavět bankomaty a banky nebude brzy potřeba, hlavně v rozvojových zemích. Čínský WeChat a Facebook mají dohromady okolo 4 miliard uživatelů. Tak, kdo tu je největší stát? Tohle bude ještě zajímavá kybernetická hra. Stejně jsou hranice států na Zemi virtuální, tak vlastně, proč ne?
Proč kryptoměna Libra a nezisková asociace?
Facebook sice přišel s myšlenkou Libry, ale jde mnohem dál. Stal se jen jedním ze zakládajících členů. Spravovat celý blockchain bude pověřená nezisková společnost Libra Association se sídlem ve Švýcarské Ženevě. Do Asociace vstupují světové firmy, či akademické a neziskové společnosti.
Skupina Libra Association se skládá zatím z 28 zakládajících členů, mezi nimiž jsou třeba Visa, Mastercard, PayPal, Uber, Lyft, Coinbase a další velcí hráči. Údajně je cíl získat sto zakládajících členů.
Jak kryptoměna Libra bude fungovat a kdy ji spustí?
Dneska víme, že půjde zřejmě o stablecoin.“Pokud si koupíš libru za 100 dolarů, vašich 100 dolarů poputuje do librových rezerv,“ říká David Marcus, který je ve Facebooku za projekt Libra zodpovědný. Kryptoměna Libra nebude vázána jen na jednu nativní měnu jako ostatní stablecoiny. Co to znamená? 1 libra nebude rovna hodnotě 1 USD, ani 1 EUR ani 1 CZK. Pravděpodobně to bude středová hodnota z koše měn. Tím by celý projekt byl více v bezpečí a nebyl závislý na dané ekonomice.
Uživatelé by mohli používat digitální coiny k zasílání plateb a uskutečňovat nákupy na Facebooku i přes internet. Tím by po spuštění mohla mít kryptoměna Libra více uživatelů, než celý současný kryptotrh dohromady. Libra oznámila spuštění v první polovině roku 2020. Tak se máme na co těšit.
Jak na tom vydělat?
Pokud si říkáš jak na tom vydělat, tak je možnost koupit akcie, nebo předpokládat, že to spustí další bullrun i ostatních kryptoměn. Na samotný projekt Libra nebude možné spekulovat na vývoji ceny. Facebook sám tvrdí, že chce hlavně pomoci lidem bez přístupu k bankovnímu účtu. Za pár let bude třeba Facebook a podobní hráči největší spojenci FEDu, protože díky nim začnou používat miliardy nových lidí dolar, a to se bude americké ekonomice líbit.
Nákup kryptoměn nejjednodušeji uděláš na Coinmate, nebo Coinbase.
Možná si říkáš, že je celý projekt dost centralizovaný, ale neovládá Bitcoin taky pář těžařů a poolů? Samotný stablecoin beru spíše jako alternativu, něž držet dolar. Případně, když prodávám krypto, tak ho nyní převádím do DAI, nebo USDC. Mám ho na Trezor peněžence a řeším z něj postupné dokupy. S Librou bych převod zrealizoval mnohem rychleji.
Facebook také představil Calibra, svoji novou peněženku
Facebook odhalil novou kryptopeněženku Calibra, která zjednoduší používání našich oblíbených aplikací. Díky jednomu tlačítku si pošleme peníze přes Messenger či WhatsApp, nebo i nakupovat na Instagramu. Peněženka Calibra bude fungovat nezávisle na Facebooku, že si ji stáhneš i když sociální sítě nepoužíváš.
Transakce budou low-cost a transparentní. K tomu podpora 24/7/365. Calibra bude používat všechny procesy ověřování a boje proti podvodům, které používají banky a kreditní karty. Takže globální a bezpečná měna.
Možná ti připadá kryptoměna Libra jak sci-fi nebo si říkáš – jo tohle bude realita. Už teď můžeš sledovat více aktualit na jejích sociálních sítích. Pokud to vidíš podobně nebo máš doplňující informace, tak se o ně poděl.