Skip to main content

Obchodujete měny, které byly přineseny na svět ve jménu decentralizace a svobody. S myšlenkou vrátit peníze zpátky lidem. Je v tom ale malý háček, stále se nakupují přes centralizované burzy. S tím se nejen vytrácí původní myšlenka bitcoinu a jeho technologie samotné, ale především zde narážíme na otázku bezpečnosti. Už díky tomu se decentralizované burzy stanou běžnou součástí každodenního tradingu.

Rozdíl mezi centralizovanou a decentralizovanou burzou

Dalo by se to připodobnit k efektivnosti celého systému blockchainu v porovnání se současnými způsoby fungování tradičních databázových systémů. Konkrétně, placení bitcoinem je nákladnější a pomalejší, než kartou společnosti Visa. Bitcoin tu představuje DEX a Visa centralizované burzy jako binance, bittrex, poloniex, huobi, OKEx a mnoho dalších.

Je proto zřejmé, proč se doposud nejvíce obchodů odehrává na centralizovaných burzách. Navíc nám umožňují jednodušší obchodování a používání pokročilých příkazů pro obchodování, stop-lossem počínaje. Požadavkům na rychlost a možnosti obchodování prozatím decentralizované burzy nedokáží vyhovět.

Centralizované burzy fungují na principu IOU (“I owe you”), kdy se zpravidla vzdáváme kontroly nad svými financemi a vkládáme důvěru do rukou třetích stran. Pokud si chcete peníze vybrat, zpravidla musíte zaplatit “tučné výpalné” a ještě hůře; můžete dlouho čekat na potvzení svého požadavku.

Tím, že burzy vaše kryptoměny reálně vlastní, je důvod, se stávají lukrativním cílem pro hackery. Centralizované burzy se tedy výrazně se liší v bezpečnosti, kdy případný hacker získá přístup k několika tisícům peněženkám. Ať jsou nám nebohými příklady Mt.Gox, Bitfinex, jakožto i celková bilance ukradených bitcoinů.

Na DEX se nic podobného stát nemůže, protože provozovatel nemá přístup k vaším privátním klíčům a je jen pouhým zprostředkovatelem směny. Něco, jako když si pomocí Airbnb seženete člověka, který nabízí pronájem. Airbnb konkrétní nemovitost nevlastní ani jim přímo peníze neposíláte

Tady se může stát totiž něco jiného, čehož jsme byli svědky u hacknutí decentralizované burzy EtherDelta, kde hacker změnil DNS stránek a nastavil některým uživatelům falešnou stránku EtherDelta. Burza nedoporučuje využívat její služby, dokud neoznámí jinak.

I po tak hořké pilulce se nic nemění na fundamentálních výhodách decentralizovaného systému. Všechny nesporné výhody, které vůči centralizovaným burzám mají, jsou stále ve hře a momentálně stále ve vývoji. Pojďme si projít hlavní výhody, které DEX nabízejí.

Decentralizované burzy a jejich hlavní výhody

Decentralizace a bezpečnost

decentralizované burzy

Schéma typu burz

Jejich hlavní výhodou nad klasickými burzami je právě decentralizace. Představme si to jako síť, kde se spoje nesbíhají do jednoho bodu, ale do vícero hlavních bodů. (obrázek B) Jde tedy o distribuovanou centrálu, která se dá težko napadnout. Mezi nimi probíhají již zmíněné nody, které si vyměňují informace a potvrzují je.

Stejně jsou uloženy informace o vašich kryptoměnách. Nejsou tedy vlastněny přímo burzou, ale jsou uloženy přímo na blockchainu, který svým šifrováním a distribucí nastavuje právě onu laťku bezpečnosti, kterou centralizovaný systém nepřeskočí.

Integrace HW

Tím, že kryptoměny stále vlastníte a jsou uloženy na blockchainu, se nabízí varianta integrace hardwarových peněženek. Jak se liší hlavní hardwarové peněženky a kterou z nich si vybrat, jsme pro vás rozebrali zde.

ICOs

Správné a nefalšované DEX by mělo umožňovat zalistování coinů a tokenů bez nutnosti placení ohromných vstupních poplatků. Není je totiž jednoduše komu platit. Jako opačný příklad uvedeme burzu Binance, kde se pořádájí hony na to, kdo z lidí dá víc, aby pro ně hlasovali, atp. Jak tomu bylo v případě nedávného airdropu tokenu WePower, který usiloval o zalistování na Binance. Pokud jsme splnili všechny požadavky a WePower by vyhrála, každému přistanou na účtu tokeny v hodnotě až 30 dolarů.

Nízké poplatky

Decentralizované burzy jsou globální službou, která nezná omezení státními hranicemi a nevyřazuje nikoho s přístupem ke svobodnému internetu. Nody, které danou síť vytvářejí a jsou schopny převést transakci z jedné strany zeměkoule na druhou během pár sekund. Bez potřeby cokoliv stavět, jelikož se využívá všudypřítomného internetu, můžou být transakce až 1000x levnější, než je tomu u centralizovaných burz.

O které decentralizované burzy se konkrétně jedná a jakou roli v tom hraje atomic swaps? Pokračování v tomto článku.

Martin Kůra

Jsem studentem na vysoké škole v Praze, kde studuji krajinářskou architekturu. Mezi mé další koníčky patří kryptoměny a investování. Co mají společného? Zasadit semínko, nápad či myšlenku a sledovat její vývoj, mi nepřestává fascinovat.