Skip to main content

Která rizika mohou převrátit světové pořádky vzhůru nohama?

„V základním scénáři sice počítáme s pokračujícím mírným oživením, uvědomujeme si však rizika pro své předpovědi světového růstu,“ píší analytici z Morgan Stanley. Jaká rizika je straší nejvíce?

1. Silný americký dolar, jestřábí Fed a oslabující spotřebitelská důvěra

V rizikovém scénáři Morgan Stanley americký dolar dále posiluje a Fed navzdory nižší než kýžené 2% inflaci zůstává nekompromisní s měnovou politikou, kterou nehodlá opět uvolnit. Znamenalo by to zvýšení volatility na trzích rizikových aktiv a spolu se slabším ekonomickým růstem by to dopadlo na spotřebitelskou důvěru a výdaje.

2. Politická nejistota a silné euro se podepíší na investicích v Evropě

Slabý ekonomický růst se může začít promítat do snížení kapitálových výdajů a produktivity, varuje Morgan Stanley. Absence růstu a silnější euro mohou způsobit recesi v eurozóně po dobu 3 až 6 měsíců. ECB by byla nucena prodloužit program kvantitativního uvolňování až do roku 2017.

3. Japonsko zasáhne slabší globální poptávka

Pomalé oživení spotřebitelských výdajů by mohlo vést ke stagnaci kapitálových investic. Poptávka po vývozech může klesnout a finanční trhy mohou projít korekcí.

4. Čínské snahy stimulovat ekonomiku nebudou efektivní

Rizikový scénář Morgan Stanley počítá se zrychlením odlivu kapitálu z Číny, což by tamní centrální banku přimělo utáhnout měnovou politiku právě v době, kdy se ekonomika potýká s deflačními tlaky.

5. Indii se nepodaří provést klíčové reformy

Neúspěch v komunálních volbách může přimět indického premiéra Nárendru Módího vzdát se plánů na konsolidaci veřejných financí a začít naopak zvyšovat státní výdaje. V reakci na to by klesla důvěra investorů v tuto zemi, což by vedlo ke zpomalení investic a oslabení indické rupie.

6. Brazílie opráší starou politiku

Vláda by mohla snížit daně ve snaze stimulovat růst. Mohlo by to vést ke zvýšení výnosů z dluhopisů a zpochybnit schopnost země splácet obrovské dluhy, které za léta nahromadila. Měna by reagovala dalším poklesem, což by vedlo k nárůstu inflace.

7. Nízké ceny ropy a mezinárodní situace zdecimuje Rusko

Klesající ceny ropy by mohly destabilizovat rubl, přimět centrální banku ke zvýšení úroků a uvalení kapitálových kontrol. Když k tomu připočteme sankce, nebylo by se asi co divit případnému zrychlení odlivu kapitálu.

Zdroj: Morgan Stanley

Jakub Hnízdil

Investor do nemovitostí. Posledních 10 let mě zajímají fyzické kovy, hlavně stříbro.