Skip to main content

Těžba kryptoměn je dnes doslova závod v plné polní. Od roku 2009, kdy byla spuštěna první digitální měna Bitcoin se na celosvětový trh vplížilo nespočet dalších měn. Zajímá tě těžba kryptoměn a chceš se do toho trendu dostat taky ? Sepsali jsme pár základních informací jak na to.

Které altcoiny jsou pro těžbu vhodné ?

Kdybys začal těžit Bitcoin už v roce 2009, mohl jsi teď mít vydělaných tisíce dolarů. Nicméně, Bitcoin není dobrou volbou pro začínající těžaře, kteří chtějí pravděpodobně těžit v malém množství. Počáteční investice a náklady na údržbu jsou pro běžné spotřebitele nemalé.

Litecoin, Dogecoin a Feathercoin jsou tři kryptoměny, které jsou nejvhodnější a značně výnosné i pro začátečníky. Při aktuální hodnotě litecoinu by člověk mohl vydělávat od 50 centů až do 10 dolarů denně. Dogecoins a Feathercoins by přinesli zisk o něco nižší, ale každým dnem jsou stále více populární. A v nárustu hodnoty kryptoměn právě leží klíč k pořádnému zisku.

Protože se stále více lidí přidává ke kryptoměnovému šílenství, bude čím dál obtížnější s těžbou začít. Budeš potřebovat stále výkonnější hardware, grafické karty, vzrostou náklady na elektřinu i chlazení. Zpočátku prostě počítej s větší investicí.

K pochopení ti ještě můžou pomoc tyto top 3 Bitcoinové těžební způsoby. Také se ujisti, že žiješ v zemi, kde je těžba legální.

Aby jsi pochopil, jak těžba funguje, mrkni na krátké video.

blank

Stojí těžba kryptoměn vůbec za to?

Jako hobby určitě ano, denně můžeš generovat malý příjem, třeba dolar nebo dva. Zmiňované digitální měny jsou dostupné všem. Investované náklady na pořízení hardwaru se ti tak můžou vrátit během 6-18 měsíců.

Jako druhý příjem spíš ne, výdělek z těžby není spolehlivý způsob, jak vydělávat stabilní peníze. Zisk z těžby se stává významným pouze tehdy, když je někdo ochoten investovat alespoň $3000 – $5000 do prvotních nákladů na hardware, grafické karty a veškerou techniku. Pak by člověk mohl potenciálně vydělávat $50 denně a více.

Neočekávej příliš

Pokud je tvým cílem získat velké peníze, pak je lepší kryptoměny nakoupit a držet. Pokud se rozhodneš pro těžbu, dělej to spíše jako koníček s návratem velmi nízkého příjmu.

Zkušení těžaři se snaží udržet náklady na energie pod 0,11 $ za kilowatthodinu. Těžba s 4 GPU grafickými kartami lze vytěžit okolo 8,00 $ až 10,00 $ denně (v závislosti na kryptoměně, kterou si vybereš), což je něco kolem 250 $ až 300 $ za měsíc.

Náklady na energie

Podle analýz Digiconomist odhaduje, že na provoz sítě Bitcoin (která zároveň provádí těžbu a s ní i finanční transakce) nyní v přepočtu na rok spotřebovává okolo 14,5 miliardy kilowatthodin elektřiny. Příkon sítě Ethereum, které není těženo čipy ASIC ve velkých komerčních farmách, ale stále na GPU,  se odhaduje okolo 4,7 miliardy kilowatthodin.

Tyto objemy citelně zasahují do celkového spotřeby elektřiny na světě, podle žebříčků spotřeby dle států má Ethereum skoro takovou spotřebu jako celý stát Moldavie s populací 3 miliony lidí (tato země je 120. největším konzumentem elektřiny na světě).

10 nezbytností, které si těžba kryptoměn žádá

Seznam 10 nezbytně nutných věcí, které budeš potřebovat pro těžbu Litecoinu, Dogecoinu nebo Feathercoinu.

