Pokud nemáš tušení co je Bitcoin, jsi tu správně! Nemá smysl úplně investovat do něčeho o čem nic nevíš. Předpokládám, ale že víš jak fungují peníze a centrální banky. Alternativa může být poslechnout si zdarma naše podcasty, nebo přednášky z konference Cashflow summit a Satoshitalks. Co je Bitcoin popsal lajcky i Jakub Vejmola na svém Bitcoinovém kanále.
1. Co je Bitcoin ve zkratce?
Bitcoin vymyslel geniální programátor a kryptograf Satoshi Nakamoto. Není to jeho pravé jméno, jen pseudonym a není vlastně ani úplně jisté, jestli to byl jeden člověk, nebo více lidí. Princip digitální měny byl publikován již v r. 2008, poprvé však byla bitcoinová síť uvedena do ostrého provozu v lednu 2009, kdy také proběhla první bitcoinová transakce.
Bitcoin je nejčastěji zmiňován jako digitální (virtuální) měna. Přesnější by však bylo spíše označení bitcoinová síť, případně protokol, kde rozlišujeme Bitcoin jako síť a bitcoin jako měnovou jednotku. Jedná se o síť počítačů, které navzájem komunikují v režimu peer-to-peer (P2P) – tedy tzv. rovný s rovným. Je to pravý opak toho, kdy se počítač připojuje k nějakému centrálnímu zdroji (serveru). Právě tato decentralizace je jednou z hlavních výhod bitcoinu.
Bitcoin není nic hmotného – je to jen digitální otisk informace o vlastnictví, spojený s konkrétní bitcoinovou adresou. Pokud tedy „vlastníte“ nějaké mince, jde v tomto případě o všemi sdílenou informaci, že jste nějaký počet BTC vytěžili, koupili, nebo vám je někdo poslal a nyní se nachází na bitcoinové adrese, ke které vlastníte tzv. privátní klíč (digitální podpis nutný k „utracení“ bitcoinu. Není to tedy ani soubor, který byste měli uložený v paměti počítače. Systém je navržen tak, že do r. 2140 v síti vznikne cca 21 milionů BTC, 99% všech bitcoinu však bude vytěženo kolem roku 2033.
2. Jak Bitcoin vzniká = těží se?
Bitcoiny nikdo netiskne, ten se těží. Pro fungování bitcoinové sítě je nezbytné, aby ji někdo udržoval v chodu a především potvrzoval transakce, které v ní probíhají. Této činnosti se věnují mineři – těžaři, kteří si za tím účelem pořizují specializovaný hardware. Podstatné je, že těžaři poskytují špičkový počítačový výkon k vyřešení náročných výpočetních operací. Snaží se tak najít řešení matematického problému dříve než ostatní mineři, pokud se jim to podaří, získají právo k potvrzení všech transakcí, které jsou zahrnuty do tzv. bloku.
Za to získají těžaři předem nastavenou odměnu – v současnosti je to 6,25 BTC (Další půlení odměn v dubnu 2024 na 3,125 BTC) a také všechny poplatky z transakcí, které se v bloku nacházejí. Jednotlivé bloky se následně zařazují do Blockchainu – sdíleného a veřejného registru, kde má každý možnost vidět všechny transakce – svoje i všech ostatních. A to jak probíhající, tak i všechny ostatní, zapsané od vzniku bitcoinové sítě. Blockchain je také často označován za „účetní knihu“, do které má kdokoliv přístup a pro všechny se zde nacházejí ve stejném okamžiku stejné informace.
Jednotlivé bloky se následně zařazují do Blockchainu, sdíleného a veřejného registru, kde má každý možnost vidět všechny transakce – svoje i všech ostatních. A to jak probíhající, tak i všechny ostatní, zapsané od vzniku bitcoinové sítě. Blockchain je také často označován za „účetní knihu“, do které má kdokoliv přístup a pro všechny se zde nacházejí ve stejném okamžiku stejné informace.
- Každý blok musí být ověřen a „schválen“ celou sítí, aby se mohl stát součástí blockchainu
- Transakce se stává trvalou součástí – zápisem do účetní knihy
- Do blockchainu může vidět každý – účetní kniha je veřejná
- Každý počítač, který je součástí bitcoinové sítě, má od této účetní knihy neustále aktualizovanou kopii
3. Bitoin je nezfalšovatelný
Není možné poslat peníze dvakrát. Je to právě kvůli decentralizaci. Všechny transakce a jejich potvrzení jsou ověřeny celou sítí navzájem propojených počítačů. Pošlete-li někomu bitcoiny, nejdříve musí tuto transakci ověřit decentralizovaná síť tzv. nodů (uzlů), které díky sdíleným informacím v blockchainu zjistí, jestli je transakce tzv. validní. Jestli se na adrese, ze které odesíláte např. 1 BTC, tento bitcoin skutečně nachází a vy ho tak můžete utratit. Následně tuto transakci spolu s ostatními zpracovávají těžaři – snaží se z nich vytvořit blok, který splňuje určitá kritéria, založená na řešení matematické úlohy (viz výše). Ten nejúspěšnější těžař sestaví blok, ve kterém jsou všechny transakce platné a ověřené. A tento blok je přidán k celému řetězci všech ostatních bloků – tedy blockchainu.
U banky vše kontroluje centrální orgán – instituce, které musíte důvěřovat, u bitcoinu je důvěra v prostředníka nahrazena matematickými zákony a kryptografií.
4. Jak založit peněženku a jak Bitcoin jednoduše koupit?
A už víš co je Bitcoin?
Vydrž, sranda teprve začíná. Protože teď to nejzásadnější, ať víš co je adresa, privátní klíč a peněženka. Napsal jsem pokračování, takový základní aktualizovaný článek, jak jednoduše Bitcoin koupit a bezpečně držet.
Zdroj: White paper, Wikipedie, Ebook Karla Fillnera