Skip to main content

Pro osmadvacetiletého Radomíra Eliáše je to splněný sen. Z dosavadního koníčku, zájmu o virtuální měnu bitcoin, se stal jeho zdroj obživy. Olomouc a její obchodníci se díky tomu mohou celosvětově zviditelnit. Spustil přelomový platební systém, bitcoin tu hraje hlavní roli.

vFGHHWcyGD5PjlWr6a2aqkrFhntLm3YOv4RoE5-tyoxwWvPCYtzfrctq-vvFE-jPWmYvDXt-MpAT8VzLrcKn1pt7MqxVrFJ69cuLJoaO4h72-c65z_YwzSI3arw_epUbJYFO0nc-20

Za životním obratem mladého Olomoučana stojí setkání s místním podnikatelem Bohuslavem Coufalem a také přelomový nápad bitcoinového platebního systému. Byznysmena nadchl, rozhodl se do něj vložit finance. Použití virtuálních peněz by tak v budoucnu mohlo být stejně jednoduché jako placení kartou. Ve středu 8. července 2015 se Eliášova vize stala skutečností. Bitcoin Pay System už funguje na několika místech Olomouce.

CO JE BITCOIN

Jde o virtuální kryptoměnu a současně platební internetovou síť, v jejímž rámci se používá.

Oproti běžným penězům se vyznačuje tím, že je deregulovaný a decentralizovaný. Žádná instituce ho totiž nemůže kontrolovat.

Bitcoiny mohou mít lidé uložené v počítači, a to ve formě souboru s takzvanou peněženkou. Mohou být také uchovávány pomocí služby třetí strany.

V celé republice se stala jedním z center zájmu o stále atraktivnější bitcoiny. Do města to pomůže dostat lidi z celého světa. Zastavit se na hranicích Olomouce, Moravy či vůbec České republiky ovšem nemají Eliáš s Coufalem rozhodně v plánu.

O bitcoinu Eliášovi řekl zhruba před čtyřmi lety jeden známý. K počítačům má blízko od středoškolských studií, na přerovské průmyslovce se věnoval mikropočítačům. Obor, v němž se dostal k průmyslovým aplikacím, Eliáše nějaký čas živil. Pracoval i ve firmách, jež zapojovaly internet. Blížila se však změna.

Eliáš se jednou měsíčně scházel s dalšími olomouckými nadšenci do bitcoinu. Virtuální kryptoměna a současně platební internetová síť, skrze niž se dají bitcoiny používat, pro ně byla zajímavým koníčkem.

„Řekli jsme si, že bychom pro něj mohli udělat něco víc. Uspořádali jsme menší blok přednášek o kryptoměnách. Na Moravě šlo o unikátní věc. Nic podobného se tu zatím neodehrálo. A při organizaci této akce jsem se potkal s panem Coufalem,“ vzpomíná na důležitý mezník Eliáš.

Rozhodlo pouhých 48 hodin. Eliáš na celosvětově známé mapě coinmap. org hledal firmy, které už daly najevo, že by chtěly v Olomouci s bitcoinem něco podniknout. Ovšem Coufal svoji společnost Onyx engineering do bitcoinového registru vložil teprve dva dny předtím. Udělat to později, vše by bylo jinak.

MLADÍK SÁZÍ I NA „BITCOINOVÉ CESTOVATELE“

Základy vize o bitcoinovém platebním systému dával Eliáš dohromady s kamarádem. Po dohodě s ním je rozvíjí sám.

„Na úvodní schůzce jsme se s panem Coufalem shodli, že máme podobný nápad. On se to rozhodl zaplatit. Bez toho by to bylo mnohem složitější. Sám jsem takové finanční možnosti neměl. Umožnilo mi to odejít z předcházejícího zaměstnání a věnovat se bitcoinu naplno,“ líčí Eliáš.

Výsledkem je olomoucký platební systém. „Cílem mimo jiné je, aby se bitcoin i pro širší veřejnost stal měnou, či lépe řečeno finančním nástrojem, o němž stojí za to uvažovat a především ho používat. Je proto třeba, aby co nejvíce obchodníků mělo možnost bitcoiny přijmout,“ shrnul Eliáš.

V nadcházející turistické sezoně se podle něj objevuje stále více „bitcoinových cestovatelů“. „Celou dovolenou chtějí platit v bitcoinech. Ale aby mohli, potřebují mít v obchodech zázemí,“ doplňuje Eliáš. Bitcoinu věří. Zdůrazňuje, že jeho kurz jde nahoru i navzdory finančním problémům Evropy a zbytku světa.

SYSTÉM PŘEVEDE CENY NA BITCOIN A PAK ZPĚT NA KORUNY

Základní myšlenkou systému, do něhož už se v Olomouci zapojilo například Centrum ArtUm, letní Kino Hoblina či gynekologie Schubertová a Fitness Kočířovi, je převod bitcoinu na libovolnou měnu. Teď jde o české koruny.

Klíčem je přelomová aplikace, v níž obchodník zjednodušeně řečeno pro zákazníka v tabletu či na webu internetového obchodu vygeneruje takzvaný QR kód. Zákazník si tento černobílý obrázek načte do svého telefonu. Poté už vše běží automaticky.

„Podnikatel od kupujícího přijme platbu v bitcoinech. Ty následně projdou přes bránu našeho systému, kde dojde k převodu na českou korunu podle aktuálního kurzu. Výsledná částka je připsána na účet obchodníka,“ doplňuje Eliáše podnikatel Coufal.

Bitcoin Pay Systemem chtějí pokrýt celou republiku, plánují i jeho rozšíření do zahraničí.

ELIÁŠ MÁ DALŠÍ PLÁNY, CHYSTÁ CELOSVĚTOVÝ PROJEKT

Na Eliášův tým teď čekají schůzky s dalšími obchodníky, kteří by mohli bitcoinový systém začít používat. „Jednáme s olomouckými sportovní centry, restauracemi, kavárnami a grafickými studii. Zájem mají i další firmy z našeho regionu,“ vypočítává Coufal.

Obchody, jež začnou bitcoin přijímat, se tím budou moci pochlubit v internetovém, veřejně přístupném registru a na mapě coinmap.org. Znají ji fanoušci a držitelé bitcoinů na celém světě, cestovatele s touto měnou tak může přivést právě do Olomouce.

„Jde o to, aby placení bitcoinem bylo stejně jednoduché jako placení kartou. De facto možná ještě jednodušší,“ přemítá Eliáš.

Před pár dny zrozený platební systém je pro něj osobně důležitý krok, který bylo třeba udělat. Rozhodně není poslední. „Přemýšlím na dva roky dopředu. Ještě něco od nás přijde, ovšem většího a masovějšího. Mám v hlavě celosvětový projekt,“ uzavírá.

 

Zdroj iDnes

Tomáš Zdražil

V osmnácti jsem si přečetl Bohatý táta, chudý táta od R. Kiyosakiho, na to začal podnikat. V roce 2015 objevil Bitcoin a založil Investree. Chtěl jsem zpřístupnil informace veřejnosti, propojovat příležitosti a organizovat byznys eventy po světě. Baví mě vanlife, jachting, coliving a minimalismus. Pět let jsem žil na pěti kontinentech a snažím se fungovat jako globální občan, když zrovna nežiji Bali v Brně na přehradě.

Leave a Reply