Republika Maršálových ostrovů (RMI) je ostrovní stát, který najdeme v souostroví ve střední části Tichého oceánu. Tento stát má okolo 60 000 obyvatel a v současnosti používají jako svou měnu Americký dolar a chystá se vydat vlastní kryptoměnu Sovereign.
Jsou na nejlepší cestě stát se prvním národem, který vydá kryptoměnu jako zákonné platidlo. Nová měna se symbolem SOV a bude distribuován veřejnosti prostřednictvím ICO a stane se zákonným platidlem, spolu s Americkým dolarem.
Zákonodárci pro tichomořskou ostrovní zemi 26. února schválili prohlášení a vydání zákona o vládních měnách 2018. „Účelem tohoto zákona je deklarovat a vydávat digitální decentralizovanou měnu založenou na Blockchainu jako zákonné platidlo Republiky Marshallových ostrovů.“ Zákon dále říká, že měna bude vydána ministerstvem financí a uvedena prostřednictvím počáteční nabídky ICO. Očekává se, že Sovereign bude vydán veřejnosti v průběhu tohoto roku, poté vláda umožní participaci globálním investorům.
Podle společnosti CTech bude 70 % získaných prostředků použito k vyrovnání nedostatků v očekávaném rozpočtu. 10 % bude věnováno projektům udržitelnosti spojeným se změnou klimatu a zelené energie a zbývající část výtěžku bude rozdělena rezidentům státu.
Prezident Maršálových ostrovů, Dr. Hilda C. Heine, prohlásil: „Jde o historický okamžik, kdy naši obyvatelé budou používat vlastní měnu kromě amerického dolaru. Je to další krok k projevu naší národní svobody.”
Zabezpečení kryptoměny Sovereign
Neema, izraelský startup, který usnadňuje mezinárodní převody peněz prostřednictvím aplikace, bude rozvíjet základní technologii nové kryptografické měny pomocí veřejného protokolu nazvaného „Yokwe“. Tento protokol je určen ke zmírnění obav o datech uživatelů a finanční kriminalitě tím, že propojuje účty se skutečnými indentitami ověřenými vládami.
„Všichni jsme snili o tomto dni, kdy první země začne vydávat vlastní kryptoměnu,“ napsal Barak Ben-Ezer, generální ředitel a zakladatel společnosti Neema. „Jakmile uspějeme, SOV nás přivede o několik kroků blíže k svobodnému, osvobozenému světu, ve kterém peníze proudí peer-to-peer, okamžitě a nákladově efektivně a žádná další entita nemůže libovolně vytisknout víc,“ uvedl.
Situace s Venezuelou
Avšak Maršálovy ostrovy nejsou jediným státem, který se přiklání ke kryptoměnám jako doplňku pro zákonné platidlo. Venezuelská vláda zahájila předprodej své kontroverzní měny Petro už někdy začátkem února. Američtí zákonodárci považují tento krok jako způsob vyhnutí se mezinárodním sankcím. Tiskové prohlášení Marshallových ostrovů však zdůraznilo, že Sovereign se od Petra liší. Prohlášení SOV konstatuje, že na rozdíl od společnosti Petro bude SOV zákonným platidlem země, jak je definováno v zákoně, který parlament schválil. Dále je RMI blízkým spojencem USA, zatímco Venezuela je pod embargem. SOV bude decentralizovanou kryptoměnou, která je jednoznačně určena situací na trhu, zatímco Petro je spojeno s cenou ropy.
RMI je malý ostrovní národ, ale velmi suverénní a je členem OSN. Pokud tedy RMI nakonec vypustí vlastní kryptoměnu, která bude zákonným platidlem, dopad by mohl být obrovský.
Zdroje: bitcoinmagazine.com, coindesk.com, telegraph.co.uk