Skip to main content

Každý stát na světě je bez ohledu na své bohatství či chudobu více či méně závislý na ropě a ropných produktech. Většina zemí ale zároveň nedisponuje dostatečnými zásobami ropy, a tak musí černé zlato dovážet. Aktuální zpráva britského těžaře BP obsahuje mimo jiné také mapu, která ukazuje, jak se po světě přelévá ropa mezi jednotlivými regiony a zeměmi. Z pohledu vývozu ropy je nejdůležitějším regionem Střední východ, odkud do světa v loňském roce odteklo více než 850 milionů tun ropy. Druhým největším exportérem černého zlata je s vývozem v objemu 294,8 milionu tun Rusko, třetí největší objem ropy loni do světa proudil ze západní Afriky (213,9 milionu tun) a v pořadí čtvrtým největším vývozcem suroviny loni byla Kanada s objemem exportu 148,6 milionu tun.

67-44620-pohyb-ropy-po-svete-v-milionech-tun-20

Pohyb ropy po světě (v milionech tun)Zdroj: World Economic Forum Z pohledu ropných produktů jsou největším exportérem na světě Spojené státy s objemem vývozu 179,9 milionu tun, následují Rusko a region Středního východu. Na druhé straně ropovodů a přepravních cest je největším odběratelem černého zlata Evropa, do níž loni přiteklo 446,9 milionu tun ropy a 173,5 milionu tun ropných produktů. Dalšími velkými dovozci ropy a ropných produktů jsou Spojené státy, Čína, Indie nebo Japonsko.

44619-dovoz-a-vyvoz-ropy-v-roce-2014-podle-regionu-a-zemi-23

Dovoz a vývoz ropy v roce 2014 podle regionů a zemí   Zdroj: World Economic Forum,

Investiční web

Tomáš Zdražil

V osmnácti jsem si přečetl Bohatý táta, chudý táta od R. Kiyosakiho, na to začal podnikat. V roce 2015 objevil Bitcoin a založil Investree. Chtěl jsem zpřístupnil informace veřejnosti, propojovat příležitosti a organizovat byznys eventy po světě. Baví mě vanlife, jachting, coliving a minimalismus. Pět let jsem žil na pěti kontinentech a snažím se fungovat jako globální občan, když zrovna nežiji Bali v Brně na přehradě.

Leave a Reply