Denně se bavím s lidmi o kryptoměnách a snažím se zjistit, jak lidé kryptoměny vnímají a co si myslí o jejich případném využití. Osobně vidím největší problém, že veřejnost hodnotí úspěšnost kryptoměn pouze na základě ceny. Lidé ani média vlastně pořádně neví, co je to za technologii, a co všechno změní. Na tož aby věděli co je stable coin.

Titulky jako „Bitcoin na novém minimu. Jedna mince má hodnotu 77 000 Kč“ nebo „Jako na horské dráze. Bitcoin klesl nejvíce za posledních sedm let“ podporují ve veřejnosti jen názor, že kryptoměny jsou jen spekulativní instrument pro blázny a gamblery.

Nikdo si ale už neuvědomuje, že je úplně jedno jestli Bitcoin bude stát 100 USD nebo 100 000 USD. Za rok 2018 ceny kryptoměn klesly okolo 90 % ale celková infrastruktura a využitelnost kryptoměn šla neuvěřitelně dopředu. Vývojářská aktivita je v kryptoměnách nejvyšší od dob vzniku internetu.

Jen pro krátký přehled, co se povedlo za 2018:

 1. Díky Aragonu je možné založit si svoji decentralizovanou autonomní organizaci (firmu) na blockchainu.
 2. Golem spustil první verzi aplikace, kde je možné decentralizovaně sdílet výpočetní výkon.
 3. BAT pomalu spouští celý ekosystém novodobé decentralizované internetové reklamy a začne tak konkurovat monopolu, který ovládá Google a Facebook.
 4. Augur spustil první decentralizovanou prediction market platformu.
 5. Bancor spustil svoji decentralizovanou přímou směnu tokenů mezi sebou.
 6. Maker DAO těsně na konci roku 2017 spustil decentralizovaný stable coin DAI a celý ekosystém Maker DAO.

Stable Coin DAI

Fungování stable coinu DAI mi přijde jako nejzásadnější technologická událost v kryptoměnách za rok 2018. Proč? Protože stablecoiny řeší jeden z největších problémů kryptoměn – volatilitu (1 DAI = 1 USD).

Divoké pohyby nahoru a dolů, které každodenně čistí žaludky nejednomu investorovi. Díky stablecoinu jsme schopní zafixovat hodnotu vůči fiat měně a získat tak určitou stabilitu ve svém portfoliu pro různé účely.

stable coin

stable coin (zdroj: Crypviz.io)

Krátký úvod do problematiky stablecoinů

Stablecoiny zažívají v poslední době rozmach a rostou jako houby po dešti (Tether, DAI, USD Coin, True USD a spousty dalších). Technologicky je ale můžeme rozdělit do 3 skupin:

 1. Stable coiny podložené fiat měnou (Fiat-collateralized)
 2. Stable coiny podložené kryptoměnou (Crypto-collateralized)
 3. Stable coiny, které nejsou ničím podložené (Non-collateralized)

Osobně mi nejvíce dává smysl stable coin DAI, který je podložený kryptoměnou Ethereum, je tedy tzv. Crypto-Collateralized. Veškeré pravidla a funkcionality jsou definované ve smart kontraktech a není tedy třeba žádný centrální subjekt k tomu, aby manuálně upravoval zásobu v oběhu.

Například oproti Tetheru, který zastřešuje soukromá firma a musí manuálně upravovat množství Tetheru v oběhu, mi přijde DAI jako konečně smysluplný a hlavně decentralizovaný stable coin.

Krypto-komunita byla k DAI ale velmi skeptická, protože se čekalo zhroucení systému při ostřejších propadech ETH. Jak ale dnes můžeme vidět, DAI přežil absolutní krypto masakr, kdy ETH spadlo z 1 400 USD na současných 80 USD. Tento propad jen verifikuje precizní práci týmu Maker DAO, který dlouhé roky pracoval na vytvoření funkčního, decentralizovaného stable coinu a to vše bez ICO.

O technologickém popisu stable coinu se můžete více dočíst na Crypvizu.

K čemu je dobré stable coin využívat?

1) Každodenní platby

Počet obchodníků, jak ukazuje Coinmap, kteří přijímají Bitcoin, se počítá na stovky až tisíce. Proč mám ale platit za produkty nebo služby něčím, co může mít zítra hodnotu nižší nebo vyšší např. o 20 %?

Stable coin vše řeší – platím stále kryptoměnou, ale takovou, která má stálou hodnotu 1 USD. V momentě kdyby se placení stable coinem nějak více rozrostlo, bude celkové placení za produkty nebo služby kryptoměnou daleko více pohodlnější než platit volatilním aktivem, jako je BTC.

(Krypto bankomat v Pararelním Polis, kde je možné směnit Fiat peníze na DAI)

2) Hedgování

V době nejistot na trhu je stable coin nejlepším místem, jak stabilizovat své portfolio a minimalizovat riziko dalších ztrát. Převod prostředků do stable coinu nabízí investorům možnost prodat své pozice, ale zároveň neopustit brány krypto světa.

Pokud kryptoměnu prodám např. na Krakenu za fiat peníze, vystavuji se tím už daňové povinnosti přiznat zisk. Kdyby se investoři naučili raději prodávat do stable coinů, peníze nebudou tak opouštět krypto ekonomiku.

3) Rozsáhlejší využití kryptoměn

Určité finanční operace nebo produkty potřebují pro svoji správnou funkčnost pracovat s měnou, která má stabilní hodnotu. Pokud bych chtěl například prodávat nemovitost, tak držet rezervační jistinu ve formě BTC by bylo velmi rizikové, protože hodnota se neustále mění.

Díky stable coin ale můžeme už dělat například tyto operace:

 • Pravidelné vyplácení výplat
 • Přesun větších prostředků se zachováním hodnoty v USD
 • Půjčky
 • Prodej nemovitostí, aut atd…
 • Pokročilé finanční operace se smart kontrakty

Závěrem

Stable coiny jsou jedna ze skládaček, které zásadně posouvají využitelnost kryptoměn dopředu. Jakmile začne vzrůstat počet obchodníků, kteří začnou přijímat platby stable coinem, lidé si mohou hodně rychle zvyknout platit kryptem.

Pro mě osobně DAI znamená, že kdybych kompletně vystoupil ze systému (jako např. Pavol Lupták na přednášce v Pararelním Polis), můžu si pevně zafixovat peníze, které potřebuji na každý měsíc a nemusím tak vůbec využívat tradičních finančních produktů. Vše zvládnu v prostoru kryptoměn.

Petr Sanetrník

Autor Petr Sanetrník

Jsem zakladatelem projektu Webfusion.cz, kde tvoříme moderní weby a e-shopy. Dále přetváříme složité informace ze světa kryptoměn do jednoduché a pochopitelné podoby v rámci analytického webu Crypviz.io. Aktivně také vzděláváme firmy ve virtuální realitě v projektu VREducation.cz a natačíme videa na míru v projektu VRMotion.cz.