Skip to main content

Už je to něco přes týden, kdy jsme se potkali na summitu. Měli jste čas si utřídit myšlenky, jak budete budovat své pasivní příjmy? Pokud vás na summitu zaujalo investování do akcií, využijte 4 minuty svého času a pročtěte si rozhovor. Investor a ekonom Jaroslav Brychta, zodpověděl na ty nejzákladnější otázky, na které byste se měli ptát i sami sebe předtím než začnete investovat.

Které znalosti a dovednosti z akciového investování by si měl začínající investor osvojit nejdříve?

Pro začátek je asi ze všeho nejdůležitější správně porozumět terminologii a naučit se řídit vlastní riziko a peníze. Než vstoupím do jakékoli pozice, musím dopředu vědět, jaké mohou nastat scénáře, jak se při nich zachovám a jaké riziko jsem ochoten podstoupit.

Jaké investice obecně, byste akciovým investorům začátečníkům doporučil? Které jsou pro pochopení zákonitosti trhu nejvhodnější?

Je to hodně individuální a každý to může mít jinak. Ale asi bych doporučil začít s akciovými indexy a ETF, které se dají snadno uchopit. Možná, že než začnu investovat do jednotlivých akcií, měl bych začít u celé ekonomiky nebo jednotlivých sektorů a na to jsou tyto instrumenty ideální.

Na jakých trzích by měl a neměl začátečník investovat?

Začátečník by si měl určitě vybírat vyspělé a vysoce likvidní trhy, jaké jsou ve Spojených státech nebo ve většině větších západoevropských zemí. Nelze říci, že by na některých trzích investovat „neměl“, ale problematické jsou určitě malé trhy a malé tituly, které nabízejí vysoké spready a nízkou likviditu. Náklady na obchod jsou pak mnohem vyšší a to zejména v případě krátkodobější obchodní strategie.

Jaké metody, nástroje pro vyhodnocení investice by si podle vás měl začínající investor osvojit? 

Opět velmi individuální záležitost. Žádné nástroje nezaručí úspěch. Krátkodobí obchodníci budou mnohem více času věnovat vyhodnocení situace na grafu a pohybu ceny. Dlouhodobí obchodníci se pravděpodobně zaměří na fundament, analýzu firmy, sektoru a ekonomiky. K tomu mohou posloužit klasické nástroje rychlého vyhodnocení jako P/E a P/B poměry, analýza cash flow, zadlužení, dividendy, perspektivy sektoru, produktu apod.
U dlouhodobých investic je to ale nakonec stejně vždy o našem názoru na firmu. Nejsem velkým fandou vyhodnocování ocenění akcie na základě oceňovacích modelů. Třeba takovou kvalitu managementu totiž do žádného modelu nikdy nenacpete a přitom je to jedna z nejdůležitějších věcí, nad kterou by měl investor uvažovat.

Jaké publikace by si měl začínající investor prostudovat?

Spíš než odborné publikace bych poslouchal lidi, kteří sami investují, a to nejen ty co investují dobře, ale i ty, co se spálili. Z autorů mám pak velmi rád Nassima Taleba, i když se v jeho případě rozhodně nejedná o klasickou příručku investora. S Talebem ale pochopíte, že na trhu není nic zadarmo, a že pokud se vám zdá, že jste našli jedinečnou příležitost s malým rizikem, pravděpodobně se jen vystavujete riziku, o kterém zatím nevíte. Riziko a výnos jsou totiž spojené nádoby.

Je dnešní doba vhodná na investování do akcií? Jak ji napomáhá resp. nepomáhá současná ekonomická situace?

Zlatá éra už je pravděpodobně za námi. V minulých pětatřiceti letech bylo investování poměrně jednoduché. Stačilo prostě koupit a držet. Dluhu bylo málo, úrokové sazby byly vysoko a prostor k růstu zadlužení, růstu peněžní nabídky a růstu cen finančních aktiv byl obrovský. Dnes je dluhu plno a úrokové sazby jsou na nule. Stimulace ekonomiky je pro centrální banky mnohem obtížnější a proto ani reálné výnosy z investování již zdaleka nebudou tak vysoké jako dřív. To však nutně neznamená, že již nemůžeme najít zajímavé příležitosti. Ty budou na trhu vždy.
—————————————————————————————————————————————
Řešíte, jak se v investování do akcií zorientovat nejlépe? Stáhněte si velmi krátký a výstižný Ebook „Základy akciového investování“ nebo si vyčleňte čas na pořádnou dávku informací o investování do akcií ve webinářích od XTB.

Tomáš Zdražil

V osmnácti jsem si přečetl Bohatý táta, chudý táta od R. Kiyosakiho, na to začal podnikat. V roce 2015 objevil Bitcoin a založil Investree. Chtěl jsem zpřístupnil informace veřejnosti, propojovat příležitosti a organizovat byznys eventy po světě. Baví mě vanlife, jachting, coliving a minimalismus. Pět let jsem žil na pěti kontinentech a snažím se fungovat jako globální občan, když zrovna nežiji Bali v Brně na přehradě.