Skip to main content

Chcete své investorské portfólio odlišit od ostatních? Toužíte po extravaganci a lákají vás alternativní způsoby investování? Ale přesto nechcete riskovat? Investice do vína patří mezi nejjistější. Pokud jste odpověděli kladně, najdete v tomto článku přesně to, co hledáte. Odlište své portfólio a investujte do vína!

Někteří z vás si možná právě teď ťukají na čelo. Jak můžeme pokládat nákup vína za investici? Samozřejmě se nejedná o klasické víno určené ke spotřebě, nýbrž o vína vysoké kvality, které mají originální původ a pocházejí z oblasti kontrolované apelačním systémem. Tyto vína jsou vyrobena pouze v omezeném množství.

I přesto, že se jedná o jednu z nejméně rizikových investic, mezi investory do vína patří především lidé, kteří mají k vinné révě osobní vztah. V problematice investování do vína se objevuje spousta otázek, pojďme si zodpovědět, některé z nich.

investice do vína

Do jakého vína se vyplatí investovat?

Mezi nejvhodnější vína k investování patří samozřejmě ty francouzské například z Bordeaux. Investiční víno by mělo nést označení Grand Cru, nebo také Premier Cru. Najdeme zde například Domaine Leroy, Romanée-Conti, Screaming Eagle nebo Harlan Estate. Pokud vás láká investice do vína českého, doporučujeme investovat do archivních vín Znovín Znojmo a nebo také do vín z Vinařství Baloun.

„Dobré víno je dobrý přítel, když s ním dovedeme zacházet.“
William Shakespeare

Co ovlivňuje cenu vína?

Cenu investičního vína ovlivňuje jeho kvalita, ročník, poptávka, dostupnost, ocenění, původ a také hodnocení.

Jaký je vývoj ceny?

Vývoj ceny je několika fázový. První fáze přichází po dvou letech, kdy je víno nalahvováno a poprvé uvedeno na trh. Poté následuje proces dozrání a tím i vylepšení chuti pro konečného spotřebitele. Pokud počet lahví dostupných na trhu klesne pod deset tisíc, začne cena vína rapidně narůstat a v tomto okamžiku si majitel vína může určit prodejní cenu sám na základě poptávky.

Například, kdo v roce 2008 nakoupil Château Margaux za 130 eur, může jej dnes prodat za 319 eur.

Jaké je předpokládané zhodnocení investice do vína?

Běžné roční zhodnocení se u vín pohybuje mezi 10 až 15 procenty. Investice do vína vám ale může přinést i 400% zhodnocení, v rámci en primeur.

Jaké jsou ověřené zdroje v této oblasti?

Pokud chcete zjistit více informací, navštivte stránky www.wineofczechrepublic.cz, kde naleznete vína z České republiky. Můžete také navštívit stránky londýnské burzy vín, nebo stránky korunového fondu investující do vína, pokud chcete víno nakoupit přes ověřené makléře můžeme doporučit http://www.wipartners.cz/.

Dle mého názoru je největší výhodou investování do vína to, že si na něj můžete sáhnout. Což například u akcií je nemožné. Také se jedná o docela stabilní komodity, což může být výhodou například u propadu akciového trhu, kdy tyto komodity povětšinou stagnují.

„Znalost vína může být radostí po celý život člověka.“
Ernest Hemingway

 

Vít Schaffarczik