Skip to main content

Tak jako je důležité se obklopovat kamarády, kteří tvoří tvůj svět a ovlivňují tě, je důležité, najít si i světové leadry a podnikatele, kteří tě ve tvém životě budou vzdělávat a inspirovat. Jejich zkušenosti a myšlenky ti dávají to správné vzdělání v dnešním světě. Pro nás jsou jimi právě Robert Kiyoskaki a Tim Ferriss. Tyto dvě osobnosti nás ovlivňují jak v osobním životě, tak v tom pracovním. Letošní Cashflow Summit bude v duchu jejich myšlenek a stylu života.

Bohatý táta Robert Kiyosaki

Robert Kiyosaki, učitel bohatství, říká že pokud chceš zbohatnout, musíš změnit své myšlení. Začít investovat, budovat firmy, dosáhnout pasivních příjmů a příjmů z portfolia. Škola nás učí pracovat pro peníze, ale my se musíme naučit, aby peníze pracovaly pro nás.

„Nepracujte pro peníze, nechte peníze, ať pracují pro vás.“

Narodil se na Havaji chudému učiteli. Naopak, jeho kamarád Mike měl tátu, který oba kluky odmalička zasvěcoval do tajů podnikání a investic. Tím se zrodil největší knižní bestseller Roberta Kiyosakiho Bohatý táta, chudý táta. Jeho podcasty, do kterých zve inspirativní lidi z celého světa můžeš poslouchat přímo v počítači nebo si je stáhnout do svého mobilu.

Jeho dalším nástrojem, jak porozumět finanční gramotnosti a dostat se do světa podnikání a investic, je jeho hra Cashflow. Tato vzdělávací desková hra simuluje skutečné životní finanční strategie a situace.  Získáš tak cenné zkušenosti a poznatky pro osobní finance a investování, aniž bys musel riskovat své skutečné peníze.

Když šel ve svých 47 letech do „důchodu“, měl pasivní příjem třikrát vyšší než výdaje a mohl se věnovat své hlavní vášni – vzdělávání.

Robert Kiosaki říká, že práce, vynaložená ve směru moudrého investování, se vrátí mnohonásobně: „Když si koupíš například nájemní dům, který výhodně pronajmeš, pak práce, kterou jsi vynaložil na koupi, bude odměňována znovu a znovu. Jinými slovy, můžeš být roky placen za práci, které jsi věnoval necelý týden svého času.“ Pokud pracuješ v zaměstnání, pak musíš svou práci prodávat každý den znovu.

Zaměstnanci a soukromníci:

 • musí pracovat často a rutinně
 • nemůžou-li pracovat, ztratí příjem
 • důležitá je pravidelná mzda a schopnost pokrýt živobytí
 • úspěch bere čas, příjem je limitovaný dostupným časem a kapacitou
 • lze utratit jen peníze, které ti zbudou po zaplacení daní a odvodů

Majitelé firem a investoři:

 • opírají se o tým, peníze a čas druhých
 • pracuje pro ně systém
 • důležité jsou průběžné výnosy a peněžní toky
 • úspěch čas dává, příjem je neomezený
 • lze využít daňových výhod a optimalizovat daň

Vybrali jsme 15 poučných myšlenek, díky kterým získáš jiný pohled na peníze a budování bohatství:

 1. Ve škole jsou nejchytřejší ti, kteří nedělají chyby. V reálném světě jsou nejchytřejší ti, kteří dělají chyby a učí se z nich.
 2. Rozdíl ve filozofii bohatých a chudých lidí je tento: Bohatí investují svoje peníze a utratí, co jim zůstane. Chudí lidé utratí svoje peníze a investují to, co jim zůstane.
 3. Problémem škol je, že vám nejprve dají odpověď a až potom položí otázku. O takovém postupu ale život není.
 4. Jen dobrý prospěch ve škole nikomu nezaručí úspěch v reálném životě.
 5. V podstatě jediný rozdíl mezi bohatým a chudým člověkem je v tom, jak využívají svůj volný čas.
 6. Poražení se vzdávají, když selžou. Vítězové se nevzdají, dokud neuspějí.
 7. V dnešním rychle se měnícím světě jsou ti lidé, kteří neriskují, paradoxně nejvíce vystaveni riziku.
 8. Jedním z hlavních důvodů, proč lidé nejsou bohatí, je ten, že mají více výmluv než peněz.
 9. Odpovědnost za svoje finance vezměte do vlastních rukou. Buď budete pány peněz, nebo jejich otroky.
 10. Nejmocnějším aktivem, které všichni máme, je naše mysl. Když je dobře vytrénována, dokáže vytvořit obrovské bohatství.
 11. Děti se učí mnohem rychleji než dospělí, protože se ještě nenaučily bát.
 12. Musíte poznat rozdíl mezi aktivy a pasivy a kupovat aktiva. Lidé z nižších a středních tříd kupují pasiva, ale považují je za aktiva. Aktivum je přitom něco, co mi do mojí kapsy peníze vkládá. Pasivum je něco, co peníze z mé kapsy vytahuje.
 13. Mnoho lidí se finančně trápí, protože dali na rady prodejců, a ne na rady bohatých lidí.
 14. Vaši budoucnost tvoří to, co děláte dnes, ne to, co možná uděláte zítra.
 15. Nikdy neříkejte, že si to nemůžete dovolit. To je postoj chudého člověka. Místo toho se zeptejte: Co mám udělat pro to, abych si to dovolit mohl?

