Člověk investuje, zkouší, prodělává, jsou to emoce, ale určitě žádná jistota. Pasivní příjem v investování fakt DLOUHODOBĚ není. Tečka. Tyhle řádky jsou moje drahé zkušenosti. Sám jsem se prokousal přes finance k tradingu, nemovitostem v exekuci, hyipům, investičním skupinám a dalším alternativům. Až nakonec jsem na to přišel…
Pravidlo jedna je nenaletět finančním podvodníkům, kterých tu je jak mušek na hnoji. Na trhu je mraky firem, většina se tváří jako MLM, ale je to regulelní ponzi. Pokud je podvodnická firma například z Rakouska, nikdo na ni nemůže, těžko se s ní budete soudit. V rámci EU smí totiž působit ve všech členských zemích a tím podléhá rakouskému regulátorovi. Tomu je ovšem úplně jedno, jestli nějaká rakouská firma XY obírá hloupý český lid. Může jít o diamanty, forex, automatické obchodní systémy, copy trading, nebo cokoli dalšího. Za poslední dobu skončil Kairos, Recyclix, někteří si na to půjčili a nedopadli dobře. Znám osobně borce co mi píšou a jsou statisíce i miliony v mínusu. Poslechli „odborníky“, kteří jim radili, ať si na to někde půjčí. Velká škoda Adame, jak si za to mohl dávat ruku do ohně, za něco co nikdy neexistovalo?
S tím se dostáváme k bodu dva. Nepůjčujte kamarádům a známým. Ve většině případů přijdete o peníze a přátelství. Úrokové sazby jsou na minimech a chuť riskovat je větší, ale pokud vám nepůjčí banka je něco špatně. Také existují P2P půjčky typu Zonky, kde se dá půjčit na cokoliv. Určitě vám to za těch pár % na úroku nestojí. Sám jsem si půjčil a vrátil to, pak jsem sám půjčil a nebylo mi vráceno. Směnky jsou krásný papíry, ale chleba si za ně nekoupím, alespoň je mám ve složce s vysvědčením.
A teď největší paradox. Člověk chtěl hrát hru bohatých, mít měsíčně deset nebo dvacet procent. Ok, někdo chodí do casina, já dal vyšší desítky tisíc do takovýchto projektů, ale byly to peníze, které jsem dokázal riskovat. Někde mi vydělali dost, protože jsem je průběžně vybíral a nastoupil jsem do letadla na začátku, ne až když už hořelo. Ovšem v nějakých projektech peníze shořely. Teď vím, že daleko víc % se dá udělat úplně jinak a ve veřejných projektech. Je potřeba jen mít dlouhodobou strategii. O tom napíšu níže.
Pravidlo tři. Je jedno jestli soukromá společnost nebo investiční skupina zkrachuje za rok nebo za pět let. Vždy o peníze přijdete, protože nevíte, kdy ten okamžik nastane. Nic netrvá věčně a nikdy do dané firmy nevidíte jako majitelé a vlastně je vše postavené jen na důvěře. Všichni, kteří vám něco prodávají, vám prodali hlavně důvěru. Přiznejte si že investicím, burze a těm fondům a investičním věcem, kde posíláte peníze vůbec nerozumíte.
Pravidlo čtyři – je to psáno všude – diverzifikace. To, že dáte peníze do x akcií, nebo že reinvestujete jen do tří HYIPů, není diverzifikace v rámci jedné obasti. Když padají akciové trhy, padají akcie x i y. Co tak nějaký svůj byznys nebo mít něco fyzického v portofliu?
Teď jsou nemovitosti přepálený, ale taková půda a komodity jsou dostupnějši. Já mám už jasno, zbohatnout za měsíc nechci, ani vidět žádné procenta měsíčně na papíře, i kdyby šlo o půl procenta. Je to past. Věřil jsem takové jedné české nejmenované investiční skupině, která tu byla několik let a teď budu čekat na peníze až pět let a modlit se. Můj známý měl 7 let peníze u tradera, který mu spravoval peníze a jezdili spolu na dovolené, teď jsou škody nad sto milionů a nic neuvidí. Naštěstí má svoje firmy a další pojistky a nevsázel na jednu kartu, kor jednoho tradera.
Pravidlo pět. Na internetu je kupa bullshitu, lidé vám prodají cokoli. Američtí vědci zjistili, že lidé věří všemu, co američtí vědci zjistili. Je to tak. Nevěřte ani mně, jsem člověk a mohu se mýlit a určitě neznám návod kde jistě vyděláte. Bez dělání chyb to ani nejde. Taky říkám všem, ať jsou poradci sami sobě, protože největší aktivum je finanční vzdělání. Než do něčeho pošlete peníze, emoce nechte stranou a ujistite se, že se to nešíří jen díky provizím, tam většinou fouká vítr do hrobu.
K čemu jsem se teda dopracoval a proč mi nedávají měsíční výnosy smysl?
Je to jednoduchý, protože velké peníze se vydělávají jinou cestou, nikdo se házením lopaty do Forbesu nedostal. Velcí hráči mají dlouhodobé strategie, nejvíce majetku se přelívá v krizích, nebo trzích, které všichni známe. Ovšem, když veřejnost nakupuje, chytřejší a velké ryby už prodávají. Je to jako teď u nemovitostí, kupující si říká jak dobrou má nemovitost s levným úrokem a prodejce si mne ruce, jak udělal pomalu 100 % za pár let držení a ještě se zbavil úvěru zavčas. Vše je o úhlu pohledu.
Trhy jsou cyklický, fyzické kovy jsou tu tisíce let, drží hodnotu a v krizích nabývají na ceně. Určitě lepší mít kilo stříbra a unci zlata, než se radovat, že máte nějaký dluhopisy na 7 % ročně. Snad ne ještě státní. To je můj názor, který někteří pochopí za pár let. Já nakupuji napřímo z Německých skladů.
To není všechno, od roku 2009 do scény vstoupili kryptoměny, které přináší nové příležitosti. Buď si řeknete, že je to bublina, nebo se o tom dozvíte něco víc. Možná je Česko velmoc v pití piva, ale také v investování do kryptoměn, při počtu na hlavu. Také tu máme jedny z top kapacit na světě, koncept Paralelní Polis je toho důkazem. Nyní existuje stovky digitálních měn a projektů, které mění svět k lepšímu, jako Ethereum, Golem, Bat a další. Je to decentralizová veřejná síť, kde stovky procent jsou možné i za měsíc a nikdo nic nemanipuluje, negarantuje a netiskne. Bitcoin na historických maximech je toho důkazem, ceny můžete vidět na Coinmarketcap. Držet doporučuji v české hardware peněžence – Trezoru, pokud to jde.
A kde se o nemovitostech, sdílené ekonomice, kryptoměnách, akciích, fyzických aktivech a těch smysluplných investicích dozvědět víc? Třemi slovy. Cashflow summit 2017.