Skip to main content

Crowdfunding neboli pojem, se kterým se stále velké množství lidí doposud neseznámilo. Pokud plánujete rozjet projekt, pak by vás právě tento pojem měl zajímat. Nezáleží teď na tom, jestli se pouštíte do komerčního nebo nekomerčního projektu. Crowdfunding vám nabízí pomocnou ruku, ať je vaše odpověď jakákoliv. Jde o zajímavý způsob financování.

Jak funguje Crowdfunding?

Crowdfunding je zajímavý a plně funkční způsob financování všech typů projektů. Funguje prostřednictvím zprostředkovatelských portálů, které běžně fungují i v České republice. U nás tak můžete najít dva hlavní a velmi navštěvované projekty zabývající se crowdfundingem. Na jedné straně jsou lidé, kteří mají zájem o to, dotáhnout svůj projekt do cíle. Chybí jim k tomu však peníze. Na straně druhé stojí přispěvatelé. Tito lidé přispívají na projekty, jež chtějí podpořit a líbí se jim.

Nemusíte se bát toho, že by vámi požadovanou částku musel zaplatit pouze jeden člověk. Na váš projekt se může složit i několik tisíc lidí. Jak to celé funguje? Úplně jednoduše. Pokud máte zájem o peníze na svůj projekt, musíte si nejprve najít vhodný zprostředkovatelský portál. Dva hlavní, které jsme uvedli fungují na podobné bázi. Následně se zaregistrujete a založíte vlastní kampaň. Nemyslete si, že vám založení kampaně zabere pouhých pár minut. Je zapotřebí zde vyplnit důležité informace. Jakou částku budete vyžadovat? Popis projektu, na který chcete peníze využít. Na co chcete konkrétně peníze využijete apod.

Založte vlastní projekt a požádejte o financování

Pro zvýšení důvěryhodnosti přidejte mimo jiné i obrázky nebo video. Video vám pomůže v tom, přesvědčit lidi k tomu, aby vám odeslali alespoň symbolickou částku. Přispěvatelům musíte slíbit za jejich příspěvky odměny. Odměny by měla být odpovídající. Záležet bude na tom, jakou částkou dotyčná osoba přispěje. I to budete volit vy. Vyplňte přinejmenším 10 až 15 možností. Začněte s částkami například od 100 nebo 200,- Kč a pokračujte do výše dle vlastních kritérii. Ke každé částce musíte přiřadit odměnu. Ta může spočívat v poděkování, osobní schůzce nebo obědu.

Umožňujete přispěvatelům přispět částku ve výši 2000,- Kč? Za tuto částku můžete slíbit třeba tričko s názvem projektu. Vše se bude odvíjet od toho, jakou máte kreativitu. Odměn se ovšem nevyhnete. Na základě odměn právě crowdfunding funguje. Vámi založený projekt by měl být zajímavý, aby přilákal velké procento obyvatel, kteří jsou schopní vám přispět. Je dobré svou kampaň propagovat. Přesněji řečeno konkrétní odkaz, na kterém se vaše kampaň nachází. Tím zvýšíte své šance.

crowdfunding

Úspěšnost projektů na největší crowdfunding platformě na světě

S tvorbou si musíte dát záležet

Budete-li vytvářet prezentaci vašeho projektu, musíte si s ní dát maximálně záležet. Ještě před tím, než lidé budou přispívat na váš projekt musí prezentaci schválit administrátoři. Projekt tak musí mít vše, co se od těchto kampaní vyžaduje. Požadujete částku ve výši 50 tisíc korun? Upozorňujeme vás na fakt, že částka musí být vybraná celá. Kampaň většinou funguje po dobu 30 dnů. Během této doby mají možnost lidé investovat do vašeho projekt. Jestliže se částka nevybere celá, bude navrácená všem, kteří přispěli.

Částka může být překročená. Čím vyšší částku vyberete, tím větší úspěch ze svým projektem získáte. Pokud tedy požadujete částku ve výši 50 tisíc korun, ale vybere se například pětinásobně vyšší částka, bude vám zaslána na váš bankovní účet. Vy můžete do své kampaně podávat lidem zprávy o tom, jak si se svým projektem vedete. Určitě by bylo dobré je informovat o tom, že na co peníze využijete, jestliže se vybere několikanásobně vyšší částka.

Petr Horký

Petra můžete mě znát z Klubu Investorů, se kterým tvořil podcast Swiss Money Talks. Mimo to bude od září studovat bakaláře na London School of Economics (LSE), a pro tento rok se v soutěži Středoškolák roku umístil mezi nejaktivnějšími středoškoláky z celé republiky. Mimo finančních trhů se věnuje golfu, když tedy není v kancelářích jednoho z pražských VC fondů.