Skip to main content

Češi se pro období penze nejvíce obávají nedostatku peněz, obavy ze zdravotních problémů jsou až na druhém místě. O finančním zabezpečení přitom často přemýšlí dvě třetiny populace a 91 % lidí předpokládá, že se v penzi budou muset spoléhat sami na sebe. Za nejvýhodnější způsob řešení finančních obav ohledně stáří považují Češi vlastnictví nemovitosti a sjednání spoření na penzi.

Období penze je pro Čechy spojeno s řadou obav. Tou největší je pro 39 % nedostatek financí, 32 % se bojí zdravotních problémů. Období penze se přitom obávají více ženy než muži. Výchozí pozice žen pro období penze je oproti mužům zhoršená – v průběhu kariéry vydělávají méně, roky stráví doma s dětmi. Tomu odpovídají i v průměru o 2 500 Kč nižší důchody žen. Sledujeme také mírně zvýšené obavy u lidí mezi 40 a 50 lety. Ti si již uvědomují naléhavost toho, aby se začali na penzi finančně připravovat, a zároveň cítí jistou frustraci z toho, že se jim to pravděpodobně nepodaří v takové míře, v jaké by si přáli. Pro šťastný důchod by si více než polovina Čechů představovala mít k dispozici částku 10–15 tisíc Kč měsíčně.

Čeho se Češi na penzi nejvíce obávají?

Čeho se Češi na penzi nejvíce obávají?

Otázku zabezpečení v penzi považují dva ze tří Čechů za důležitou, tento pocit navíc roste s věkem a výší příjmu. Stejný podíl populace nad touto otázkou často přemýšlí. V penzi si chceme užívat, trávit čas s rodinou nebo relaxovat, zkrátka dělat věci, na které jsme během pracovní fáze života neměli čas. A uvědomujeme si, že abychom mohli důchod prožít podle vlastních představ, musíme být na něj připraveni i finančně.

V penzi se drtivá většina populace (91 %) bude spoléhat na sebe a své úspory. Od rodiny, tedy dětí a vnoučat, očekává pomoc 21 % Čechů, stejné množství předpokládá podporu státu. Nejvýhodnějším způsobem zabezpečení na důchod je podle 52 % Čechů vlastnictví nemovitosti, druhým nejvýhodnějším soukromé spoření na penzi v rámci takzvaného třetího pilíře. Oba tyto způsoby přitom podle průzkumu využívá stejně lidí, shodně 36 %. Za nimi následuje životní pojištění, které jako nástroj zabezpečení na penzi využívá 32 % Čechů.

Jak se Češi zajišťují na důchod?

Zdroj: Investičníweb

Jestli chcete mít v portfoliu nemovitosti a pozemky na důchod, tak příští sobotu se zřejmě potkáme. Více zde >>

Tomáš Zdražil

Jsem zakladatel Investree, organizuji konference jako Cashflow summer a rád propojuji příležitosti. Nomádím po světě, hlavně přes zimu. Pohltilo mě cestování na motorce, kryptoměny, sdílená ekonomika, colivingové a neziskové projekty.