Skip to main content

V dnešní době je naše pozornost čím dál více nabourávána technologiemi, které se ukazují nejen jako dobrý sluha, ale i jako zlý pán. Workshop Digitální detox je soubor vědomostí a dovedností, který ti pomůže pochopit jak technologie zvládat a nezbláznit se. Umět si nastavit své myšlení a zároveň upravit svůj vztah s technologiemi k rozvoji vlastního potenciálu. Co tedy dělat, když pracuješ online?

Digitální detox je nutný skill pro online dobu

Umění pochopit, čemu věnovat pozornost a čemu naopak ne, je dovednost, kterou se musíme nově naučit. Pojďme se společně zajímat o digitální minimalismus, což znamená používat co nejefektivněji co nejmenší počet aplikací a technologií k vlastní spokojenosti a efektivitě. Protože se stává, že neustálou online dostupností si rozvíjíme svoji netrpělivost, nepozornost a snižujeme si kapacitu paměti. Popřemýšlejme nad tím, jak svůj online život vedeme a zkusme se zaměřit na pár maličkostí, které nám pomohou být efektivnější a spokojenější. O pár tipů na digitální detox se zde s dovolením rozdělím.

1) Jak se vyspíš, tak pracuješ – čím méně, tím hůře

Kvalitní spánek je jednou z nejdůležitějších a nejpodstatnějších činností, které tělo potřebuje. Pokud spíš méně jak 6 hodin, tak se i vědomě škodíš. Jak chceš zvládat svoji práci či nálady, když nemáš energie? Kvalitní spánek ti celkově zlepší paměť, sebedisciplínu, spokojenost, zdraví a další. Více o tom pojednává Matthew Walker v knize Proč spíme. Tam můžete zjistit, že například většina populace trpí tzv. spánkovou deprivací – nedostatkem spánku.

Velký vliv v tom hrají digitální zařízení, která vydávají tzv. modré světlo, které snižuje vyplavování spánkového hormonu melatoninu a ten pomáhá ke kvalitnímu spánku. Můžeš s tím pracovat v podobě nastavení filtru modrého světla, noční červené barvy nebo dokonce můžete používat noční brýle na technologie. To může pomoci, ale spíše doporučuji se zaměřit na kvalitu spánku. Spát ve tmě minimálně 7-8 hodin spánku, při nižší teplotě a začlenit do svých návyků spánkovou hygienu – dát si minimálně 1 hodinu před spánkem a po probuzení odpočinek od technologií a čehokoliv stresujícího. Podpoř to pravidlem, že v posteli se bude pouze spát nebo milovat. V posteli se prostě nepracuje.

2) Kdo neplánuje, tak ten trpí

Víš, co to je rozhodovací paralýza? To je stav, kdy máš tolik činností nebo tolik možností, že nevíš kterou začít. Raději pak děláš něco méně důležitého či jednoduchého, ale za to jasného. Například sledování seriálu, prohlížení Instagramu a podobně. Abys věděl, jaký to je pocit, tak si zkus vzpomenout na menu v restauraci při výběru jídla, kdy už samotný výběr rozhodnutí nás častokrát týrá, protože těch druhů a možností je více, než únosný počet.

Denně uděláme okolo 10.000 rozhodnutí, což velmi hezky popsal Barry Schwartz v své knize Paradox of choice, kterou můžete vidět i na Tedu. On říká, že je důležité minimalizovat počet variant a je nutností se rozhodovat během den. Proto je lepší si svůj čas organizovat a vytvářet si své časové bubliny. Pokud si neorganizuješ čas, tak ti ho zorganizuje někdo jiný. Zapracuj na svém rozhodování, protože už samotné nastavení, kdy se budeš soustředit a kdy se soustředit nebudeš, má velký vliv na naši pozornost, která je omezena zhruba na 4 hodiny denně. Člověk se nedokáže plně soustředit celý den, s lehkou výjimkou ve stavu flow (stav ponoření do činnosti), ale ve kterém také není dobré být dlouhou dobu.

Je potřeba myslet i na odpočinek a na svůj denní rytmus. Z výzkumů vyplývá, že většina lidí má nejvíce energie v dopoledních hodinách, potom zažívají odpolední propad, což často bývá po obědě, protože zažívají tzv. gastrodemenci. V podvečerních hodinách se zase energie o kus zvýší, kdy opět můžeme něco stihnout a pak už je potřeba jít spát.

Minimalizuj rozhodnutí –  Digitální detox

Snaž se během dne vyvarovat co nejvíce rozhodovacím tahanicím, jako je například komunikačně rozhodovací ping-pong typu kam chcete jít na oběd, v kolik se s kým sejdete a tak dále. Zapoj do svého života schopnost rozhodnosti. K tomu ti může pomoci připravená organizace času. Nejlepší je pro mě plánovat den dopředu například na konci pracovního dne. Vnímej organizování času spíše jako pomocníka k ušetření rozhodovací paralýzy, šetřiče času a hlavně vaší energie. V těchto případech je digitální detox velmi důležitý. Můžeš zapojit nástroj, který ti vyhovuje nebo vyzkoušet některý z těchto: To-Do z Konec prokrastinace, Evernote, Google kalendář, Trello či cokoliv dalšího. Otestuj si, přizpůsobte a pak používejte jen jeden.

3) Co si nenastavíš, to tě vyruší

Sociální sítě, aplikace či přátelé ti v základním nastavení vyruší kdykoliv, kdy oni chtějí a to ti ničí pozornost. Chraň si svůj čas a pozornost, protože díky tomu nastartujete svoji efektivitu. V tomto případě digitální detox neznamená vypnout se na celý dny, ale určit si části dne, které budete věnovat pouze plné pozornosti. Nastavit si vše okolo sebe tak, aby ses dokázal soustředit.

