Skip to main content

IOTA je revoluční. Veřejně distribuovaná „účetní kniha“, která na rozdíl od ostatních kryptoměn nevyužívá klasický blockchain, ale pracuje s novou bezblokovou technologií DAG, nebo-li TANGLE.

Tým je přesvědčen, že našel novou generaci kryptoměn. Rychlejší, levnější a bezpečnější způsob důvěry. Tangle je datová struktura založená na řízeném acyklickém grafu. Umožňuje fungování sítě bez transakčních poplatků, bez limitů, které by určovaly kolik transakcí je maximálně možné provést za sekundu. V této síti neexistují žádní těžaři, protože transakce může potvrzovat každý držitel protokolu IOTA. Díky těmto radikálním vlastnostem funguje IOTA zcela odlišně ve srovnání s ostatními měnami. Podle coinmarketcap.com se IOTA drží na 11. místě mezi kryptoměnami.

Hlavní rozdíl, který stojí za zmínku, je to, jak IOTA dosahuje způsobu transakcí. Jak již bylo zmíněno, neexistují těžaři, což znamená, že každý účastník sítě, který chce uskutečnit transakci, se musí aktivně podílet na schválení dvou minulých transakcí. Toto potvrzení o platnosti dvou dřívějších transakcí zajišťuje, že celá síť dosáhne shody o aktuálním stavu schválených transakcí a umožňuje řadu jedinečných funkcí, které poskytuje pouze IOTA.

Proč IOTA?

  • Nemá žádné transakční poplatky
  • Využívá nově navrženou hashovou funkci nazvanou Curl, která je kvantově imunní
  • Může dosáhnout vysoké transakční propustnosti díky paralelní validaci transakcí bez omezení, pokud jde o počet transakcí, které lze potvrdit v určitém intervalu
  • Nemá žádné těžaře. Každý účastník sítě, který provádí transakci, se aktivně podílí na schvalování
  • Je decentralizovanější než jakýkoli jiný blockchain

Jak to celé funguje?

Každá z těchto bílých teček představuje transakci. Aby mohla být transakce schválena, musí ověřit dvě další transakce. Zelené čáry představují ověření.

IOTA

Takže pokud chcete do systému přidat transakci, vyberete náhodně dvě další transakce, zkontrolujte je, zda jsou jejich příslušné klíče a zůstatky platné. Pak je sdružíte s vlastní transakcí a proof-of-work. Tento uzel bude odeslán do sítě, aby mohl být přezkoumán a ověřen novou generací transakcí.

Proof-of-work chrání síť proti spamovým útokům. Útoky vyžadují, aby útočník provedl velký objem transakcí. S proof-of-work vyžaduje každá transakce určité úsilí. To znamená, že je mnohem těžší a méně atraktivní generovat počet transakcí, které by útočník potřeboval k narušení systému.

Krpytoměny, které používají proof-of-work, obvykle využívají těžařů. Na oplátku za jejich přispívající hashovou energii získávají těžaři odměny. Je tedy třeba poznamenat, že společnost IOTA zahrnuje toto zpracování jako součást transakce. 

IOTA nevyžaduje transakční poplatky. Vzhledem k tomu, že síť je nastavena tak, že k účasti musíte přispět, s každou transakcí v podstatě vyděláváte díky proof-of-work. Neexistence transakčních poplatků znamená, že by IOTA měla být velmi vhodná pro zpracování mikrotransakcí.

Navíc tým tvrdí, že efektivita sítě bude růst. Podívejte se na to, jak to může vypadat, když se síť začne zaplavovat.

Průběh transakce

IOTA

Představte si, že ten fialový čtvereček představuje pizzu, kterou jste si koupili na oběd. Každá zelená čára je ověření, které přímo či nepřímo ověřuje, že jste za ni zaplatili. Můžete vidět, že po několika generacích se systém dostal do stavu, kdy jakákoli nová transakce, která je ověřena nepřímo, vynucuje ověření vaší transakce.Takže i když je síť náhodně segmentována a distribuována napříč všemi zařízeními, máte možnost vyslat transakci a velmi rychle (za předpokladu, že je transakce platná) budete mít celou síť, která se za vás zaručí.

