Sdílej a bartruj, ušetříš tak spoustu nákladů a můžeš lowcost procestovst celý svět. Sdílí se všechno možné všude kolem nás, možná si to ani neuvědomuješ nebo jen nevíš o tom, co všechno jde posharovat. Dnes už můžeš sdílet dokonce zbylou porci ze tvé večeře nebo se podělit s lidmi o místa, kde si můžou grátis natrhat maliny a další ovoce. Je toho spousta. Vybrala jsem několik aplikací a webů, které mi přijdou nejužitečnější a které sama ráda často využívám.
AirBnb
Portál, který ti zprostředkuje pronájem ubytování. Funguje ve 190 zemích. Díky AirBnb se při cestování dostaneš k místním a poznáš tak líp jejich kulturu a nové kamarády. Určitě jsi o AirBnb už někde slyšel, ale pokud ne, registruj se přes tento odkaz, získáš 725Kč na svůj první pobyt.
Couchsurfing
Jak už z názvu může být jasné, jde o přespání u lidí na gauči. Ne doslova. Ale je to bezplatné bydlení u někoho doma. Jde o sociální síť, přes kterou můžeš ubytovat někoho u sebe doma, nebo ty u někoho pár nocí přespat. Princepem však není jako u AirBnB sehnat pouze ubytování, ale hlavně se s hostitelem navzájem kulturně obohatit. Můžeš se tak seznámit se spoustou nových lidí.
Blablacar
Neboli dřívější “jízdomat” využívám asi nejčastěji. A to hlavně na krátké vzdálenosti. Dostanu se tak kamkoliv autem rychleji, levněji a komfortněji oproti jízdě ve vlaku nebo autobusu. Dokonce i za hranice. Ještě se mi nestalo, že bych měla nějakou negativní zkušenost, naopak, vždycky si po cestě dobře popovídáme. Jedenkrát při jízdě z Uherského Hradiště do Brna jsem jela s tak skvělou partou, že jsme si v Brně ještě zašli na pivo a povídali si až do noci.
HoppyGo
Pokud ti je Blablacar málo a potřebuješ celé auto jen pro sebe, není problém si ho od někoho půjčit. Nebo ty, pokud sedíš od rána do večera v práci a auto ti stojí nevyužité v garáži, pronajmi ho a přivydělej si. My jsme si nedávno půjčili auto v Brně, abychom si mohli jet do Opavy pro naši motorku Benelli, na které teď cestujeme po Evropě. Jediná věc, která nás překvapila, bylo omezení 200km na den. Limit jsme samozřejmě překročili a museli doplácet 3 kč na kilometr, ale za zážitek v Audi to stálo.
Workaway
Bydlení i stravu ti zajistí portál Workaway, ty si jen kup letenku, jízdenku nebo třeba stopni auto. S workawayem už máme několik skvělých zkušeností a letos pokračujeme. Zrovna jsem ve Švýcarských Alpách, kde pro sebe máme celý dům, který koupil jeden mladý švýcarsko-thajský pár a potřebují pomoct s rekonstrukcí. Máme tu to-do-list, co je potřeba a sami si organizujeme čas. Je to super na odreagování. Když pomůžeme 3-4 hodiny denně, za to máme celý dům pro sebe, včetně jídla. Zbytek dne cestujeme po okolí, trháme ostružiny, jógujem a užíváme si přítomnost.
Podobných příležitostí jak bydlet free je spousta. Časem chceme zkusit třeba hlídání domácích mazlíčku, když majitelé odjedou z domu. Nebo nabídnout svůj dům/byt k výměně, to ti dá nekonečno možností k bydlení.
Na ovoce
Není to jen o bydlení a cestování. Sdílej jídlo !
Znáte veřejná místa, obecní sady, kde ovoce hnije na stromech? Můžete takové místo přidat do skvělé aplikace “Na ovoce”. Najdeš si v okolí místa, kde si free můžeš utrhnout třeba jablko ze stromu, medvědí česnek, borůvky a další ovoce. Nenech si je jen pro sebe a poděl se s ostatními.
I love Olio
No jo ovoce je málo. Tak si najdi v okolí někoho, kdo uvařil plný hrnec boloňských špaget a zajdi k němu na oběd. Aplikace OLIO zprostředkuje jídlo od snídaní až po večeře, dokonce i samotné potraviny tam můžeš najít. Tak sdílej, co uvříš i ty.
Stocard
Vždycky jsem měla přeplněnou peněženku těma všema věrnostními kartičkama, a nedejbože aby mi jedna chyběla. Proto už nějakou dobu používám aplikaci Stocard, kam jsem si nahrála všechny kódy věrnostních karet a teď už v obchodě ukazuju jen mobil. Některé prodavačky se ještě tváří překvapeně, ale většina už je zvyklá. Nejlepší na tom je, že tvoje kartičky si může do mobilu zkopírovat tvoji kamarádi a budou sbírat body za tebe.
Revolut
Revolut je jedna z nejrychleji rostoucích fintech společností na světě. Můžeš si během minuty založit v mobilní aplikaci Revolut vlastní účet, držet na něm peníze ve 26 měnách a směňovat je za ten nejvýhodnější směnný kurz. Prostřednictvím aplikace jde taky provádět bezplatné mezinárodní transakce anebo platit či vybírat z bankomatů bezkontaktní kartou MasterCard/Visa ve 130 měnách po celém světě, což se mi při cestování opravdu hodí.
Facebookové skupiny
Na facebooku jsem členem různých skupin na sdílení. Přes spolubydlení, sdílené jízdy, tak třeba “Zerowaste kolotoč”. To je moje oblíbená skupina. Lidé tam sdílí všechno, co už doma nevyužijí a je škoda to vyhodit. Přes jídlo, kuchyňské spotřebiče, oblečení nebo knížky. Skvělá příležitost, jak si vybavit třeba kuchyň, nebo se zbavit zbytečností, které ti doma překáží.
Zerowaste je vlastně hrozně hezká myšlenka, kterou šetříš sebe i planetu. Pokud nevíš jak na to, můžeš si do začátku přečíst tento jednoduchý eBook s pár tipy.
Ve skupině TO ZA TO STOJÍ, sdílíme užitečné odkazy, inspirační a smysluplné články, videa a všechno co za to stojí.
Sociální sítě
Pokud si myslíš, že jsi nikdy nic nesdílel nebo toho nevyužíváš, myslím, že se mýlíš. Co Facebook a Instagram? Denně tam někteří z nás přispívají fotkama nebo myšlenkami. Tyto sítě jsou plné inspirací, ze kterých ať už vědomě nebo nevědomě čerpáme. Super zdroj informací, ať už k cestování, vaření nebo cvičení. Já z tama čerpám dost často. Když nevím co vařit, mrknu na insta na nějakou šikovnou vařilku. Když se chci naučit nějakou novou acroyoga pozici, mrknu na insta na nějakou jogínku atd… A taky sama přispívám, tak se můžeš inspirovat u mě na Instagramu nebo Facebooku.