  1. Bezplatná soukromá databáze = kryptoměnová peněženka. To je online peněženka chráněná heslem, která ukládá tvoje příjmy a vede v síti knihu transakcí.
  2. Software pro těžbu, třeba jako je tento od AMD, obvykle se skládá z cgminer a startum. 
  3. Členství v on-line mining poolu, který je společenstvím těžařů, kteří spojují své počítače ke zvýšení ziskovosti a stability příjmů. 
  4. Členství v  on-line krypto směnárně, kde si můžeš směnit své virtuální měny.
  5. Spolehlivé připojení k internetu, ideálně 2 megabity za sekundu nebo ještě rychlejší.
  6. Umístit hardware ve sklepě nebo jiném chladném a klimatizovaném prostoru.
  7. Stolní počítač nebo počítač vyrobený na zakázku určený přímo pro těžbu. Ano, můžeš použít i svůj stávající počítač, ale nebudeš ho moct používat, zatímco bude těžit. Samostatně vyhrazený počítač je ideální. Nepoužívej notebook, herní konzole nebo kapesního zařízení. Tato zařízení nejsou dostatečně výkonná, aby generovala příjmy.
  8. ATI grafický procesor (GPU), nebo specializované zařízení pro těžbu ASIC. Náklady se pohybují v rozmezí od $90 do $3000 za každý ASIC nebo GPU. GPU nebo ASIC představují hnací sílu celého těžebního procesu.
  9. Větrák/klimatizace. V místnosti, kde budeš těžit je potřeba neustále udržovat chladný vzduch. Těžba vytváří značné teplo a chlazení hardwaru je rozhodující k tvému úspěchu.
  10.  Osobní zvědavost. Nezbytnou nutností je touha po čtení a neustálém vzdělávání v této oblasti. Jedině tak se dozvíš aktuální změny technologie a nové techniky pro optimalizaci výsledků těžby. Nejúspěšnější těžaři tráví denně hodiny studiem nejlepších způsobů, jak upravovat a vylepšit jejich těžební výkon.

Minning pool

Těžba kryptoměn se změnila. Zatímco v počátcích dolovali BTC jednotlivci, dnes se tito jedinci spojují do různých uskupení, kterým říkáme mining pools (česky těžařské pooly).

Zajímavostí je, že prvním seskupením těžařů byl český Slush Pool, který v prosinci roku 2010 založil Marek Palatinus.

Pokud o těžbě opravdu uzvažuješ, jsme tady pro tebe. Známe výrobce grafik i zkušené těžaře, se kterými tě můžeme propojit. Neváhej nás kontaktovat.

Martin Kohut a Matouš Polák

Kluci začali poprve těžit v roce 2017, kdy ethereum likvidovalo první příčky těžebních kalkulaček…

„V těžbě kryptoměn (primárně Ethereum) jsme postupně nacházeli větší a větší zálibu a rozhodli jsme se naskočit do zlaté horečky naplno, takže když jsme dostali nabídku na nákup stovek kusů nVidia P106-100, tak jsme dlouho neváhali. To jsme ovšem ještě vůbec netušili, do čeho se pouštíme. 

Sestavili jsme si vlastní „maxi rig“ do kterého se nám vešlo 16 sestav (96 karet) a to s cenovkou 3 500 Kč, což je v přepočtu na stroj zlomek ceny toho, co jsme investovali do konstrukce na začátku.

Celkový systém na farmě jsme měli dobře vyladěný, vytvořili jsme si dokonce i vlastí edici Windows speciálně upravenou na těžbu.“

Těžba kryptoměn ve světě

Na seznamu států níže vidíte přiměřenou cenu vytěžení jednoho Bitcoinu v dolarech. Tuto studii zpracovala společnost Elite Fixtures a byla sestavená na základě spotřebované energie na těžbu jednoho Bitcoinu z údajů ze tří různých hardwarů určených pro těžbu kryptomien – AntMiner S7, AntMiner S9 a Avalon 6.

blank

Po obeznámení se s těmito informacemi může těžení z různých míst světa dávat smysl. Největší profit z jednoho Bitcoinu se dá získat ve Venezuele. Celý proces vytěžení jednoho kusu Bitcoinu stojí něco přes $530. Těžba ve Venelzuele je rozvinutá, což vzhledem k ekonomické a politické situaci země docela překvapí. Jihoameričtí těžaři tuto levnou elektřinu využili hlavně v době krize, kdy se jim jejich vlastní měna znehodnotila inflací.

Většina zemí západní Evropy, jako je Německo nebo Dánsko, jsou na vrcholu žebříčku, kde je těžba kryptoměn nejdražší. Při současných cenách elektřiny vytěžit jeden Bitcoin v těchto státech může stát až $4,000.

 

Zdroje: lifewire.com, euro.cz, bitcoinblog.cz, cointelegraph.com

Kateřina Hlůšková

Studovala jsem ekonomiku a daně na VUT. Kromě cestování, osobního rozvoje a sdílené ekonomiky mě zajímají nové technologie a účetnictví pro firmy na dálku. Můj web Virtualniucetni.com.