Skip to main content

Aquinox Pharmaceuticals zveřejnila pozitivní výsledky svého nového léku. Díky tomu zažila divoký nárůst své hodnoty, který během dvou obchodovacích dnů vyskočila o více než dva tisíce procent. Pondělní obchodování muselo být šestkrát zastaveno.

 

Úžasné dny zažila na burze kanadská farmaceutická firma Aquinox Pharmaceuticals. Ta v pátek jednak zveřejnila své dobré hospodářské výsledky za první pololetí a jednak vydala zprávu o pozitivních výsledcích testů nového léku na boleti močového měchýře.

Následoval raketový růst společnosti na akciovém trhu. Ještě v pátek firma navýšila svou hodnotu o 400 procent. V Pondělí pak následoval růst o dalších 365 procent.

Celkově tak Aquinox Pharmaceuticals od čtvrtka navýšila své akcie o více než dva tisíce procent, když se její hodnota zastavila na současných 422 milionech dolarů (asi 10,4 miliardy korun). V dolarech je to oproti čtvrteční uzavírací ceně nárůst o 1,79 za jednu akcii.V prvních dvou hodinách muselo být obchodování s akciemi společnosti dokonce šestkrát zastaveno. Překročilo totiž jistící limity, které mají za úkol snížit prudké výkyvy.

U farmaceutických a biotechnologických firem ale podobný nárůst není zase až tak neobvyklý. Jejich příjmy se totiž většinou opírají o jeden klíčový lék, který se musí před vpuštěním na trh testovat. Pokud testovaní dopadne dobře, značí to, že má firma potenciálně silný produkt a její hodnota pak letí vzhůru.

 

Tomáš Zdražil

V osmnácti jsem si přečetl Bohatý táta, chudý táta od R. Kiyosakiho, na to začal podnikat. V roce 2015 objevil Bitcoin a založil Investree. Chtěl jsem zpřístupnil informace veřejnosti, propojovat příležitosti a organizovat byznys eventy po světě. Baví mě vanlife, jachting, coliving a minimalismus. Pět let jsem žil na pěti kontinentech a snažím se fungovat jako globální občan, když zrovna nežiji Bali v Brně na přehradě.