Skip to main content

Letošní rok se moje pozornost dost ubírá do krypto světa a P2P (people to people) možností. Pohlcuje mě nejenom sdílená ekonomika, ale také fintech aplikace. Už nepřepočítávám svůj majetek v CZK, ale v kryptoměnách. Ano, druhá největší kryptoměna Ethereum (ETH) je můj favorit a v portfoliu má největší zastoupení. Je dobré si přečíst vše co mají na webu ethereum.org, jelikož nejde jen o měnu, ale decentralizovanou platformu. Nedávno proběhlo živé vysílání Vitalika Buterina, jeho zakladatele. To je vizionář, který mění svět. Určitě ho sledujte na Twittru.

Kryptoměna Ethereum má v mém portfoliu přes 2900 % zhodnocení

Když jsem se loni v květnu díky kamarádovi dozvěděl o Ethereu, nakoupil jsem si na ceně 7 USD/ ETH rovných 67 kousků, kdyby to náhodou někdy mělo hodnotu. Nedával jsem tomu žádnou prioritu a pozornost. Z toho důvodu jsem 50 ETH vybral na ceně 10 USD v únoru na Srí Lance z bankomu a utrácel je za kokosy. Při současné ceně ETH šlo o výběr asi za 15 tisíc dolarů, kokosy se tedy dost prodražily. Zbylých 17 ETH si v mém portfoliu vede doposud jako nejlepší nákup ze všech dalších. Možná si říkáš, proč jsem na to tenkrát nevzal hypotéku a nenapálil to. Jo, ale na kdyby se v investicích nehraje. Teď taky pravděpodobně nevezmeš hypo, protože nevíš, kde to za dva roky bude. Je to stále dost risky market a záleží jen na tobě, jak moc se do toho ponoříš. Díky této zkušenosti jsem ale do kryptoměn více pronikl a začal přikupovat Ethereum, ovšem už za daleko vyšší ceny.

Držet do samotného vítežství!

Můj kamarád Honza, takový druhý Vitalik, který je v kryptoměnách 6 let, říká: „Budu držet do samotného vítežství. Teď jsme uprostřed bitvy a z ní se neutíká.“ Také dodává, že nejlepší součastná strategie je nic nedělat a držet (HODL). Jenže to psycho je velký! Bylo by krásný se na ten Coinmarketcap rok nedívat a zapomenout na pár let, že něco držíte. To platí i o ICOs. Mé oblíbené ICO tokeny jsou GNT, ANT, BAT, XTZ.

Otázka zní, kdy je nejlepší nakoupit?

Stále mi někdo píše, kdy koupit, jestli počkat na propad a jak to rozložit. Víš co? Raději si nech tyhle otázky a kup něco, za cenu kdy můžeš a máš vše verifikované. Protože, když pokládáš takovéhle otázky, stejně tomu nerozumíš a žádný propad nevybereš. Prostě nakup za částku co tě nezabije, zakopej trezor na zahradě a běž se vzdělávat a studovat. Rozhodně nespekulovat, když tomu nerozumíš. Můžeš si stáhnout Českou aplikaci Bitperia, kde máš vybrané videa, články, podcasty a filmy. Zkrátka to podstatné kolem Bitcoinu a krypto.

Otázky kolem výběru peněženky, burz, výhodné směny CZK a výběrů najdeš v předchozím článku.

Novinky v ethereum světě aneb co je Metropolis?

V říjnu se blíží aktualizace v Ethereu, něco jak je SegWit pro Bitcoin, tak teď půjde o Metropolis pro Ethereum. Jde o první velký update, které je v plánu pro rok 2017. Tento hard-fork umožní hned několik důležitých vylepšení Etherea. Např. zk-SNARKs je technologie, která pomůže anonymizovat transakce Etherea.

Metropolis tak ulehčí práci programátorů, protože přinese jednodušší programování smart kontraktů, které se využívají při vývoji decentralizovaných aplikací na platformě. Sebou to přinese obávanou „Difficulty Bomb“, což znamená zvýšení obtížnosti, která zabezpečí hladký přechod na proof-of stake. Funkce je to taková doba ledová, protože po čase úplně zmrazí Ethereum blockchain. Není se však čeho bát, do té doby už celá platforma přejde na novou technologii, která ve světě informatiky způsobí malou revoluci.

Kde se dozvíš víc?

Pokud ještě kryptoměny nemáš, tak se pusť do učení o Digitálním zlatě od Karla Fillnera, Pro úzkou skupinu hodlerů organizuji kryptovíkendy a grilování , kteří jsou delší dobu v krypto. Další termín vypadá na listopad. Kde rovnou 4. 11. chystáme v Industra space SatoshiTalks, konferenci kde bude několik nabouchaných přednášek a nebude chybět suprový networking s kryptoměnovými geeky i investory. Za vstupenku zaplatíš samosebou jen skrz kryptoměny. Zajímá tě to a nechceš, aby ti unikla žádná krypto-life-changing experience? Vlož email a nic tě nemine. Vypálíme to ven už brzy!

Tomáš Zdražil

V osmnácti jsem si přečetl Bohatý táta, chudý táta od R. Kiyosakiho, na to začal podnikat. V roce 2015 objevil Bitcoin a založil Investree. Chtěl jsem zpřístupnil informace veřejnosti, propojovat příležitosti a organizovat byznys eventy po světě. Baví mě vanlife, jachting, coliving a minimalismus. Pět let jsem žil na pěti kontinentech a snažím se fungovat jako globální občan, když zrovna nežiji Bali v Brně na přehradě.