Skip to main content
Investice

AMERICKÉ AKCIE ZAHÁJILY TÝDEN SILNÝM RŮSTEM. NÁLADU PODPOŘILY VELKÁ AKVIZICE BUFFETTOVY FIRMY A OŽIVENÍ CEN ROPY

Napsal 6 září, 201515 března, 2018No Comments

Americké akcie zahájily týden silným růstem. Náladu podpořily velká akvizice Buffettovy firmy a oživení cen ropy

Americké akciové trhy zahájily týden růstem, k němuž jim pomohly optimismus ohledně Číny a Řecka a zpráva, že Warren Buffett kupuje velký průmyslový podnik. V polovině obchodování hlavní indexy přidávaly přes procento a do konce seance zisky dále navyšovaly.

Index Dow posílil o 1,39 % na 17 615,17 bodu, S&P 500 zpevnil o 1,28 % na 2 104,18 bodu a Nasdaq Composite vzrostl o 1,16 % na 5 101,80 bodu. Dařilo se akciím ve všech hlavních sektorech, nejvíce odvětvím energetiky a základních materiálů (pomohla zpráva o nečekaně vysokém dovozu ropy do Číny), přes procento a půl zpevnily i tituly technologických a průmyslových firem, jen těsně nad nulou zakončil pondělní seanci sektor veřejných služeb. Index volatility VIX klesl o 8,66 % na 12,23 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o sedm bazických bodů na 2,23 %.

Index S&P 500 na konci minulého týdne sestoupil do pásma podpory těsně nad 200denním klouzavým průměrem. Pokud tedy někdo sázel na další odraz benchmarku od této důležité technické hranice, byl v pondělí odměněn největším růstem indexu za poslední tři měsíce. Dow svým růstem ukončil sedmidenní sérii denních poklesů.

jvP11aDRrdWpbSToPkD4oSNlIJb3YMnyXXlIyZBF3j9uE44lIZBvcV3gC3rzuGDm7-QLxSs1b1FRwMcRhHIM2dRaGsKlcHwTpT4ZaIK8GR4_hYMn0Nb30UAf1PvbmDK_j0MEzTv1-17

Neuspokojivé údaje z čínské ekonomiky posílily naděje na další podpůrná opatření ze strany Pekingu. Řecko a mezinárodní věřitelé se mezitím podle všeho blíží dokončení dohody o třetím záchranném programu pro tuto zemi, která by tak mohla získat až 86 miliard eur.

Investiční společnost Berkshire Hathaway proslulého amerického miliardáře Warrena Buffetta oznámila, že se dohodla na převzetí americké průmyslové společnostiPrecision Castparts. Transakce firmu ohodnocuje na zhruba 32 miliard dolarů a podle analytiků dokazuje, že je v oblasti fúzí a akvizic stále živo. Precision Castparts působí rovněž v České republice, kde má výrobní závod v Plzni. Její akcie v pondělí posílily o 19,11 %.

„Podle mě byl pondělní růst spíše krátkodobým vzepětím. Podpořily ho oživení cen ropy a zisky na evropských a čínských trzích. Ropa ale zůstává pod tlakem a považovat její jednodenní posílení za dobrý argument pro nákup akcií je hodně naivní,“ uvedl Peter Boockvar, hlavní tržní analytik The Lindsey Group. Další experti spatřovali v pondělí hlavní katalyzátory růstu cen akcií ve výrocích Stanleyho Fischera z Fedu na adresu americké inflace (stále příliš nízká) a v Buffettově velkém nákupu.

Akcie IBM (+1,01 %) posílily o zhruba procento a půl poté, co právě Buffett prohlásil, že má rád, když cena akcií této firmy klesá, protože pak může společnost provádět zpětné odkupy akcií levněji. Buffettova Berkshire Hathaway drží v IBM 8,12% podíl.

Dařilo se akciím Twitteru (+9,10 %). Ty těžily z informací o dohodě o partnerství firmy s nejvyšší americkou ligou amerického fotbalu a o tom, že ředitel firmy Jack Dorsey a další členové vedení firmy nakupovali akcie společnosti.