Osobně používám bloky času, kdy mě nikdo nesmí rušit a zároveň s tím i blokuji některé funkce Facebooku či dalších internetových nástrojů. U Facebooku se mi nejvíce osvědčily dva nástroje, jeden je Demetricátor – což umí skrýt většinu čísel na Facebooku, takže najednou si snížíš svoji závislost po touze mít více like nebo komentářů. Další nástroj používám New Feed Eradicatorcož pomůže skrýt vaši Facebookovou zeď, takže ti nic nekrade pozornost a pomůže tam být kratší dobu. Výhodou těchto rozšíření je, že je můžeš zapínat a vypínat podle libosti.  Také využívám mobilní aplikace StayFocus nebo WasteNoTime. Pro digitální detox opravdu cenní pomocníci.

Kniha Digitální detox – Jak na digitální minimalismus

Sedm měsíců jsem dával knihu Digidetox – jak na digitální minimalismus dohromady. Nyní si ji můžeš objednat přes Pointa nakladatelství. Velmi se těším na křest knihy v Brně i Praze. 

Podobné triky také učím ve workshopu digidetox.me, aby si lidé dokázali nastavit e-maily, zprávy či vůbec celý internet ke své spokojenosti a efektivitě. Ukazuji, že pod náporem informační laviny, která se na nás každý den valí, vzniká závislost, která ze začátku je příjemná, ale po čase nám ničí vztahy, spánek, pozornost, paměť a další. Díky nastavení zamezení vyrušování si zásadním způsobem pomůžeš, abys vše využíval, když chceš ty a ne, když to chce či potřebuje aplikace nebo kdokoliv další.

Matěj Krejčí digitální detox

4) Offline aktivity, jsou lepší aktivity

Dovolím si položit otázku, kolik času během dne jsi venku na přímém slunci? Kolik času trávíš někde v místnosti? Člověk je spojený s přírodou, která nás uzdravuje a pomáhá dobíjet energií. Jakmile jsi většinu času pouze v místnosti, tak tvoje tělo trpí.

Kolik máš činností během dne, u kterých nemáš u sebe telefon nebo něco elektrického? Všímám si, že často máme potřebu neustále zaměstnávat svoji mysl. Digitální detox ti pomůže zaměstnat ji opravdu smysluplně. Zkus do svého dne zapojit čas, kdy se jdeš pouze projít nebo sportovat bez kontaktu s technologií. To, co děláš a jak se trénuješ ve volném čase, ovlivňuje jak budeš pracovat. Pokud jen ležíš a koukáš na filmy, jak si myslíš, že se tvůj mozek naučí pracovat? Náš mozek potřebuje neustále lehké výzvy, které může překonávat. Dokonce se ukazuje, že lidé jsou spokojenější, když něco dělají, než když se jen válejí.

Rozhodni si, kdy zapojíš mentální, kdy fyzický odpočinek a zkuste zapojit i aktivní odpočinek, protože i ten tělu i mysli prospívá. Všiml jsi si, že většina lidí je šťastnější, když něco konají, než když nic nedělají? Vše, co se učíš ve volnu, se promítá i do tvojí práce. Pokud hraješ monopoly, běháš, chodíš nebo sportuješ, tak vše se pak odráží na tvém pracovním nasazení, přemýšlení a vytrvalosti.

Tip: O sdílení majetku, sexualitě a nutných věcech na nomádění

5) Probuď svoji kreativitu

Kdy naposledy ses nudil? Kolikrát za den si dáš jen tak přemýšlecí pauzičku? V dnešní době, kdy chceme všechno vědět a ve všem být první nebo aspoň lepší, jsme zapomněli se nudit. Spíše se nudíme sami se sebou. Nejvíce se to projevuje v čase, kdy máme krátkou chvilku – například, když cestujeme MHD nebo jdeme kousek pěšky. Okamžitě se snažíme zaměstnat svoji mysl. Buďto hudbou v uších nebo čtením v mobilu. Není to škoda? I zde by digitální detox prospěl.

Mnoho velkých projektů vzniklo v období, kdy si lidé spíše jen tak přemýšleli. K navrácení k těmto kořenům je digitální detox skvělý pomocník. Osobně tomu říkám efektivní nuda, což znamená, že sice nic neděláte, a jenom si přemýšlíte. Je to čas, kdy můžeš být sám se sebou. Úžasný prostor pro rozvoj kreativity, tvůrčího vhledu, prostor pro pochopení či vnuknutí, sebereflexe, uspořádání si vzpomínek, připomínání věcí, které máme udělat nebo se jen postarat o své vlastní pobavení. Efektivní nuda právě rozšiřuje náš mozek a hlavně dovednost kreativity v hledání řešení. Zkus si být občas sám se sebou a pokládat si otázky, které tě posunou. Při prvních pokusech se to může zdát jako těžké či divné, ale postupem času zjistíš, že to může být jedna z možností, jak si dělat pravidelné schůzky sám se sebou.

Pokud se ti líbí možnosti osobního rozvoje v oblasti chytrého využívání technologií a samotný ditální detox, tak budu moc rád, když mi dáš vědět, koupíš knihu, nebo se přidáš ke komunitě digidetox.me. Držím ti palce.

 

Matěj Krejčí

Matěj je lektorem v GrowJOB Institute. Specializuje se na oblasti prokrastinace, motivace, zvyšování životní spokojenosti a na Digidetox. Je součástí Inspirativní rána v Brně a zakladatelem projektu Digidetox.me.