Nový bohatý Tim Ferriss

Autor, podnikatel, blogger, podcaster, veřejný řečník, charitativní advokát, zdravotní guru a obchodník – Timothy Ferriss dosáhl téměř všeho, co si člověk dokáže představit. 

Jako nadšený sportovec s podnikatelským myšlením hledal varianty jak tyto dvě poslání zkombinovat. Založil společnost BrainQUICKEN, která se proslavila online prodejem nutričních doplňků pro sportovce. Jeho touha po úspěchu byla obrovská. Většinu dne trávil u svého pracovního stolu. Přesto zanedlouho začal přemýšlet nad tím, že to jde i jinak. Jednodušeji! Že jde být bohatý a mít dostatek volného času. Netrvalo dlouho a začal samotnou myšlenku vyvíjet a aplikovat.

Firmu prodal a vrhnul se na to. Osobně experimentoval a hledal cestu. Všechny své poznatky shrnul do světového bestselleru Čtyřhodinový pracovní týden. V celé knize představuje poznatek, že luxusní život je pro každého!

Pokud tě zajímá jak minimalizovat životní náklady, nebo jak odejít bohatě do důchodu klidně ve třiceti letech, je kniha určená právě pro tebe. Navíc při první vydání této knihy spustil i blog, kde můžeš poslouchat i jeho podcasty s osobnostmi, které jsou špičkami ve svých oborech. Jeho podcasty se od ostatních odlišují důrazem na praktické detaily. Je to vidět na otázkách, například: „Co tito lidé dělají každé ráno v prvních šedesáti minutách?“

blankTím Tim ale vzděláváním o podnikání neskončil. Jeho další kniha je Čtyřhodinové tělo, ve které popisuje neobvyklou cestu k vaření, hubnutí, zlepšení sexuálního života a k celkové proměně v superčlověka. Funguje na stejném principu – s minimem námahy maximum výsledků. To přesně vystihuje maximálně efektivního Ferrisse. Jeho nejnovější knížkou je Nástroj titánů – taktiky, rutiny a návyky miliardářů, ikon a herců světového formátu.

V necelých 35 letech žije jako miliardář ve svých luxusních domech po celém světě. Investuje do společností, jako je Twitter nebo Facebook. Přednáší, motivuje další lidi, aby vykročili stejným správným směrem jako on a přitom si prostě užívali života. Jeho úspěch je dokonalým příkladem 21. století!

Přečti si jeho top 10 motivačních citátů, které tě nasměrují:

 1. To, čeho se v životě nejvíce bojíme, je často tím, co potřebujeme udělat.
 2. Jsi průměrem 5 lidí, kterými se nejčastěji obklopuješ.
 3. Lidé si raději zvolí nešťastnost nad nejistotou.
 4. Opakem lásky je lhostejnost, opakem štěstí je nuda.
 5. Zaměř se na to, abys byl produktivní, namísto toho být zaneprázdněný.
 6. Mnoho špatných kroků bylo způsobeno tím, že stále stojíš na místě.
 7. Svět se změní tvým příkladem, ne tvým názorem.
 8. Informace jsou zbytečné, pokud nejsou aplikovány na něco užitečného, nebo pokud je zapomeneš, než získáš možnost je použít.
 9. Paretův zákon lze shrnout následovně: 20% úsilí tvoří 80% úspěch.
 10. Na věku nezáleží, na otevřené mysli ano.

Proč na těchto jménech stavíme letošní Cashflow Summit?

„Díky Robertu Kyoskaki vznikla tak trochu konference Cashflow Summit v Olomouci, kterou jsem začal na MVŠO a Cashflow klub, kde jsem  dva roky organizoval cashflow hraní a zval desítky podnikatelů. Velkou inspirací pro mě je i Tim Ferris. Pracovat chytře, ne tvrdě. Jeho myšlenky a styl života se dost ztotožňuje s naším záměrem Cashflow Summitu.“ Tomáš Zdražil

Na konferenci se můžeš těšit na 9 řečníků a 6 VIP hostů, networking a doprovodné akce, večerní afterparty s grilováním, ochutnávkou vín a virtuální realitou. V neděli s námi můžeš zrelaxovat na golfovém hřišti. Celá konference se bude točit okolo těchto pěti témat:

➤ Kryptoměny
➤ Aktuální ekonomika
➤ Nemovitosti
➤ Trading
➤ Digitální nomádství

blank

Pokud se o téma investic, podnikání a seberozvoje zajímáš více a chceš se dál vzdělávat, kup si vstupenku a doraž na letošní Cashflow Summit do Olomouce.

 

Zdroje: businessleaders.cz, svetbohatych.com, investujeme.cz, dreamlilfe.cz, goodreads.com

Kateřina Hlůšková

Studovala jsem ekonomiku a daně na VUT. Kromě cestování, osobního rozvoje a sdílené ekonomiky mě zajímají nové technologie a účetnictví pro firmy na dálku. Můj web Virtualniucetni.com.