TkdYxsaR5W-kglF-MNpgDYIOHo3Df_KqiVOCZ5Sm-Xf-Bq3qtVbZVvT5wjAt_9Udkj3gE887YsCqSx63nvzkBnhpkUB0uYtSTfIqaOrVBPfmWb5nx63WnNZxezEMArZN5dXwi31N-20

Akcie společnosti Aquinox Pharmaceuticals (+83,78 %) posilovaly až o 300 % poté, co firma oznámila úspěšné výsledky testů léku na intersticiální cystitidu, tedy bolestivé problémy s močovým měchýřem. Za dva obchodní dny akcie posílily až o 1 000 %.

Po skončení obchodování oznámila společnost Google změnu korporátní provozní struktury. Vznikne společnost Alphabet, pro niž bude celý Google dceřinou firmou. Nová firma bude také veřejně obchodovanou entitou Googlu. Všechny akcie Googlu budou převedeny na akcie Alphabet, nadále se ale budou obchodovat pod tickety GOOGL a GOOG. Sundar Pichai, dosavadní viceprezident firmy, který stál za projekty internetového prohlížeče Chrome a operačního systému Android, se stane ředitelem Googlu, jeden ze zakladatelů a dosavadní ředitel Googlu Larry Page nově povede celou Alphabet. Page uvedl, že Alphabet umožní lepší organizaci činností firmy, která se v současnosti zabývá řadou vzájemně ne vždy úplně souvisejících projektů v mnoha odvětvích. Firmy zastřešené Alphabet mají být nezávislé a mají vytvářet vlastní značky.

SLABŠÍ DOLAR, DRAŽŠÍ ROPA

Americký dolar na devizových trzích sestoupil z nejvyšší úrovně za téměř čtyři měsíce, na kterou se dostal v pátek. Místopředseda Rady guvernérů Fedu Stanley Fischer televizi Bloomberg řekl, že americkou centrální banku „zatěžuje“ celosvětový vývoj směrem k poklesu cenové hladiny. Je to ale prý jen jeden z mnoha faktorů, které Fed sleduje.

Fischerova slova vnesla pochybnosti do všeobecného přesvědčení trhu, že Fed zřejmě již v září poprvé po zhruba devíti letech přistoupí ke zvýšení základních úrokových sazeb. Více jasno by do těchto spekulací mohla vnést čtvrteční data o červencovém maloobchodním prodeji v USA.

Ceny ropy se v pondělí zotavily z dlouhodobých minim a stouply až o tři procenta. Trh podpořil růst zájmu o benzín a naftu v USA, k němuž přispěly výpadky v rafinérské činnosti. Ceny pomohl zvýšit i pokles amerického dolaru, který zlevňuje komodity obchodované v této měně držitelům jiných měn.

Severomořská ropa Brent se během dne propadla až na šestiměsíční minimum 48,24 USD za barel, před 19.30 SELČ ale přidávala asi tři procenta a pohybovala se kolem 50,10 USD za barel.

Americká lehká ropa WTI, jejíž cena byla během asijského obchodování nejníže za čtyři a půl měsíce, vykazovala ve stejnou dobu růst o téměř dvě procenta na zhruba 44,65 dolaru.

Oba typy ropy v pátek následkem přetlaku nabídky na globálním trhu završily šestý týden ztrát, což znamenalo nejdelší týdenní pokles od přelomu roku. „Ceny ropy v pondělí zvyšuje zájem o zpracované ropné produkty,“ uvedl podle agentury Reuters výkonný viceprezident společnosti Powerhouse David Thompson. Během letních měsíců, kdy v USA vrcholí motoristická sezóna, trh se zpracovanými ropnými produkty obvykle výrazně roste.

300-23

Cena zlata se po delší době podívala nad 1 100 USD za trojskou unci.

 

 

 

 

Tomáš Zdražil

V osmnácti jsem si přečetl Bohatý táta, chudý táta od R. Kiyosakiho, na to začal podnikat. V roce 2015 objevil Bitcoin a založil Investree. Chtěl jsem zpřístupnil informace veřejnosti, propojovat příležitosti a organizovat byznys eventy po světě. Baví mě vanlife, jachting, coliving a minimalismus. Pět let jsem žil na pěti kontinentech a snažím se fungovat jako globální občan, když zrovna nežiji Bali v Brně na přehradě.