Je to skvělý koncept. Pokud máte čas, trpělivost a matematickou znalost, Tangle whitepaper ji vyvrátí. Přesně ukazuje, jak zvýšené zatížení tlačí Tangle na prahovou hodnotu, kde jsou transakce téměř okamžitě ověřeny všemi příchozími provozy do sítě. Můžete se na to podívat v tomto videu (19:45).

Pozoruhodné je, že rychlost síťové transakce se  zvyšuje s rostoucím počtem uživatelů (na rozdíl od blockchain kryptoměn, které se zpomalují se zvýšeným počtem uživatelů). To také eliminuje potřebu uživatelů platit těžaře pro proof-of-work (protože to můžou udělat sami).

Curl a JINN Procesor

Původní proof-of-work algoritmus je známý jako Curl. Curl používá ternární logiku, což znamená, že informace jsou uloženy ve třech stavech, na rozdíl od tradičních dvou-binární logiky. Může poskytnout určité typy výkonnostních výhod, není však docela praktické najít nebo zpracovat procesory, které v tuto chvíli využívají tento způsob.

JINN Labs je stále v „tajném režimu“, ale zdá se, že pracují na asynchronním ternárním procesoru, který je určen pro použití v  “Internetu věcí”. Předpokladem je, že procesor JINN bude schopen spouštět ternární algoritmus efektivněji než tradiční procesory.

Použití algoritmu Curl a ternární logiky je však základem pro další kritiku platformy IOTA. Tento algoritmus byl vyvinut členy týmu IOTA. Jelikož kryptografické algoritmy obsahují citlivé informace, obecně podléhají rozsáhlému vyhodnocení před použitím v reálných aplikacích.

Dalším důvodem pro použití programu Curl je, že zahrnuje program Winternitz One-Time Signature Scheme. Teoreticky kvantový výpočet nepředstavuje významnou výhodu při zpracování Winternitzovho hash. Protože je kvantová výpočetní technika na dosah, IOTA by se měla ukázat jako odolná vůči možným budoucím útokům.

Flashové kanály

Flashové kanály jsou novějším přístupem k službám společnosti IOTA. Inspirovaný systémy jako Lightning Network a Raiden. Flash kanály umožňují soukromé transakce mimo síť. Poskytují způsob důvěryhodným stranám možnost odklonit transakce IOTY z Tangle.

Pokud chcete provádět transakce s vysokými objemem, musíte počkat na to, až se každá transakce zpracuje do Tangle. To pravděpodobně způsobuje překážky. Pomocí Flash kanálů uloží několik stran stejné množství IOTY do účtu. Zapojené strany pak mohou jednat nezávisle na Tangle. Pokud chcete uzavřít transakce, stačí souhlasit s uvolněním finančních prostředků z účtu. Tímto způsobem mohou nezávislé skupiny rychle zpracovávat velké objemy transakcí tím, že minimalizují přímou interakci s Tangle.

Počet coinů

Objem coinů při založení činil 2 779 530 283 277 761. Bez těžařů nemá systém přirozený mechanismus distribuce coinů, které byly původně distribuovány prostřednictvím ICO. Na aktuální rozdělení se můžete podívat zde. Aktuální hodnotu můžete sledovat na coinmarketcap.com. Vzhledem k tomu, že existuje tolik coinů, je zde cena, která je kótována na burzách, téměř všeobecně vydávaná podle Mioty (1 000 000 IOTA). Vysoký počet coinů by měl sloužit k další podpoře velmi malých transakcí.

Tým

Základní struktura byla poprvé popsána Sergueim Popovem ve Whitepaperu. Implementaci tohoto protokolu realizovali Sergey Ivancheglo a Dominik Schiener.

 

Zdroje: readme.io, hackernoon.com, ukcryptocurrency.com

Kateřina Hlůšková

Studovala jsem ekonomiku a daně na VUT. Kromě cestování, osobního rozvoje a sdílené ekonomiky mě zajímají nové technologie a účetnictví pro firmy na dálku. Můj web Virtualniucetni.com.