Skip to main content

Řešíte, kam uložit peníze v této složité a ekonomicky nestabilní době negativně ovlivněné koronavirem? Rádi byste spořili pravidelně, ale úročení spořících účtů vám přijde směšně nízké a do akcií si netroufáte? Zvolte si investici do zlata. Je stabilní a dlouhodobě výhodná. A to i v době koronaviru. 

Proč investovat do zlata

Zatímco spořící účty v této době nenabídnou žádný zajímavý úrok a akcie či dluhopisy jsou nestabilní a rizikové, zlato představuje dlouhodobě bezpečnou a výhodnou investici, která se vyplatí v jakékoli době. Nepodléhá tolik ekonomickým zvratům a není citlivá na ekonomiku. Zlato je schopné si dlouhodobě udržovat svou hodnou a je dokázáno, že v průběhu let jeho cena roste. 

Ať zvolíte sebelepší spořící účet, termínovaný vklad apod., vaše peníze budou znehodnoceny inflací. Pokud si uložíte 300.000 Kč s tím, že je využijete ve stáří, za 15 či 20 let se může jednat až o směšně nízkou částku. Pokud byste však za stejnou hodnotu nakoupili zlato, prodáte ho po letech za aktuální cenu na trhu. Do jeho hodnoty se nepromítne inflace a získáte tak mnohem víc než uložením peněz na účet. 

investice do zlata

Historická cena zlata v USD. Data z Lundea.com

Pravidelný i jednorázový nákup zlata 

Zlato je možné nakupovat dvěma různými způsoby. Jedním z těch jednodušších a pohodlnějších je investovat do zlata virtuálně. Víte, že máte nakoupené zlato, můžete si jej kontrolovat na internetu, ale nedržíte ho v ruce hmotně. Pokud byste dali raději přednost zlaté cihličce, minci či odlitku, je to samozřejmě možné. Počítejte však s tím, že se jedná o drahý kov a je potřeba jej někam bezpečně uložit a ochránit ho před zloději. 

Zlato je možné nakupovat i přes banky a to jak jednorázově, tak pravidelnou investicí. Někdy se stane, že nemáme dostatek peněz nazbyt, abychom nakoupili zlato ihned. Chceme však spořit na budoucnost. Než spořit do spořících účtů s nízkými úroky, je výhodnější vybrat si pravidelné spoření do zlata. Na vybraný účet si posíláte určitý obnos peněz v pravidelných intervalech a ve chvíli, kdy naspoříte potřebnou částku, pošle vám banka zlato domů. Díky tomu mají možnost zhodnotit své peníze i lidé, kteří by si jinak větší částku nikdy nenaspořili. 

Zlato jako dlouhodobá investice

Investice do zlata se označuje jako dlouhodobě bezpečná a výhodná. Vyplatí se především v dlouhodobém časovém horizontu. Pokud si chcete koupit zlato s tím, že ho za pár let výhodně prodáte, zvolte raději agresivnější způsob investování – např. do akcií. Zlato se vyplatí skutečně na dlouhé roky. Ideální může být i jako dar k narození dítěte, nebo k různým životním jubileím dětí, vnoučat apod. 

 

Petr Horký

Petra můžete mě znát z Klubu Investorů, se kterým tvořil podcast Swiss Money Talks. Mimo to bude od září studovat bakaláře na London School of Economics (LSE), a pro tento rok se v soutěži Středoškolák roku umístil mezi nejaktivnějšími středoškoláky z celé republiky. Mimo finančních trhů se věnuje golfu, když tedy není v kancelářích jednoho z pražských VC fondů.