Skip to main content

Investice do akcií patří obecně mezi ty nejrizikovější. Investují do nich především zkušení investoři. Díky možnosti pravidelných investic se však připojuje stále větší množství lidí s minimálními zkušenostmi, a to i nyní, v době ekonomické krize a všudypřítomného koronaviru.

Akcie v době koronaviru

U akcií platí, že se jejich zhodnocení pohybuje v součinnosti s ekonomikou. Pokud se ekonomice daří, stoupají i akcie. Pokud je naopak ekonomika v krizi, akcie klesají. Zkušení investoři však ví, že pokud investují ve chvíli, kdy se akcie pohybují v nízkých hodnotách, vydělají ve chvíli, kdy se ekonomika opět vzpamatuje. 

investice do akcií

Cena v USD pro akciové indexy S&P 500 a NASDAQ za 15 let. Data z Lundea.com

Právě proto je nyní vhodný čas popřemýšlet nad investicemi do akcií. Kdo by však očekával, že vydělá statisíce ve chvíli, kdy koronavirová epidemie vymizí, je na omylu. Je potřeba počítat s opravdu dlouhým časovým horizontem, protože ekonomika bude ještě dlouho nabírat síly, než se z této celosvětové krize vzpamatuje. 

investice do akcií

Cena v USD pro Index S&P 500 a NASDAQ za posledních rok. Data z Lundea.com

Jak investovat do akcií a nezruinovat se? 

I když patří akcie mezi nejvíce rizikový způsob zhodnocení peněz, v dlouhodobém horizontu se vyplatí. Nebavíme se zde ovšem o pár letech, ale o desetiletích. Zvolit můžete hned dva různé způsoby. Investovat lze celou velkou částku najednou, což vyžaduje velké zkušenosti (nebo velké štěstí). Na štěstí však raději nespoléhejte. Pokud dosud nemáte s investováním zkušenosti, nebo jen minimální, a chcete investovat právě do akcií, zvolte raději druhý způsob – pravidelnou investici. Ta umožňuje spořit i po menších částkách do stejných fondů a vytvořit si tak diverzifikované portfolio. Tím, že investor vkládá peníze v době, kdy je trh na výši i v době, kdy je krize, eliminuje riziko propadu a má větší jistotu, že postupem času dosáhne zisku. Je však nutné vědět, že u pravidelných investic nedosáhnete tak vysokého zhodnocení, jako u jednorázového vkladu. 

Kde nakupovat akcie

Jste rozhodnutí, že investujete do akcií? Než k tomuto kroku přistoupíte, ujasněte si, kolik peněz chcete investovat, a především jak dlouho je můžete postrádat. Víte, do jakých akcií chcete své peníze vložit? Dokážete se orientovat v akciích různých zemí, značek atd.? Pokud ne, je vždy dobré zvolit investičního poradce, který vám s tím pomůže. 

Druhou variantou pak může být automatizovaná investiční platforma, která dokáže sestavit investiční portfolio přesně na míru. Vám stačí jen pravdivě vyplnit úvodní dotazník, aby bylo jasné, zda dáváte přednost vyššímu riziku a zisku, nebo se raději budete držet při zemi. 

Petr Horký

Petra můžete mě znát z Klubu Investorů, se kterým tvořil podcast Swiss Money Talks. Mimo to bude od září studovat bakaláře na London School of Economics (LSE), a pro tento rok se v soutěži Středoškolák roku umístil mezi nejaktivnějšími středoškoláky z celé republiky. Mimo finančních trhů se věnuje golfu, když tedy není v kancelářích jednoho z pražských VC fondů.