Skip to main content
Sdílená ekonomika

Do důchodu mladý a bohatý

Napsal 6 září, 201514 února, 2018No Comments

 

Jedna z nejlépe napsaných a přínosných knih od R. Kiyosakiho. Kniha krásně popisuje jak během necelých deseti let odešli Robert a Kim do důchodu finančně svobodní, ačkoli začínali bez peněz. Dostanete konkrétní tipy, které fungují dodnes, jak vybřednout z krysího závodu. Nejprve je dobré vědět jak ekonomika funguje a něco málo o historii, proto tento animovaný film_ americký sen.

Naplánujte si rychlý finanční plán, nikoli ten pomalý. Většina lidí chodí do práce, spoří, ale tímto procesem nikdy nebudou bohatí. Přitom i bez peněz člověk může uspět, stačí jen rozlišovat dobré a špatné dluhy. Při dnešních úrokových sazbách a podmínkách je to obzvlášť jednoduché, i bez doložení příjmu a zástavy nemovitosti půjčí banky do 5 % p.a., pokud nevěříte, tak napište. Za hranici s kterou člověk může zajímavě pracovat považuji částku 500 tisíc Kč.

Pak to nesmíte uvalit za auto, nebo podobnou hloupost. Doporučuji kapitál diverzifikovat, pro představu ukáži modelový příklad. Do 300 tis. se dá koupit nemovitost, pozemek v exekuci a následně prodat se zhodnocením, nebo jinak využít, např. k pronájmu, rekonstrukci. Zbylých 200 tis. lze rozložit následovně: 50tis. na spořící účty v zahraničí (10-15 % p.a.), 50 tis. na realitní fond (4-8 % p.a.), 50 tis. do fyzických kovů, které jsou na 4letých minimech a zbylých 50 tis. využít na obchodování na burze, případně své podnikání ( web. stránky, živnost, příležitostní rezervu..).

Osobně své peníze nechcí mít z více důvodů na běžném účtu, doplňkovém penziním spoření, stavebním spoření a ve státních dluhopisech. O tom však jindy.

Důležité je rozložit kapitál z různých časových hledisek a pokrýt měsíční splátky úvěru. Je to jen jedna z X možností, jak nemuset tvrdě dřít a nechat peníze pracovat za Vás. Já na tom pracuji a věřím, že do důchodu odejdu dřív než v sedmdesáti.

„Pokud chcete mít peníze, tak pracujte čistě jen s penězi a informacemi.“

Tomáš Zdražil

V osmnácti jsem si přečetl Bohatý táta, chudý táta od R. Kiyosakiho, na to začal podnikat. V roce 2015 objevil Bitcoin a založil Investree. Chtěl jsem zpřístupnil informace veřejnosti, propojovat příležitosti a organizovat akce a byznys kempy Cashflow summer. Zajímám se o technologie, sdílenou ekonomiku a minimalismus. Pět let jsem žil na pěti kontinentech a snažím se fungovat jako globální občan, když zrovna nežiji Bali v Brně na přehradě.