Skip to main content

Dva týdny před dnem daňové svobody se v Olomouci konal třetí ročník konference Cashflow summit, který přilákal pozornost 200 investorů a podnikatelů z České republiky a Slovenska. Pro ty z vás, kteří jste se akce nemohli zúčastnit, ale zajímáte se o pasivní příjmy, investice nebo své osobní cash flow, jsme připravili výběr nejzajímavějších myšlenek z celé konference.

Prvním přednášejícím byl zakladatel Partners a startupový investor Petr Berkovec, který shrnul, že pasivní příjem je schopnost budovat podnik. Sám neinvestuje do nemovitostí, ani akcií. Zastává totiž názor, že firmu může vybudovat jen majitel, který bude mít největší zisky. Manažer ji poté může spravovat. Poté také velice trefně popsal zvyšování životního standardu. Čím více peněz vyděláme, tím více utrácíme. Když se ze zaměstnance stane podnikatel, největší překážkou pro něj může být uskromnění se. Jeho přednášku zakončil doporučením, ať své peníze neinvestujeme do černých skříněk a ať vždy myslíme na to, že neexistuje kombinace vysokého výnosu a nízkého rizika.

Po něm vystoupil online podnikatel Michal Kubíček, který podniká na internetu od devadesátých let, vlastní kolem tisíce domén a 400 webů. Jeho příspěvek obsahoval tipy, kde všude se dá na internetu vydělávat. Zdůraznil, že na internetu lze s poměrně malou vstupní investicí dosáhnout rychlé návratnosti. Jeho hranice je 7 měsíců. Také se podělil o svůj názor na pasivní příjem. „Pasivní příjem nikdy nevznikne pasivitou“.

Co dále přinesl Cashflow Summit? Mrněte na sestřih

Po bloku podnikání, startupů a investicí následovat odborný blok o nemovitostech a půdě.

Nela Kubasová, investorka do nemovitostí v okresních městech a sympatická lektorka Realitní shaker udává se, že v Praze se dnes asi 25 % bytů v novostavbách prodává jako investice, na pronájem. Podělila se s námi o řadu dat a grafů, a také jak počítat výnos, protože sama by pod výnos 7 % ročně nešla.

Krásně na tuto přednášku navázal Martin Cakl, odborník na zemědělskou půdu u nás. Víte například o tom, že zemědělská půda tvoří 53 % celé plochy České republiky? Necelé tři miliony hektarů jsou potenciálně prodejné a na tyto hektary připadá v úvahu milion vlastníků. 83 % půdy, na které zemědělci hospodaří, mají v pronájmu. Jaká je nesporná výhoda  zemědělské půdy? Její cena neustále roste, jelikož je jí každým dnem méně. Proč tomu tak je se dozvíte ve videozáznamu.

Když jsme pozvali Tomase Michálka na jednu z našim přednášek Cashflow do Prahy, ani jsme netušili o jakou osobnost se jedná a jaké má znalosti. Nemůžeme se divit, že začínal s Petrem Kellenerem a poté obchodoval pro největší světové headgové fondy. V jeho přednášce zaznělo, že akcie jsou vždy  aktivní a cyklické. Dividendové akcie jsou ale specifické v tom, že s nimi nemusíte denně obchodovat, můžete je držet. Také v rámci své přednášky poradil všem traderům, ať sledují dlouhodobé grafy. Pět, deset klidně i dvacet let, kde i laik pozná, kde jsme, jestli na vrcholu nebo na dně. Na akciové trhu platí pravidlo, že 80 % obchodníků platí zisk 10 % ziskových investorů a zbylých 10 % investorů se drží na nule.

Příležitostí za den zaznělo dost a Jaroslav Brychta to ekonomicky uzavřel.

Podle něj jsme dnes v mimořádné situaci. Centrální banky totiž nemají kam snižovat úrokové sazby. Na druhou stranu ho zajímá, kdo splatí všechny dluhy, když sazby začnou růst. Dnešní prostředí nízkých sazeb zvyšuje ceny nemovitostí, že je teď lepší doba na prodej, investice do nemovitostí je zajímavá při vysokých sazbách.

Na závěr se nám představili tři milionáři. Prvním z nich byl Jaroslav Pilný, král MLM, který se vybudoval v 7 firmách na nejvyšší pozici a jehož měsíční příjmy ze sítí byly sedmimístné. MLM je zkrácená cesty od výrobce ke spotřebiteli. Podle něj je MLM průmyslem 21. století. Většina účastníků Cashflow Summit se přihlásila, že má zkušenost s MLM. Na to navázal, že člověk, který dělá MLM, by měl myslet na to, že jednou jeho kariéra skončí a že musí mít finanční rezervu. Také zbořil jeden mýtus tím, když prohlásil, že v MLM pasivní příjem neexistuje!

Cashflow Summit

Cashflow Summit – Jan Linhart a Libor Hoření

Poslední byl diskuzní blok 2 pod 30, kterým jsme se inspirovali z Forbesu 30 pod 30. Dva podnikatelé z Olomouce, kterým se daří dobývat online svět. Jan Linhart, začínal s internetovým marketingem v patnácti letech a za deset let si vybudoval portfolio asi 4 tisíc domén. Nyní už nepracuje, firmu vede jeho 7 kolegů a občasně školí SEO ve firmách. S ním vedl debatu Libor Hoření, kterému teď bylo 25 let a je majitelem největší online kuchařky toprecepty.cz, také má podíl v chlapskazasilka.cz a dalších projektech, o kterých se vtipnou formou zmiňuje v záznamu.

Večerní networkingová afterparty se protáhla pro některé až do šesté ranní a odnesli jsme si hodně srandy. Letošní summit byl velmi povedený, i podle hodnocení účastníků, kterým děkujeme a věříme, že informace bohatě zhodnotí. Těm, kteří se nemohli zúčastnit určitě doporučíme pořídit videozáznam z celé konference. Jelikož letošní ročník byl možná poslední. Tak jako bonus ke koupi záznamu dostanete, i loňský ročník, o alternativních investicích, který provázelo 15 řečníků.

Vít Schaffarczik